A kagylók – köztük az osztrigák – magas fehérjetartalmuk révén az elmúlt 165 ezer évben az emberi táplálkozás fontos pilléreivé váltak. Ezekről a tengeri élőlényekről azonban tudni kell, hogy szűrőként vonják ki a tápanyagokat a vízből. A probléma újabban abból adódik, hogy bolygónk éghajlata drasztikus változásokon megy keresztül, így azok a rendszerek, amelyek eddig összhangban működtek, most felborulni látszanak.
Miért veszélyes a nyers osztriga fogyasztása?
Mivel az osztriga szivacsként szívja magába a sós élővizekben található organizmusokat, fogyasztása kicsit olyan, mintha megpörgetnéd a tengeribetegségek szerencsekerekét.
A Nature egy közelmúltbeli tanulmánya egyenesen azt mutatta, hogy a melegedő tengerek miatt az osztrigában nyolcszorosára emelkedett a halálos veszélyt jelentő Vibrio vulnificus baktérium előfordulási esélye, az érintett területek köre pedig gyorsan bővül. Erre a mikroorganizmusra csak
„húsevő baktériumként” szoktak hivatkozni, mivel képes a lágyszövetek lebontására.
A fenti tanulmány úgy becsüli, hogy bolygónk felmelegedésének ütemével lépést tartva a Vibro baktériumtörzs által okozott fertőzések akár meg is kétszereződhetnek a 2041 és 2060 közötti időszakban. A NASA ezzel összhangban arra figyelmeztet, hogy a baktériumok elsősorban a melegebb óceánokban szaporodnak, így a jövőben egyre veszélyesebb lehet az osztriga fogyasztása – különösen a forró évszakokban.
Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) szerint már most is eljutottunk oda, hogy évente körülbelül 80 ezer ember fertőződik meg vibriózissal, a Vibrio baktériumok által okozott betegséggel az Egyesült Államokban, ami mintegy 100 halálos áldozatot szed (ebbe beleszámolják azokat az eseteket is, amikor a baktérium egy nyílt seben keresztül jut be a szervezetbe).
Ez a tenger gyümölcsei okozta halálozások vezető oka.
A tünetek enyhébb esetben csak hasmenésre és hányásra korlátozódnak, súlyos esetben viszont bőrhólyagosodás vagy potenciálisan halálos véráramfertőzés is kialakulhat, továbbá szükséges lehet a fertőzésben érintett végtagok amputációja. Beszédes adat, hogy a Vibrio baktériumtörzs egyes tagjainál – mint amilyen a Vibrio vulnificus is –, a halálozási ráta az 50 százalékot is elérheti a kiemelt rizikócsoportba tartózóknál.
Mit lehet tenni a kockázatok csökkentése érdekében?
A Vibrio baktériumokat tartalmazó osztrigán semmilyen elváltozás nem látható, és ízében, szagában sincs semmi szokatlan. Ettől azonban még nem kell lemondanod az osztriga fogyasztásáról – csak gondoskodj róla, hogy megfelelő hőkezelésen essen át. Az ajánlások szerint a baktériumokat az alábbi módokon lehet elpusztítani:
- forralás legalább 3 percen át
- olajban sütés legalább 3 percen át 190 fokon
- sütőben sütés 10 percen át 230 fokon
Ha igazán elővigyázatos akarsz lenni, érdemes megszívlelned a többi vonatkozó ajánlást is:
- Ne fogyassz nyers vagy alulfőzött kagylóféléket. Ha étteremben rendelnél ilyen fogást, jelezd, hogy teljesen átfőzve kéred.
- Ne hidd el, hogy a csípős szósz, a citromlé vagy az alkohol elpusztítja a baktériumokat.
- A keresztszennyeződések elkerülése végett a nyers és a már kész tenger gyümölcseit mindig elkülönítve kezeld.
- Kerüld a sós vizet, ha nyílt sebed van, és ügyelj rá, hogy ne érintkezzen a nyers tenger gyümölcseivel. Ha ezt nem sikerül elkerülni, utána mosd le a sebet szappanos vízzel.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés