Ezek a legjobb növényi tejtermék-helyettesítők

Olvasási idő kb. 3 perc

Ha laktózérzékeny vagy, ha a tejfehérje is problémát okoz, vagy ha csökkentenéd az állati eredetű termékek fogyasztását, esetleg teljesen áttérnél a növényi étrendre, találkozhatsz azzal a megoldandó helyzettel, hogy valamivel helyettesítened kell a tejet és a tejtermékeket – úgy, hogy az ajánlott napi fehérje-, vitamin- és ásványianyag-bevitelre is odafigyelsz. Ebben a cikkünkben megmutatjuk, mit válassz a tej és a tejtermékek helyettesítésére.

Az etikai és elvi kérdések mellett sajnos sok esetben előfordul, hogy a tejtermékekről bizonyos betegségek miatt kell lemondani. Manapság a laktózérzékenység egyre gyakrabban felmerülő állapot, melyet megfelelő étrendi átalakításokkal teljesen tünetmentessé lehet tenni. Azonban sokszor nemcsak a laktóz/tejcukor okoz problémát, hanem a tejfehérje is. Tejfehérje-érzékenység esetén teljesen le kell mondani a tejről és a tejtermékekről. Ez elsőre nagyon bonyolultnak és ijesztőnek tűnhet, hiszen a tejtermékek napi fogyasztása fontos részét képezi az étrendnek, azonban ha nyitott szemmel járunk az üzletekben, láthatjuk, hogy napjainkban – szerencsére – igen sok növényi alternatívával találkozhatunk. Ezeknek a termékeknek a segítségével és egy kis átalakítással ugyanolyan egészséges és teljes étrended lehet, mint eddig.

Rizstej, zabtej és az ezekből készült tejtermék-helyettesítők 

A köznyelvben tejként hivatkozunk ezekre a termékekre, de ez helytelen, mert semmi közük a tejhez. Éppen ezért a boltok polcain rizsitalként és zabitalként találkozhatsz velük. Az ízük a tejhez hasonlóan egészen natúr, úgyhogy nagyon jól használhatók főzéshez, sütéshez, sőt akár a kávét is lehet ízesíteni velük. Hozzáadott cukrot leggyakrabban nem tartalmaznak, de erre érdemes odafigyelni, mert az ízesített (például vaníliás) változatokat gyakran cukorral/glükózsziruppal keverik. Szénhidráttartalmuk többszöröse a tejének, ugyanakkor a napi mennyiségeket figyelembe véve nem számottevő. Gyakran vitaminokkal és ásványi anyagokkal (köztük kalciummal) dúsítják, úgyhogy érdemes mindenképpen átböngészni a készítmények címkéjét, hogy a lehető legértékesebb tápanyagtartalmút tudd választani. Főzéshez, sütéshez jól használhatók a gabonákból készült „tejszínek” és joghurtok is, érdemes ezeket is kipróbálni és használni.

Mandulatej, kókusztej, magtejek és az ezekből készült tejtermék-helyettesítők

Ezek a „tejkészítmények” általában alacsonyabb szénhidráttartalommal rendelkeznek, mint az előzőek, ugyanakkor – alapanyaguk jellegéből adódóan – magasabb a zsírtartalmuk. Az ízük markáns, fogyasztásuk után sok esetben „diós”, vagy „csonthéjas” utóízt tapasztalhatunk, ami miatt nem biztos, hogy mindenki szeretni fogja ezeket a tejeket. Süteményekbe, kávéba kiválóan használhatók (a kókusztej például finom, kókuszos ízt ad), de olyan ételekhez, amelyeknél kiütközhet az ízük, inkább ne ezeket használd!

Mandulából nagyon finom mandulatej készül
Mandulából nagyon finom mandulatej készülRocky89 / Getty Images Hungary

Amennyiben a tejérzékenység következtében bőrproblémáid is vannak (ekcéma, gyulladások, pattanások), válaszd inkább a gabonából készült tejtermék-helyettesítőket, ugyanis az olajos magvakat tartalmazó készítmények késleltethetik a gyógyulást, valamint előfordulhat, hogy tovább fenntartják a bőrgyulladást. 

Szójatej, szójajoghurt és az ezekből készült tejtermék-helyettesítők

Évekkel ezelőtt, amikor a vegetáriánus étrend terjedni kezdett, a tejtermékek helyettesítésére szinte kizárólag szójaalapú készítményeket lehetett elérni és választani. A szójatej és a szójaalapú vegán és vegetáriánus készítmények ma is elterjedtek, ám szerencsére egyéb növényi termékek is megjelentek a piacon, így az ízlésünknek és a szempontjainknak megfelelően többféle termékből választhatunk. A szójaalapú tejtermék-helyettesítőknek igen különleges és sajátos íze és állaga van, ezért nem biztos, hogy mindenkinek ízlenek, de mivel a szójatermékek igen magas a fehérjetartalmuk, nem érdemes teljesen lemondani róluk. A szójafehérje (a tejfehérjéhez hasonlóan) is gyakran okoz allergiát, ráadásul a szójában találhatók olyan anyagok, amelyek befolyással lehetnek a hormonháztartásunkra, ezért fogyasztásuk körültekintően és mértékkel ajánlott.

A szója nagyon sokszor alapanyaga és adalékanyaga egyéb, akár nem növényi élelmiszereknek is, úgyhogy annak érdekében, hogy ne vidd túlzásba a szójabeviteled, mindenképp nézd meg és böngészd át a készítmények összetevőit!

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

 

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek