Ha időben fekszel le, és rápillantasz az órára, azt gondolhatod, „még van legalább 7 órám”. Ha azonban egy órával később is ébren vagy, már csak 6 órád marad, ami már nem is tűnik olyan soknak. És ha ezután sem jön álom a szemedre, az órát vizslatva azon kezdhetsz aggódni, hogy milyen nyúzott leszel reggel. Ismerős a helyzet? Nem vagy vele egyedül!
Miért nem szabad az órát nézegetni, amikor próbálsz elaludni?
Az alváskutatók már régóta felismerték, hogy a fogyatkozó alvási időn való stresszelés hozzájárulhat az álmatlansághoz. Nem feltétlenül ez az oka az alvásproblémáknak, de súlyosbíthatja azokat.
Tegyük fel például, hogy van egy problémád, ami megnehezíti az alvást, majd eluralkodik rajtad a feszültség, ezért rosszul alszol, és másnap fáradtan kelsz. Aztán elkezdesz tartani a lefekvéstől, mert tudod, hogy minden újra kezdődik, így beindul egy végtelennek ható ciklus, amelyből nem tudsz kilépni.
Mielőtt észbe kapnál, előfordulhat, hogy gyógyszereket kezdesz szedni az elalvás elősegítésére, aminek komoly egészségügyi kockázatai lehetnek.
Egy közelmúltban készült tanulmány szerint ez nagyon is valós veszély, az „időfigyelő viselkedés” – ahogyan az órafigyelést nevezték –, ugyanis arra készteti az embereket, hogy olyan gyógyszereket szedjenek, amelyekre egyébként nem lenne szükségük.
Hogyan lehet leszokni róla?
A tanulmány egyik szerzője azt tanácsolja, kezdetnek ígérd meg magadnak, hogy többé nem fogod figyelni az időt. Ebben segít, ha letakarod az órát, vagy ha a telefonodon állítod be az ébresztést, majd távolabbra teszed a készüléket az ágytól.
Ha még nem szólalt meg az ébresztő, akkor még nincs reggel, és ez minden, amit az adott pillanatban tudnod kell.
Óra hiányában ugyan aggodalommal tölthet el, hogy nem tudod, eleget alszol-e, de ezt még az időt figyelve sem feltétlenül lehet pontosan meghatározni. Azokban a pillanatokban, amikor azt hiszed, hogy teljesen ébren vagy, gyakran ki-be lépsz az alvási ciklusokból, és többet alszol, mint gondolnád.
Némi megnyugvással tölthet el, hogy a relaxáció majdnem olyan hatású, mint az alvás. Ha tehát nem tudsz elaludni, a következő legjobb dolog, amit megtehetsz, hogy csukott szemmel pihensz az ágyban. Vagy alternatív megoldásként megpróbálhatod kiaknázni a meditáció előnyeit.
Egy hipotézis szerint a meditáció is rendelkezik az alvás egyes előnyeivel.
Ez akár igaz, akár nem, segíthet, amikor álmatlanul forgolódsz az ágyban az éjszaka közepén. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a relaxáció az egyik legjobb módja az elalvásnak. Vagyis még ha nem is sikerül azonnal elaludnod, legalább hozzásegítheted a testedet és az agyadat ahhoz, hogy felkészülj rá.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés