Ázsia, Afrika és Latin-Amerika 137 országában vizsgálódtak a kutatók: a világ halvaszületéseinek 98 százaléka ezeken a területeken következik be. A legnagyobb bűnös a szálló por, azon belül is a 2,5 mikronnál kisebb részecskék.
A szennyezett levegő egészségre gyakorolt negatív hatása már eddig is ismert volt terhességben is, de ez a kutatás az első, amely számszerűsíti, hány halvaszületésért felelhet a levegőszennyezés. AZ UNICEF elhanyagolt tragédiaként utalt 2020-ban a világon még mindig nagy számban előforduló halvaszületésekre – írja a The Guardian.
A kutatás azt nem tudta megállapítani, pontosan milyen úton vezethet a levegőszennyezés halvaszületéshez, de tény, hogy
már 2018-ban találtak légszennyező részecskéket terhes nők méhlepényében, októberben pedig magzatok tüdő- és agyszövetében is ilyen részecskékre bukkantak.
Azt valószínűsítik, hogy méhlepényen átjutó szennyező részecskék okoznak visszafordíthatatlan károsodást a magzatban. A szennyezett levegőt most már szoros összefüggésbe lehet hozni a vetélések, koraszülések, túl kis súlyú újszülöttek világrahozatala és agyi fejlődési rendellenességek mellett a halvaszületés emelkedett rizikójával is.
A kutatásban 1998–2016 közti halvaszületési és légszennyezettségi adatokat vizsgáltak, ezek segítségével készítették a becslést, figyelembe véve, hogy a légszennyezés nagyobb hatást gyakorolhat azokra, akik idősebben lesznek állapotosok. A kutatók azt is megemlítették, hogy a halvaszületések csökkenő száma általában összeköthető a levegő tisztaságának javulásával.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés