A naspolya egy méltánytalanul ritkán fogyasztott téli gyümölcs, pedig ez az a finomság, amit a cukorbetegek is bátran megehetnek, ugyanis megakadályozza, hogy étkezés után megugorjon a vércukorszint.
Akkor jó a naspolya, ha megcsípte a fagy
Egyedülálló módon a naspolya olyan gyümölcs, amely akkor igazán finom, ha nem friss, ha már a fán megcsípte a dér. Éppen ezért csak az első fagyok után szüretelik le, mert a hideg tél fontos cukorforrása. Ekkor általában még nem túl ízletes, és ráadásul igen kemény is a gyümölcs, amit a teljes beérésig száraz, hűvös helyen tárolnak, tulajdonképpen bármennyire is furcsán hangzik, rothasztják. Ez alatt az erjedésre szánt néhány hét alatt a naspolya húsa megpuhul, bebarnul, édessé és enyhén savassá válik. Ezt a lédús, szottyos állagú gyümölcshúst már könnyen meg lehet szabadítani az elvékonyodott héjtól. A naspolya húsát közvetlenül a gyümölcsből kikanalazva fogyaszthatjuk, de meg is süthetjük vagy piríthatjuk, vagy készíthetünk belőle gyümölcskocsonyát, tortákat, bort vagy pálinkát.
A naspolya az alma, a birsalma és a körte rokona, feltehetőleg a Távol-Keletről, Kínából vagy Japánból származik. Először Görögországba és Olaszországba jutott el, később pedig egész Európa megismerte. A naspolyát Shakespeare is megemlíti a Rómeó és Júliában.
Támogatja a fogyást, segíti az emésztést
A naspolyának igen sok kedvező élettani hatása van az emberi szervezetre. A gyümölcshúsnak magas a C-, a B- és az E-vitamin-, a vas-, a kalcium-, a kálium-, a mangán- és a cinktartalma.
A gyümölcs, amely egykor a királyi konyhák különlegességének számított, a fogyókúrát is segíti, hiszen hamar eltelíti a gyomrot, és hosszú időre csökkenti az étvágyat.
A naspolya segít a bélfertőzések és gyulladások, a menstruációs rendellenességek, a hasmenés, a gyomor puffadása, a belső vérzés kezelésében, és erősíti az idegeket is.
A naspolya pektinben is gazdag. Ez a növényi sejtfalból származó élelmi rost segíthet csökkenteni a koleszterinszintet, megelőzi a székrekedést, és serkenti a bélműködést.
A naspolya magja is felhasználható, a belőle készült főzet alkalmas a vesekő elhajtására.
A gyümölcs fenolos vegyületeivel, flavonoljaival és az aszkorbinsavval természetes antioxidáns-forrás is egyben.
Segíthet megelőzni az Alzheimer-kórt
A naspolya nemcsak a cukorbetegek egészségét szolgálja, miután hozzájárul a szénhidrát-anyagcsere normalizálásához, hanem bizonyított tény, hogy segíthet az Alzheimer-kór megelőzésében. Egy patkányokon végzett vizsgálat szerint a naspolyában található flavonoidok magas szintje hatékony lehet a memóriavesztés és az idegsérülés megelőzésében.
A naspolya természetes csodaszer a bőrnek
Ismerve a naspolya fenti egészségügyi előnyeit, jó tudni azt is, hogy milyen formában illeszthetjük be a gyümölcsöt az étrendünkbe, már csak azért is, mert béta-karotin-tartalmának köszönhetően feszesebb lesz tőle a bőrünk, halványítja a májfoltokat, és véd a káros UV-sugárzással szemben is.
Érett állapotban a naspolya a legkisebb érintésre is könnyen szétrepedhet, ezért óvatosan kell kinyomkodni vagy kikanalazni a pépes húsát. Étkezés előtt a magjait el kell távolítani.
Az érett naspolya nem csak nyersen fogyasztható, többféleképpen is felhasználható. Magas pektintartalmának köszönhetően hő hatására a gyümölcs könnyen zselésíthető, ezért gyakran lekvárt is főznek belőle, de készíthető a naspolyából zselé vagy szörp is.
A naspolyát sajttal desszertként is fogyaszthatjuk, de tojással és vajjal készült gyümölcspépből naspolyasajtot is készíthetünk.
Az éretlen gyümölcsöt ecettel és cukorral pácolhatjuk. A naspolya gyümölcsbor készítésénél fűszerként is használható. Húsok mellé sűrű, édes szószt is főzhetünk belőle.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés