A Montreali Egyetem kutatói a tanulmány során 18 és 79 év közötti nők adatait elemezték. Közülük 491-en voltak azok, akiknél petefészekrákot diagnosztizáltak, 879-en pedig tünetmentesek maradtak. A vizsgálat érdekes tanulságokkal szolgált.
Ilyen munkáknál nő a petefészekrák kockázata
Az Occupational & Environmental Medicine című tudományos folyóiratban megjelent elemzés kimutatta, hogy a fodrászként, borbélyként, kozmetikusként vagy más, hasonló munkakörökben eltöltött 10 éves vagy hosszabb munkaviszony
a petefészekrák háromszoros kockázatával jár.
A kutatók úgy gondolják, ez annak köszönhető, hogy munkájuk során az érintettek hajfestékekkel, samponokkal, balzsamokkal, illetve különféle hajformázó és kozmetikai termékekkel dolgoznak, így több száz vegyi anyagnak, köztük ammóniának, hidrogén-peroxidnak, festékeknek és fehérítőnek vannak kitéve.
A nők számára fokozott kockázatot jelent az építőiparban végzett munka is, amely közel háromszorosával növeli meg a petefészekrák kialakulásának esélyét, míg a könyvelői hivatás kétszeres rizikófaktorral jár. A sor a ruhaipari munkásokkal, az értékesítőkkel és a kiskereskedelmi dolgozókkal folytatódik.
A „fehérgalléros” szakmák képviselőinél a megnövekedett kockázat abból adódhat, hogy a nap nagy részében ülőmunkát végeznek.
Az elemzés arra is rávilágított, hogy a hivatásos ápolónőként dolgozó nőknél pont az ellenkezője történt, vagyis csökkent a petefészekrák kockázata – egyelőre nem teljesen világos, hogy miért, ahogy az sem, hogy az ötödik leggyakoribb rosszindulatú daganat kialakulásához több munkahelyi tényező is hozzájárulhat-e.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés