A kukorica különlegessége, hogy zöldségként és gabonaféleként is értelmezhető, így a sörökön át a kekszeken keresztül a csipszekig számos élelmiszer gyártásához használják fel. Ez a sokoldalú alapanyag konzervként és fagyasztott formában is beszerezhető, ezért az év minden szakaszában hozzá lehet jutni, de legjobb formáját kétségkívül nyáron nyújtja, hiszen a strandokon is árusított főtt kukorica fenomenális ízével nehéz versenyre kelni. Ezt sokan úgy fogyasztják, hogy nem is sejtik: nemcsak finom, hanem egészséges is.
Ezért olyan egészséges a kukorica
Egy közepes csemegekukorica körülbelül 90 kalóriát és 20 gramm szénhidrátot tartalmaz, ami több annál, mint amennyi más zöldségekben, például a brokkoliban, a karfiolban vagy a sárgarépában található, de cserébe többféle egészségügyi előnyt is nyújt.
A kukorica legnagyobb táplálkozástani áldása, hogy kiváló lutein- és zeaxantinforrás. Ezt a két antioxidánst – amelyek a kukorica sárga színét is adják – gyakran egy kalap alá veszik, de fontos kiemelni, hogy fő forrásaik, a leveles zöldségek a legtöbb esetben csak az egyikben vagy a másikban gazdagok. A kukorica ellenben mindkettőt ideális arányban kínálja.
A lutein és a zeaxantin rendkívüli jelentőséggel bír a szem egészsége szempontjából.
A két anyag a retinában rakódik le, különösen annak a közepén, a makulának nevezett részen, amely elnyeli a kék fényt, megvédve a szem sejtjeit a károsodástól. A luteinben és zeaxantinban gazdag étrend ezáltal csökkenti a makuladegeneráció kockázatát, amely az életkor előrehaladtával maradandó látásvesztést okozhat.
A kukorica egyúttal értékes növényi fehérjeforrás is. Egy adagja – ami 80 gramm konzerv- vagy fagyasztott, illetve egy közepes cső kukoricának felel meg, körülbelül 3,5 gramm fehérjével szolgál. Ez kevesebb, mint amennyihez a babból vagy a borsóból juthatsz, de szakemberek szerint még így is figyelemre méltó mennyiség.
„Egy átlagos adag kukorica emellett 2 gramm rostot is tartalmaz, ami a szemekben lévő vízzel kombinálva elősegíti a jóllakottság érzését” – mondja Maya Vadiveloo, a Rhode Island Egyetem táplálkozástudományi docense.
A kukorica tápértéket tovább növeli, hogy számos értékes tápanyag, köztük az A- és C-vitamin, a B-vitaminok, a magnézium, a kálium és a folsav is megtalálható benne. Az utóbbi a B1-vitaminnal egyetemben leginkább arról ismert, hogy energiával tölti fel a szervezetet.
Így érdemes fogyasztani
Szezonális alapanyag lévén a kukorica frissen a legjobb, de ha éppen csak fagyasztva vagy konzervként tudod beszerezni, akkor sem tévedhetsz vele nagyot. Bár sokan úgy gondolják, hogy a mirelit zöldségek kevesebb vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, megfelelő gyártási technológia esetén beltartalmi értékük csak minimálisan csökken, miközben ízük szinte változatlan marad.
Ha azonban a kukoricát feldolgozott formában veszed meg, érdemes ellenőrizned az összetevők listáját, hogy tartalmaz-e valamilyen hozzáadott anyagot, mint a nátrium vagy az extra zsiradék. Maradnál a klasszikus főtt kukoricánál? Akkor itt egy szuper tipp, melynek révén ízlelőbimbóidat soha nem látott dimenziókba röpítheted.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés