A mediterrán régió egyik terménye a mustármag: akár hiszed, akár nem, a brokkoli, a káposzta és a kelbimbó rokona az apró magvacska, amelyet jóval többféleképp használhatsz fel, mint elsőre hinnéd.
A mustár magja és levelei is hasznosak
A mustárnak nemcsak a magja, hanem a levele is ehető, de már az ókor óta használja az ember gyógyszerként is. A modern tudomány bebizonyította már egyes előnyeit is: lássuk, miért teszel jót magaddal, ha mustárt fogyasztasz!
Kezdjük a növény levelével! Ezeket eheted nyersen vagy főzve is, így akár salátába, akár főzelékbe, vagy esetleg levesbe teszed, kihasználhatod előnyeit. Ha nyitott vagy a kicsit karakteresebb ízekre is, főzhetsz olyasféle főzeléket belőle, mint amilyen a spenót.
És hogy miért is edd a mustár levelét? Ez mind megvan benne:
- kalcium,
- réz,
- A-, C- és K-vitamin.
A mustármag pedig a következő tápanyagokat kínálja:
- szelén,
- magnézium,
- mangán,
- rostok.
A magvakból amellett, hogy készíthetsz mustárt, kiváló kiegészítője lesz salátáknak, de porrá őrölve használhatod őket ízesítésre is. Vasat, kalciumot. szelént és foszfort is könnyűszerrel adhatsz fogásaidhoz, ha mustárral tálalod vagy mustármaggal ízesíted azokat.
Ezért fogyaszd!
Hogy milyen hatásai lehetnek annak, ha gyakran eszel mustárt? Először is immunrendszered lesz érte hálás,
nagyszerű forrása ugyanis a glükozinolátoknak, amelyek minden keresztes virágú zöldségben, így a brokkoliban, a káposztában, a kelbimbóban és a mustárban is megtalálhatóak.
A glükozinolátok akkor aktiválódnak, amikor a növény levelei vagy magjai megsérülnek, ha megőrölöd vagy megrágod őket. A rákos sejtek növekedését gátoló izotiocianátok és a gyulladáscsökkentő, antibakteriális, gombaellenes, sebeket is gyógyító sinigrin is megvannak benne. A mustár mindezen túl gazdag karotinoidokban, izorhamnetinben és kaempferolban is. A kutatások összekapcsolják ezeket a flavonoid antioxidánsokat az olyan betegségek megelőzésének lehetőségével, mint a kettes típusú cukorbetegség vagy a szívbetegségek.
És sok minden másra is jó lehet
A következő betegségek kapcsán is felmerült már a mustár esetleges jótékony hatása: ezért is mustárral edd a virslit!
- Bizonyos ráktípusok kialakulásával szemben védelmet nyújthat: a glükozinolátok laboratóriumi kísérletekben képesek voltak ráksejteket semlegesíteni vagy terjedésüket megakadályozni.
- Csökkentheti a vércukorszintet: egy kis számú önkéntessel végzett kísérlet során hatékonyabban csökkentette a gyógyszerszedés mellett fogyasztott mustár a vércukorszintet, mint csak a gyógyszer magában.
- A pszoriázis ellen is hathat: a bőrbetegségben szenvedők számára jó hír lehet, hogy a gyulladáscsökkentő hatás révén akár arcbőrük szépségét is visszaadhatja, ha mustárt fogyasztanak.
- A kontaktallergia tüneteit is enyhítheti: a gyógyulást segíti, a tünetek gyorsabb levonulásához járulhat hozzá.
- Megakadályozhatja a fertőzések kialakulását is.
Mértékkel edd – és ezt tudd róla
Azért ne minden mennyiségben fogyaszd ezt az egészséges finomságot sem: bár biztonságos, de ha túlzásba viszed, az gyomorpanaszokat, hasmenést, bélgyulladást és alhasi fájdalmat is okozhat.
Azt is figyelembe kell venni, hogy nagy mennyiségben tartalmaz a nyers mustár goitrogén anyagokat, amelyek megzavarhatják a pajzsmirigy működését.
Ez akkor okozhat problémát, ha valamilyen pajzsmirigybetegséggel küzdesz: ilyenkor a nyersen történő fogyasztást érdemes elkerülni, de áztatást követően vagy főzés után így is bátran ehető a mustár.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés