Szakemberek szerint a hatékony önvédelem a megelőzéssel kezdődik. Fontos, hogy kerüld azokat a helyeket, szituációkat, amelyek kiszolgáltatottá tehetnek. Ehhez az is hozzátartozik, hogy amennyire lehet, próbálj távol maradni a kivilágítatlan helyektől, és mindig tartsd a kezed ügyében a kulcsaidat, amikor megközelíted az autód vagy otthonodat. Mielőtt rátérünk az önvédelmi mozdulatokra, itt van néhány tipp a szakemberektől, ami segíthet elkerülni, hogy áldozattá válj.
1. Ha beülsz az autóba, zárd be az ajtót
Jellemző momentum, hogy amikor az ember beül az autóba, indulás előtt mobilozni kezd. „Ez lehetőség ad a támadó számára, hogy bepattanjon az anyósülésre” – figyelmeztet Teri Jory, a DFWM önvédelmi tréning megalkotója. Ezért is lényeges, hogy azonnal zárd be az ajtót, és indulj el.
2. Figyelj oda az italodra
A szórakozóhelyeken és házibulikban ne téveszd szem elől az italodat, nehogy valaki egy óvatlan pillanatban „randidrogot” csempésszen bele. Ha pedig randizni mész, mindig mondd el a családtagjaidnak vagy barátaidnak, hogy hova készülsz – különösen, ha első randiról vagy vakrandiról van szó. Emellett hasznos lehet, ha fel van töltve a mobilod, illetve a biztonság kedvéért a töltődet is magaddal viszed.
3. Hívd fel magadra a figyelmet
Ha olyan helyzetbe kerülsz, ami kényelmetlenül érint, vagy közvetlenül fenyegeti a biztonságodat, ne maradj tétlen! Kezdj el hátrálni, és ereszd ki a hangod. Mindegy, hogy kiabálsz vagy sikoltozol, csak az számít, hogy felhívd magadra a figyelmet.
Ilyen módon a támadóval is tudathatod, hogy nem vagy könnyű célpont.
Ellenfeled hiába erősebb vagy nagyobb nálad, ha gyorsan reagálsz, és elmenekülsz, nem fog tudni ártani neked.
4. Ismerd ki a gyenge pontokat
Az ember legsebezhetőbb pontjai közé tartozik a szem, az orr, a száj, a torok és az ágyék. Ezeket a területeket kiemelten kell védeni egy támadás során. Jarrett Arthur önvédelmi szakértő megjegyezte, a földre kerülve sebezhetőbb vagy, mint ha állnál, ezért nagy jelentősége lehet annak is, hogy talpon maradsz-e.
A gyenge pontok természetesen a támadóra is igazak: ha sikerül bevinned egy ütést valamelyik pontra, az lelassíthatja őt, alkalmat teremtve, hogy egérutat nyerj.
Ezek a leghatékonyabb önvédelmi mozdulatok
Szerencsére nem kell fekete övesnek lenned ahhoz, hogy megvédhesd magad. Ha elsajátítod az alábbi önvédelmi mozdulatokat, jelentősen megnövelheted az erőszakos támadások túlélésének esélyét, és egyúttal magabiztosabbá is válhatsz.
1. Ready Stance
Ez a krav maga önvédelmi rendszerből ismert alapállás más mozdulatok kiindulópontjaként a védekezést és a támadást is segítheti. Ahogy az alábbi videóból is kiderül, a lényeg, hogy a kevésbé domináns lábaddal tegyél egy lépést előre, hajlítsd be mindkét térded, emeld fel a hátsó sarkad, a tenyereidet pedig az arcod vonalában tartsd előre.
2. Palm-Heel Strike
Ehhez a tenyereddel kell ütést mérned ellenfeled orrára vagy állára. Ha begyakorlod a mozdulatot, felváltva használhatod mindkét kezed, mielőtt újra felvennéd az alapállást.
3. Front Kick to Groin
A rúgás az ágyékot célozza, ami különösen eredményes lehet magasabb támadókkal szemben, akiknek nem éred el az arcát. Ezt a jobb lábbal lehet elvégezni, akár a lábfejedet, akár a lábadat használva. Csak figyelj oda, hogy megfelelő távolságban legyél a támadótól, és a végén ne felejts el visszatérni az alapállásba.
4. Hammerfist Punch
Itt a domináns karoddal, hajlított könyökkel, az öklöd alsó, húsos részével kell a támadó arcára vagy orrára csapnod. Így remélhetőleg sikerül annyira megzavarnod, hogy el tudj menekülni.
Szeretnéd gyermekedet is biztonságban tudni sötétedés után? Korábbi cikkünkből megtudhatod, mit érdemes tenned.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés