A fogyásban nem segítenek, viszont hosszú távú fogyasztásuk egészségkárosító hatással bírhat: hosszú távon fokozzák a kettes típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések és a halálozás kockázatát. Tápértékük nincsen, alapvető tápanyagnak sem tekinthetjük őket. A cukorbetegségben szenvedőkön kívül mindenkire vonatkoznak az ajánlások.
Így gondolj az édesítőszerekre
A WHO szigora meglepetésként érheti a laikust, ezért megkérdeztük Szűcs Zsuzsannát, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnökét, hogy tegye tisztába, mennyire kell méregként tekintenünk ezekre az élelmiszerekre.
„Dietetikusi szemmel a helyzet nem ennyire szigorú, inkább csak az édesítőszerek használatának kontextusát keretezi át. A lényeg, hogy amennyiben nincs cukorbetegsége vagy más szénhidrát-anyagcserezavara – például inzulinrezisztenciája – valakinek, akkor az észszerű cukorfogyasztás része lehet a kiegyensúlyozott vegyes étrendnek.
Ehhez a WHO ajánlása is ad kapaszkodót, a napi kalóriabevitel legfeljebb 10 százaléka lehet hozzáadott cukor – például ételekhez, italokhoz adott cukor, méz, késztermékek cukortartalma.
Ez körülbelül 12 teáskanálnyi mennyiség. Persze ha ennél kevesebbet fogyasztunk, az előnyös” – fogalmazott a szakértő.
Gyakorlati tippek
Praktikus tanácsokat is kértünk Szűcs Zsuzsannától azzal kapcsolatosan, hogyan érhető ez el. A legalapvetőbb az, hogy ahol lehet, megspórolod a cukrot: ez a gyakorlatban a következőkben nyilvánulhat meg:
- a kávét, teát lehetőleg enélkül iszod,
- ételekbe a recepthez képest 10-15 százalékkal kevesebbet adsz belőle,
- nem cukrozod az epret,
- hetente legfeljebb 2-3 alkalommal eszel kis adag édességet (3-4 kocka csokit, 1-2 gombóc fagyit, 1 túrórudit),
- a késztermékek (mint gyümölcsjoghurt, keksz, müzli) közül a kevesebb cukrot tartalmazót veszed, eszed,
- olyan desszertet választasz, amiben a cukor mellett egyéb értékes tápanyagok is vannak (gyümölcsös-tejes desszertek, teljes kiőrlésű lisztes kekszek, sütik).
Ez az észszerű, mértékletes cukorfogyasztás az MDOSZ Okostányér ajánlásában is szerepel.
„Ez érvényes a gyerekekre is. Nagyon fontos lenne a kevésbé intenzíven édes ízek megszoktatása már egészen kicsi kortól – vagyis ha lehet, a kisgyermekek ételeit egyáltalán ne vagy csak nagyon enyhén édesítsük, illetve a fenti szabályt alkalmazzuk a cukorhasználatban. Egyértelműen nem ajánljuk egészséges gyermeknek az édesítők adását, inkább az előzőekben leírtakat alkalmazzuk” – fejtette ki Szűcs Zsuzsanna. Hozzátette azt is: méz 1 éves kor után adható.
A cukorbetegeknek továbbra is ajánlják
Ami a fogyni vágyókat illeti: hibás a szakember szerint az a gyakran látott gyakorlat, melyben a fogyni vágyó a cukrot édesítőszerre cseréli, de mást nem változtat.
„Egyébként ugyanolyan egészségtelenül eszik, mint korábban, vagy az édesítős termékekből dupla annyit fogyaszt, hiszen az úgyis cukormentes. A WHO állásfoglalásának szerintem ez az egyik fő üzenete”
– vélekedik az MDOSZ elnöke.
A cukorbetegeknek, szénhidrát-anyagcserezavarral élőknek ugyanakkor változatlanul az édesítőszerek észszerű alkalmazását javasolja a mértékletes édesítésre vonatkozó ajánlás mellett.
„Számukra nemcsak önmagában a cukor hiánya fontos, hanem az étrend teljes szénhidráttartalma és vércukoremelő hatása is. A WHO anyaga egyébként rájuk éppen ezért nem is vonatkozik, hiszen ez már egy dietoterápiás kérdés” – fogalmazott.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés