A menopauza legkellemetlenebb tünetéről tettek nagy felfedezést

GettyImages-1463546524

Minden nőt érint ez a hormonális változás, az esetek döntő többségében mindennapos gondokat okozva. Lehet, hogy megvan a megoldás a menopauza tüneteinek elkerülésére?

Hőhullámok, alvászavarok, kimerültség, hangulatingadozás – a lakosság fele érintett egy bizonyos életkor felett a hormonális változások gerjesztette kellemetlen tünetekben. Mint kiderült, a változókor nem csak a méhet és a petefészkeket érinti.

Az ösztrogénszint óhatatlanul csökken életünk delét követően, és ez bizony az általános közérzetre is hatással van. A nők szerencsésebb, de jóval kisebb csoportja szinte alig érzi meg termékeny időszaka végét, azonban 80 százalékuk hosszú éveken keresztül kényszerül olyan testi és lelki tünetekkel együtt élni, amelyek alapvetően befolyásolják az életminőséget. 

A változókori hőhullámok miatt alapvetően változhat az életminőség
A változókori hőhullámok miatt alapvetően változhat az életminőségizusek / Getty Images Hungary

A bélrendszer a ludas

Már évtizedek óta vizsgálják a női test rejtelmeit és a menopauza okait is, így tudjuk, hogy maguk a változókori hőhullámok és a hormonszint ingadozása nemcsak a kedélyállapotra hat, de bizonyos betegségek kiváltó oka is lehet. Az alapvetően természetes, hormonális változások tüneteinek enyhítésével kapcsolatban különös dologra jöttek rá a Physicians Comittee for Responsible Medicine kutatói. A vizsgálataik alapján úgy sejtik, az alacsony zsírtartalmú vegán étrend, mely szóját is tartalmaz, képes megváltoztatni a bélben fellelhető jótékony baktériumok összetételét és mennyiségét, és ez a változás – amennyiben tartós – akár 95 százalékkal csökkentheti a hőhullámokat. 

A hőhullámoktól való megszabadulás nemcsak a jó közérzet szempontjából fontos, de olyan betegségek elkerüléséhez is hozzájárulhat a kutatók szerint, mint az alvászavarok, a csontritkulás, az Alzheimer-kór, a diabétesz vagy egyes szív- és érrendszeri rendellenességek. Mindez együttesen képes az általános egészségügyi állapotot drasztikusan megváltoztatni. 

Az életmódváltás segíthet

Sokáig úgy gondolták, ez szükséges velejárója a női klimaxnak, amit mérsékelni lehet az egészséges életmóddal, például a dohányzás elhagyásával, az alkoholfogyasztás minimumra csökkentésével, a kávé és a fűszeres ételek étrendünkből való kiiktatásával és az egészséges testsúly fenntartásával, rendszeres testmozgással. 

A legfrissebb vizsgálatok azonban egy egészen más szemszögből, vegánszemüveg mögül vizsgálták a menopauza legkellemetlenebb tünetegyüttesét. 

A Complementary Therapies in Medicine folyóiratban publikálták kutatási eredményeiket, melyek szerint a szóját is tartalmazó, zsírszegény, vegán étrend követése a menopauza során bekövetkező hőhullámok akár 95%-os csökkenését is eredményezi. Dr. Hana Kahleova, a tanulmány vezető szerzőjének nyilatkozata szerint az elhízás mint komoly kockázati tényező vezette őt a vegán és a zsírszegény étrend felé, kíváncsi volt, vajon a zsíros ételek és a húsok kiiktatása miként hat a változókor tüneteire. Mind kiderült, jó nyomon járt. 

A napi rendszerességű szójafogyasztás és a növényi étrend lehet a megoldás
A napi rendszerességű szójafogyasztás és a növényi étrend lehet a megoldásAlexander Spatari / Getty Images Hungary

A húsmentes klimax kényelmesebb

„A kutatások azt mutatják, hogy a vegán étrend elősegíti a fogyást, és segíthet az elhízás elleni küzdelemben – mondta dr. Kahleova a Medical News Todaynek. A vegán étrend emellett elkerüli a húst és a tejtermékeket, amelyekben jelen van a telített zsír és a fejlett glikációs végtermékeknek (AGE) nevezett vegyületek, amelyek gyulladást okoznak, ezzel hozzájárulva a hőhullámokhoz.”

Bár korábban leginkább gyógyszeres hormonpótlással igyekeztek a hirtelen hőérzetváltozáson enyhíteni, azonban a kutató elmondása szerint ezen orvosságok sok esetben bírtak kockázattal a szív- és érrendszeri betegségek, illetve a mellrák kialakulását tekintve. 

A vizsgálatok során olyan, súlyos hőhullámokkal együtt élő, klimaxtól szenvedő nőket kértek fel a részvételre, akik egy része hajlandó volt 3 hónapon keresztül irányított módon táplálkozni. Egyesek követték a megszokott étrendjüket, míg mások olyan, alacsony zsírtartalmú növényi diétát folytattak, melynek napi félcsészényi szójabab is a része volt. A kísérletek előtt és után a székletüket is megvizsgálták, illetve kérdőívek segítségével figyelték meg, mikor és miként változtak a hőhullámok. 

Helyreállt a bélrendszer működése a vegán étrend miatt

Mint kiderült, a vegán étkezést folytató résztvevők bélrendszerének mikrobiomja átalakult, miközben a klimaxos tünetek is rendkívüli módon lecsökkentek. A belekben olyan, jótékony baktériumtörzsek jelentek meg, amelyek jelenlétét összefüggésbe sikerült hozni a kellemetlen hőérzetek elmúlásával is. A vegán résztvevők testtömegindexe is csökkent a 3 hónapos étrendváltás ideje alatt

„Amellett, hogy megerősíti elvárásainkat, tudomásunk szerint tanulmányunk az első, amely megállapította, hogy a Porphyromonas, Prevotella corporis és Clostridium asparagiforme baktériumok számának csökkenése segíthet csökkenteni a súlyos hőhullámokat” – összegezte a kutatás vezetője. 

A kutatást vezető orvos magyarázata szerint a húsmentes életmód a bélrendszer helyreállításában és a bél gyulladásos folyamatainak megszüntetésében is nagy szerepet játszott, a rostokban és izoflavonokban gazdag ételek pedig jótékonyan hatottak a bélflóra rendbetételét illetően. 

Az életmódváltás időskorban is elkezdhető
Az életmódváltás időskorban is elkezdhetőlucigerma / Getty Images Hungary

Elképesztő eredmények születtek

A vegán táplálkozást folytató, korábban napi 2-3 hőhullámot átélő, éjszaka is a hőérzet miatt szenvedő részvevőknél 96 százalékkal csökkent a nappali és 94 százalékkal az éjszakai hőhullámok száma az étrendváltást követően. A növényi étrendnek köszönhetően nemcsak jobban érezték magukat, de 3 kg-ot fogytak is. 

Mivel a bélbaktériumok helyreállításában látják a kutatók a hőhullámok megszüntetésének lehetőségét, a továbbiakban ezen a vonalon folynak kutatások. Arra kíváncsiak, hogy a fenti vizsgálatban a bélrendszerben megjelent baktériumtörzsek vajon a húsevő életmódot folytató klimaxos nők esetében is képesek-e mérsékelni a változókor legkellemetlenebb tüneteit.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek