A migrén bizonyos időközönként jelentkezik, féloldali pulzáló fájdalommal, amely fény- és hangérzékenységet, hányingert és hányást is okozhat. Idővel annyira megnehezíti a beteg életét, hogy akár a munkáját sem tudja elvégezni, nem tud iskolába menni vagy fontos családi eseményeken részt venni.
A migrén minden 10. embert érint
A népesség nagyjából 10 százalékát érinti a migrén, és a hölgyek esetében jóval gyakoribb az előfordulása. Két típust különböztetünk meg; az egyik az aurás, amikor a rohamot megelőzően vagy azt kísérve a beteg különböző optikai csalódásokat tapasztal, például homályos látást vagy fényvillanásokat. A másiknál ezek elmaradnak.
A fejfájást sok tényező okozhatja, a háttérben gyakran genetikai okok állnak, de van, akiknél a hormonális változások – például a menstruáció vagy a változókor – hozza el a kibírhatatlannak tűnő fejfájást. Előfordul, hogy akkor jelentkezik, amikor a nők hormonális fogamzásgátlót kezdenek szedni. Viszonylag ritka, de akik amúgy is érzékenyek a különböző időjárási frontokra, azoknál ez kiválthatja a migrénes rohamot.
Akik hajlamosak a migrénre, érdemes az étkezésükre is odafigyelniük; a betegek gyakran felfedezik, hogy bizonyos sajtféleségek, illetve a füstölt húsáruk is okozhatják a súlyos tüneteket.
A hányinger és a hányás igen gyakori kísérője az erős fejfájásnak, de rosszul reagálhatnak a fény- és hanghatásokra; gyakran akkor lesz elviselhetőbb a roham, ha elfüggönyözött, csendes szobában fekszenek le. Ez azért is fontos, mert a mozgás hatására általában rosszabbodnak a tünetek. Ritkább esetben jelentkezhet izzadás, hasi fájdalom vagy alagútszerű, beszűkült állapot.
Amikor nem szabad késlekedni
Bizonyos esetekben azonban annyira súlyossá válnak a tünetek, hogy azonnal orvoshoz kell fordulnod. Az Egyesült Államokban évente 1,2 millió ember keresi fel a sürgősségi osztályokat súlyos migrénes fájdalmai miatt. Vannak olyan jelek, amelyek azonban azonnali orvosi segítséget igényelnek. Ha új, szokatlan tüneteket vélsz felfedezni, amelyek az eddigi rohamok során nem jelentkeztek, azzal mindenképpen keress fel szakembert, de akkor is, ha a fájdalom egy még magasabb szintre lép.
Az is intő jel lehet, ha azok a gyógyszerek, praktikák, amelyek eddig enyhítették a kínokat, most nem bizonyulnak hatásosnak.
A következő jelek azonban valóban vészhelyzetet jelezhetnek, amelyeknél nincs lehetőség mérlegelésre, hanem azonnal orvoshoz kell fordulni. Ilyen például, ha a fejfájás nagyon hirtelen és nagy erővel jelentkezik, vagy ha magas láz kíséri. A nyak merevsége, az izomgyengeség is vészjelzés lehet, ahogyan az is, ha a beszédedben vagy a látásodban érzékelsz változást.
A stroke előjele lehet
Abban az esetben is keresd fel azonnal az orvosi ügyeletet, ha zsibbadást vagy bizsergő érzést tapasztalsz a tagjainkban, görcsök jelentkeznek, vagy zavartnak érzed magad – vagy annak látod a migrénnel küzdő beteget –, esetleg a tudatod nem tűnik tisztának. Különösen lényeges, hogy az 50 feletti betegek azonnali orvosi segítséget kapjanak. Az erős fejfájás és az ehhez kapcsolódó, sokszor ijesztő tünetek esetleg súlyosabb egészségügyi vészhelyzetre, például stroke-ra, szélütésre utalhatnak.
Azok esetében, akiknek a kórtörténetében stroke, szívbetegség, máj- vagy veseelégtelenség szerepel, még lényegesebb, hogy kizárják a komolyabb betegségeket, amelyeket szintén jelezhet a nagyon erős fejfájás. Ráadásul az aurás migrén növelheti egy, a jövőben kialakuló stroke kockázatát. Ha rendszeresen jelentkezik nálad a migrénnek ez a típusa, mindenképpen egyeztetned kell a kezelőorvosoddal.
Ha kíváncsi vagy, melyek azok az ételek, amelyek migrént okozhatnak, olvasd el ezt a cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés