A méhek egyebek között propoliszt is termelnek, amely szintén számos egészségmegőrző és egészségvédő hatással rendelkezik.
A méhek egészséget támogató építőanyaga, a propolisz lehet a gyógyszerünk
A propolisz egy olyan gyantaszerű anyag, amelyet a méhek különböző növények hajtásainak és rügyeinek nedvéből állítanak elő nyálukkal és méhviasszal kombinálva. A kaptárépítéshez ragasztóként és tömítőanyagként, illetve fertőtlenítésre, valamint a kaptárban elhullott állatok tetemének bebalzsamozásához használt propolisz igen hasznos a szervezetünk számára.
A propolisz igen sokféle összetevőből áll, a tudósok több mint 300 különálló vegyületet azonosítottak benne. Legnagyobb mértékben növényi gyanta található benne, emellett van még méhviasz, pollen, többféle esszenciális és aromaolaj, illetve flavonoidok, amelyek egyfajta antioxidánsok. A propolisz pontos összetétele azonban mindig a méhkas helyétől függ.
Egy kutatók által nemrég készített összefoglaló anyagból kiderül, hogy a propoliszt immár 300 éve használják az emberek gyógyításra. Az ókori egyiptomiak például a propoliszt balzsamozáshoz, míg a második világháború idején a sebgyógyulásra használták.
Csökkenti a gyulladást
A propolisz a szintetikus antibiotikumok természetes alternatívája lehet, miután a méhek legerősebb antibakteriális, antivirális és gombaellenes terméke.
A kutatások igazolják, hogy a propolisz gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek elősegítik a sebgyógyulást és megvédik a szervezetet a baktériumoktól és a vírusoktól. De segíthet az égési sérülések és a duzzanatok enyhítésében is, ahogyan a lázcsillapítást és a torokfájás megszüntetését is támogatja.
Támogatja a száj egészségét
Tudományosan bizonyított tény, hogy a propolisz antibakteriális hatásának köszönhetően megakadályozza a lepedékképződést. Ez különösen fontos akkor, ha valaki fogágybetegségben szenved. Ez az ínyfertőzés akkor alakul ki, amikor baktériumok halmozódnak fel a fogakon és az ínyen, és a rossz leheletet, a fogérzékenységet, illetve az ínyduzzanat mellett a lepedékképződést is felgyorsítja. Ez a betegség leggyakrabban a cukorbetegeket, a szabálytalan fogsorral rendelkezőket érinti, illetve azokat, akik helytelen szájhigiénét alkalmaznak vagy dohányoznak.
Kutatások szerint a propoliszalapú szájvíz hatékonyan csökkentheti a lepedéket és a gyulladást is.
Csökkenti a pattanások kialakulását
A propolisz gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságai révén ígéretes alternatívaként szolgálhat a pattanások kezelése során. Egy vizsgálat megállapította, hogy a propolisz etanolos kivonata hatékonyan és biztonságosan kezeli a faggyútúltermelődést. Mindemellett égési sérülésre és herpesz gyógyítására is használható.
Megakadályozza a rák terjedését
A propolisz egyebek között rákellenes tulajdonságokkal is rendelkezik, miután segíthet megakadályozni a rákos sejtek szaporodását, és blokkolja azokat az útvonalakat, amelyeken a rákos sejtek jeleket küldenek egymásnak. Egy másik tanulmány azt is megállapítja, hogy a kínai propolisznak daganatellenes hatása van, és így már az emlőrákos betegek kiegészítő kezeléseként is használható.
A méz és a propolisz mellett összetevői miatt a homok aranyának is nevezett homoktövis is számos immunerősítő hatással rendelkezik. Olvasd el cikkünket, hogy megtudd, mely betegségre van jótékony hatással.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés