Az Agrárminisztérium a kormány honlapján közzétett információk alapján azt tervezi, hogy még az év folyamán törvényben tiltaná be a laboratóriumi hús előállítását és forgalomba hozatalát – szúrta ki a 24.hu.
Laboratóriumi húst nem engednének árulni
A laboratóriumi húst, amelyet állati sejtekből vagy szövetekből mesterséges körülmények között készítenek – az orvosi és állatgyógyászati célú felhasználás kivételével – még összetevőként is tilos lenne előállítani és forgalomba hozni. A törvényjavaslatot az emberi egészség és a környezet védelmével, az agrárium fenntartható termelésével, valamint a hagyományos vidéki életforma megőrzésével indokolják.
A kormányzati érvelés szerint a hagyományos élelmiszerek termelése pozitív hatással van ezekre a területekre, míg az új technológiák és termelési módok veszélyeztetik az alapvető értékeket, beleértve az Alaptörvény által meghatározott testi-lelki egészséghez és egészséges környezethez való jogokat.
A tervezet szerint a szabálysértőkkel szemben az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv lépne fel. A kormány azt szeretné, ha az Országgyűlés felhatalmazná, hogy rendeletben jelölje ki az ellenőrző szervet. A törvénytervezetet az uniós irányelveknek megfelelően előzetesen bejelentették Brüsszelnek és az uniós tagállamoknak. A hatásvizsgálati lap szerint a törvény elfogadása nem változtatna érdemben az ország versenyképességén.
A műhús betiltásának terve nem újdonság a magyar politikában. A miniszterelnök már akkor is kritizálta a laboratóriumi húst, amikor az idei évértékelőjében beszélt az új uniós agrárszabályok veszélyeiről az európai mezőgazdaságra.
Egészséges, helyben termelt élelmiszer helyett műhúst és GMO-s vackokat sóznak ránk. Brüsszelben nemcsak tücsköt-bogarat beszélnek, hanem azzal is etetnének minket
– fogalmazott Orbán Viktor.
Az agrárminiszter pedig januárban egy olasz termelői szervezet elnökével egyeztetett a témában, miután Olaszország betiltotta a szintetikus húsok gyártását és forgalmazását. Nagy István ezt követendő példának nevezte, hangsúlyozva a normalitás és a gazdák munkájának megbecsülését, mondván, nélkülük nincs élelmiszer, nincs jövő.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés