Vannak, akik számára elképzelhetetlen a reggel anélkül, hogy az ágyból kikelve rövid úton legurítsanak egy csésze kávét. Ha te is közéjük tartozol, jobb, ha tudod, hogy így éppen az a hatás veszhet el, ami miatt a kávésbögre után nyúlsz. Ezért is érezheted szükségét, hogy hamarosan megigyál egy újabb kávét.
Ennyit számít, hogy mikor iszod meg a reggeli kávéd
„Ha átlagos koffeintoleranciával rendelkezel, akkor a kávézást követő 1-6 órában éberebbnek kéne érezned magad, függetlenül attól, hogy fogyasztása a reggeli vagy a délutáni órákban történik-e” – mondja Tamar Samuels dietetikus, a Culina Health társalapítója.
Másfelől megközelítve ez azt jelenti, hogy amennyiben van a napodnak egy olyan szakasza, amikor jobban akarsz koncentrálni, érdemes lehet tudatosan megválasztanod a kávézás időpontját.
Miközben egyes tanulmányok azt mutatják, hogy a koffeinbevitelre reggel kínálkozik az ideális alkalom, a szakértők megjegyzik, hogy a kávé hatása nagyjából 30 perc után jelentkezik, ezért a fontos feladatok előtt sok múlhat a megfelelő időzítésen. „Általánosságban elmondható, hogy minél közelebb esik az adott feladat a kávéfogyasztás időpontjához, annál jobban fogsz tudni koncentrálni.”
Nem szabad elfelejteni azonban, hogy a kávé mindenkire másként hat. „Azok számára, akik érzékenyebbek a koffeinre, ajánlott a kávéfogyasztást a nap első szakaszára korlátozni, hogy megelőzzék az alvászavarokat.” De még ha átlagos is a koffeinnel szembeni toleranciád, akkor is van egy tényező, amivel valószínűleg nem számolsz. Ez nem más, mint a kortizolszint kérdése.
A stresszhormonként is ismert, a mellékvese által kiválasztott kortizol nevű hormon ugyanis nemcsak a stresszre adott reakciót határozza meg, hanem fontos szerephez jut az éberség szabályozásában is. A kortizolszint a reggel 8 és 9 óra, a 12 és 13 óra, illetve a 17:30 és 18:30 közötti időszakokban a legmagasabb, ami befolyásolhatja a koffein hatását. Ha ilyenkor kávézol, jó esély van rá, hogy semmivel nem leszel éberebb tőle, csak tovább növeled a koffeintoleranciád.
A szakemberek ezért azt tanácsolják, hogy a kávézással várd meg a 9:30 és 11:30 közé eső időszakot, amikor a kortizolszint lecsökken a szervezetedben. „Azt mondanám, hogy a kávéfogyasztásra a délelőtti vagy a kora délutáni órák a legalkalmasabbak” – erősítette meg Lisa Lisiewski dietetikus és táplálkozási szakértő.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés