Számtalan hazai gyógynövényt tartunk gyomnak, s amint felütik fejüket, már húzzuk is ki gyökerestől anélkül, hogy tudnánk, mit pusztítunk el. A hazai étkezési kultúra szinte teljes egészében átállt a kultúrnövényekre, holott a gaznak minősített zöldfélék is vitamindús fogásokká válhatnának lábosainkban.
Biztosan mindannyian ismerjük a barnás, hengeres szárú, kifejezetten tapintható vastagságú zöld levelekkel ékeskedő porcsint, mely a járdaszéli repedésektől kezdte a veteményesektől a szántóföldekig bárhol megél. A húsos levelű, laposan terjeszkedő, szárazságtűrő növény a lábasjószágok egyik kedvenc eledele. Emberi fogyasztásra azonban ugyanígy alkalmas, kiváló vitaminforrás.
Szívbarát táplálék az út széléről
Sokan a spenóthoz és a sóskához hasonlítják fanyar íze és felhasználhatósága miatt, hiszen hasonlóképpen mártást és pestót ki készíthetünk belőle. Ám nem csak az íze miatt érdemes meghagyni a kertünkben termett töveket. Ez a növény ugyanis olyan gazdag esszenciális zsírsavakban és vitaminokban, hogy azon vidékeken, ahol nem terem, kapszulába zárva, szinte aranyáron kapható a drogériákban.
Belsőleg a kövér porcsin a szívproblémák, illetve a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére ajánlott. Mint állítólagos megelőző szert „az öregedés folyamatának lassítására” alkalmazzák. Külsőleg izomgörcsök fellazítására is használatos.
„A porcsinfű teáját vese- és hólyagbántalmak, vesekőképződés esetén fogyaszthatjuk. Prosztatamegnagyobbodásra, illetve prosztatagyulladásra is ajánljuk. Vérzéscsillapító hatása miatt gyomor-, bél- és tüdővérzés esetén is alkalmazható. Bélhurutnál, valamint bélférgesség esetén is fogyasztható” – mondja Lopes-Szabó Zsuzsanna, fitoterapeuta gyógynövényszakértő és -szakíró.
Minden gyógynövényünk közül a kövér porcsin tartalmazza a legtöbbet a méltán híres ómega-3 zsírsavakból. Az amúgy a halakban, a chiamagban, némely csonthéjasban és a lenmagban is megtalálható esszenciális zsír komoly gyulladáscsökkentő és véralvadásgátló tulajdonságairól ismert. Ez az anyag serkenti a vérkeringést, megakadályozhatja az érelmeszesedés kialakulását is, így a szív- és érrendszeri betegségben élők számára fokozott fogyasztása ajánlott.
A porcsin emellett C- és E-vitaminban is gazdag, ehető gyomunk, mely nagy mennyiségben tartalmaz a fentiek mellett béta-karotint és glutationt is. Mindezek együtt olyan antioxidáns-koktélt alkotnak, mely több szempontból is támogathatja egészségünket és immunrendszerünket.
Ásványi sókat is bőven rejt magában, mézgája lágyító hatással bír, amit a külsőleges gyógyításban hasznosíthatunk. Bőrfrissítő, sebgyógyító tulajdonságait a sebkezelésben hasznosították a népi gyógyászatban, de víz- és féreghajtásra is használták.
Zsírsavainak köszönhetően fogyasztásával a kutatások szerint az artériáink egészségének is jót teszünk, ha pedig leveleit rágcsáljuk, az a fogínyre is jó hatással lehet, hiszen képes a vérzést csillapítani. A friss és főzött változata sem okoz semmiféle problémát a jelenlegi ismeretek szerint, ezért biztonsággal fogyaszthatjuk. Fűszerként is megállja a helyét a konyhánkban.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés