A kutatók tapasztalataikat azzal indokolták, hogy a nőknek más az agyszerkezete, és másként is használják az agyukat, mint a férfiak.
A nők többet használják az agyukat
Az angliai Loughborough Egyetem alváskutatói szerint a nőknek éjszakánként körülbelül húsz perccel több alvásra van szükségük, mint a férfiaknak. Ennek az az oka, hogy a nők agya összetettebb, és keményebb munkának van kitéve a nap folyamán, hiszen ők hajlamosak több feladatot is elvégezni egyszerre, ezáltal ténylegesen többet használják az agyukat, mint a férfiak.
A több mint 200 középkorú férfit és nőt vizsgáló kutatás végén a szakemberek egyértelműen megállapították, hogy a nők nehezebben viselik az alváshiányt.
Az alvásszakértők szerint felnőttkorban legalább hét-kilenc óra alvásra van szüksége a szervezetnek.
Az alváshiány fesztültté teszi a nőket
Az az elképzelés, hogy a férfiak és a nők agya jelentősen eltér egymástól, nem új keletű. Már a Pennsylvaniai Egyetem tíz évvel korábban készült tanulmánya is azt erősítette meg, hogy a nők jóval felülmúlják a férfiakat, ha többfeladatos munkavégzésről van szó. Az angolok legfrissebb tanulmánya is éppen a nők azon képességét emeli ki, hogy egynél több feladatot is el tudnak látni egyszerre, és ez az egyik oka annak, hogy több alvásra van szükségük, mint a férfiaknak.
Ám nemcsak a többfeladatos munkavégzés miatt van szükségük több pihentető alvásra. A kutatók azt is megállapították, hogy a nők mentálisan is jóval aktívabbak, mint a férfiak, aminek alvás hiányában akár egészségügyi következménye is lehet.
A nők esetében ugyanis a rossz alvás szorosan összefügg a szorongással, az agresszióval, a depresszióval, a haraggal.
Ezzel szemben ilyen érzéseket az alvászavar nem vált ki a férfiaknál.
Az alváshiány egészségügyi hatásai
Már egy korábbi tanulmány is kimutatta, hogy ha a nők nem pihenik ki magukat megfelelően, depressziósabbal, dühösebbek és ellenségesebbek lehetnek reggelente.
Az alvás egyik fő funkciója ugyanis nem más, mint hogy lehetőséget biztosítson az agy számára a regenerációra. Erre leginkább a mélyalvás során van lehetőség, amikor az agyunk gondolkodásért, emlékezetért és beszédért felelős része pihen. Éppen ezért minél többet használjuk napközben az említett feladatokra, annál inkább szüksége van a regenerációra, ennek következtében pedig a több alvásra.
A rossz alvás pedig összefüggésbe hozható a súlygyarapodással, a depresszióra való hajlammal, valamint az olyan krónikus és akár életveszélyes betegségekkel is, mint a 2-es típusú cukorbetegség vagy a szívbetegség.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés