Japán a világ egyik kék zónájához tartozik, amivel azokat a területeket szokták jelölni, ahol különösen hosszú életet élnek az emberek. Az ország joggal szerepel a listán: becslések szerint nem kevesebb mint 92 139 százéves kort megélt lakosa van. Ebben pedig a helyi ételek is komoly szerepet játszhatnak.
Ez az összefüggés a japán ételek és az öregedés között
Az öregedési folyamatokért nemcsak a külső hatások felelősek, nagy jelentősége van annak is, hogy milyen ételeket eszik az ember. A tudományban „geroscience”-nek nevezett megközelítés úgy tartja, hogy mivel a legtöbb krónikus betegség – köztük a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, a rák és az ízületi gyulladás – hatással van az öregedésre, annak lelassításához az egészségügyi problémák megelőzésére kell helyezni a hangsúlyt.
Az öregedés késleltetésével kapcsolatos korábbi kutatások elsősorban a gyógyszerekre és étrend-kiegészítőkre koncentráltak, egy új tanulmány azonban, amelyet a legjobb japán és kalifornai egyetemek kutatói készítettek,
rávilágított arra, hogy az étrend és a táplálkozás milyen fontos szerepet játszhat a biológiai óra lelassításában.
A Frontiers in Nutrition című folyóiratban publikált tanulmány 144, 65 és 72 közötti japán férfi bevonásával zajlott, akik szerteágazó információkat osztottak meg káros szenvedélyeikről, fizikai állapotukról, társadalmi-gazdasági helyzetükről és étkezési szokásaikról. A kutatók vérmintákat is vettek a résztvevőktől, és „epigenetikus órákat” használtak, amelyek olyan egészségügyi markerek kombinációja alapján határozták meg biológiai életkorukat, mint a glükózszint, vagy a vörös- és fehérvérsejtszám.
A kutatók két étkezési mintát azonosítottak, amelyet a vizsgálatba bevontak követtek. Az egyik a nyugati típusú étrend volt, amelyet húsok – köztük feldolgozott húsok –, illetve tojás- majonézalapú öntetek magas bevitele jellemezte, miközben a másik, japán hagyományokon alapuló minta nagyobb mennyiségben zöldségeket, gyümölcsöket, különféle hínárféléket és „nattót”, vagyis egy fermentált szójababot tartalmazott.
A tanulmány feltárta, hogy az egészséges japán étrendet követő résztvevőknél lassabban jelentek meg a biológiai öregedés jelei.
Ez még azután is érvényes volt, hogy más tényezőket is figyelembe vettek, a testtömegindexet, a káros szenvedélyeket és a mozgási szokásokat is beleértve. Az eredmény arra utal, hogy a japán étrend segíthet késleltetni az öregedést, szemben a nyugatiakra jellemző táplálkozási szokásokkal.
Tele vannak egészségvédő összetevőkkel
Korábbi tanulmányok szintén azt mutatták, hogy a friss, feldolgozatlan japán alapanyagok – mint a rizs, a fermentált élelmiszerek és savanyúságok, az olajos halak és bizonyos húsfélék – fogyasztása csökkentheti a szívbetegségek vagy a stroke miatti korai halálozás kockázatát.
Az olajos halak például omega-3-zsírsavakban gazdagok, amelyek köztudottan jótékonyan hatnak az emberi egészségre, miközben a fermentált élelmiszerek javítják a bélrendszer állapotát és egyes bizonyítékok szerint támogatják a vércukorszint szabályozását és az anyagcsere egészségét is.
Az egyes japán ételekben, így a szójában, a tofuban és a misóban megtalálható izoflavinról azt is tudjuk, hogy előnyös lehet a menopauzás nők számára. Mindezeken túl a japán étrend számos polifenolban gazdag élelmiszert tartalmaz. Ez a gyógynövényekben, fűszerekben, diófélékben, a szójababban és a zöld teában fellelhető növényi vegyület elősegíti a bélműködést, tápanyagforrásként szolgál a bélbaktériumok számára és csökkenti a szervezetben a gyulladást.
Most lássuk, hogy mit érdemes tudni azokról a japán ételekről, amelyek szuperélelmiszerként javíthatják az általános egészséged és hozzájárulhatnak az öregedés hatásainak csökkentéséhez.
1. Hínárfélék
A kombu, a wakame és nori néven ismert hínárféléket gyakran használják fel a japán konyha különféle fogásaihoz. Az utóbbi a sushi egyik ismert összetevője, míg a kombu, ami egy vastagabb tengeri moszat – gyakran szárítva vagy pácolva árulják – a japán levesek nélkülözhetetlen hozzávalója. A tengeri hínárfajtákról és moszatokról elmondható, hogy
vitaminokban, ásványi anyagokban és antioxidánsokban gazdagok.
Mindazonáltal tudni kell, hogy magas a jódtartalmuk, ami kerülendővé teszi a pajzsmirigy-problémákkal küzdők és a terhes kismamák számára.
2. Nattó
A nattó egy hagyományos japán étel, amely fermentált szójababból készül. Ehhez egy bacillus natto nevű baktériumfajtát használnak fel, amely megpuhítja a babot, és egy nyúlós, ragadós szövettel vonja be.
Az erőteljes szagú és ízű nattó izoflavonjai támogathatják a hormonális egészséget.
Ez az élelmiszer egyben prebiotikum is, így támogatja a „jó” bélbaktériumok szaporodását, emellett a K-vitamin, számos ásványi anyag és rostok forrása.
Egy tanulmány arra is rámutatott, hogy a fermentált ételek napi fogyasztása 10 százalékkal csökkentheti az agyvérzés és a szívroham kockázatát.
3. Umeboshi
Ez lényegében egy nagyon sós és savanyú pácolt szilva, amelyet a rizs mellé szolgálnak fel, de a ramenben, sőt édességben is megtalálható. Mivel magas a citromsavtartalma, csökkentheti a fáradtság hatásait és segíthet helyreállítani az étvágyat. Erről és más japán savanyúságokról elmondható, hogy színesebbé teszik a bélflórát, ezáltal megkönnyítik az emésztést, erősítik az immunrendszert és védelmet nyújtanak a kórokozókkal szemben.
Ha érdekel a másik oldal is, vagyis hogy mik azok az ételek, amelyektől gyorsabban öregszel, olvasd el ezt a cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés