A vérnyomásod bánhatja, ha túl sokat eszel ebből a népszerű köretből

GettyImages-81386845
Olvasási idő kb. 5 perc

A burgonya továbbra is az egyik legnépszerűbb köret, de nem mindenki tudja, hogy pontosan milyen hatással lehet az egészségre.

Bár a burgonya értékes tápanyagokat tartalmaz, túlzott fogyasztása egészségkárosító lehet – különösen, ha bő zsiradékban kisütve, só hozzáadásával készül. Most megtudhatod, az ajánlások alapján mennyit szabad fogyasztani belőle, és milyen következményekkel járhat, ha nem tudod tartani a mértéket.

Milyen tápanyagokat tartalmaz a burgonya?

A keményítőtartalmú zöldségek – köztük a burgonya és a kukorica – remek szénhidrát-, rost-, vitamin- és ásványianyag-források, amelyek az étkezések után segíthetnek fenntartani a jóllakottság érzését.

A burgonyában kevés a fehérje és a zsír, de magas a szénhidráttartalma. Ha nem viszed túlzásba, ez nem feltétlenül rossz dolog, hiszen szervezetünk a szénhidrátokat energiává alakítja.

A burgonya értékes tápanyagokat rejt
A burgonya értékes tápanyagokat rejtCarl Smith / Getty Images Hungary

A burgonyában olyan tápanyagok találhatók, mint a kálium, a réz, a C-vitamin, a B6-vitamin és a folát. Ezek elengedhetetlenek a megfelelő izom-összehúzódásokhoz, a szív, a vese és az idegek működéshez, az immunrendszer támogatásához, az anyagcseréhez, valamint a DNS-szintézishez. A folsav különösen fontos a magzat fejlődéséhez, mivel segít megelőzni a neurális cső rendellenességeit.

A burgonya rezisztens keményítőt is tartalmaz, amelynek sajátossága, hogy nem emésztődik meg a vékonybélben. Ehelyett a vastagbélbe kerül, ahol a bélbaktériumok fermentálják, hogy hasznos rövid szénláncú zsírsavakat termeljenek.

Kutatások szerint a rezisztens keményítő pozitív hatással van az egészségre, beleértve a bélrendszert, az anyagcserét és a vércukorszintet.

Mennyit szabad enni belőle?

Az ajánlásokban azt írják, hogy a felnőttek 900–1350 grammnak megfelelő keményítőtartalmú zöldséget egyenek hetente. Persze ez nem kőbe vésett szabály, hiszen az étrend átlagos kalóriatartalma egyénenként eltérő lehet.

Nem mindegy, hogy milyen mennyiségben kerül a tányérodra
Nem mindegy, hogy milyen mennyiségben kerül a tányérodraTaitep Lapkriengkrai / Getty Images Hungary

Fontos azonban megjegyezni, hogy a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz más zöldségeket, gyümölcsöket, teljes kiőrlésű gabonákat, sovány fehérjéket és egészséges zsírokat is fogyasztani kell.

A változatos, tápanyagban gazdag étrend segíthet az egészség megőrzésében, és csökkentheti a krónikus betegségek kockázatát.

Mi történik, ha túl sok burgonyát eszem?

Mértékkel fogyasztva a burgonya a kiegyensúlyozott étrend része lehet. Ha azonban túlzásba viszed, az kellemetlen mellékhatásokhoz vezethet.

1. Megnövelheti a vércukorszintet

A burgonya nagy mennyiségben fogyasztva megnövelheti a vércukorszintet, ami fokozottan jellemző azoknál, akik cukorbetegségben vagy inzulinrezisztenciában szenvednek. Ennek elkerülésében segíthet a szakemberek által ajánlott tányéros módszer. A lényeg, hogy a tányér negyedét töltsd meg szénhidrát- vagy keményítőtartalmú zöldségekkel, például burgonyával, a felét hagyományos zöldségekkel, a maradékot pedig fehérjeforrásokkal.

Nem érdemes azonban átesni a ló túloldalára sem, hiszen az alacsony szénhidrátbevitel alacsony vércukorszintet eredményezhet.

2. Súlygyarapodáshoz vezethet

A burgonyát gyakran bő zsiradékban kisütve, magas kalóriatartalmú feltétekkel (például vajjal, tejföllel, sajttal vagy baconnel) fogyasztják, ami gyors súlygyarapodáshoz vezethet.

Egy adag éttermi sült krumpli 289 kalóriát és 14 gramm zsírt tartalmazhat.

Ebből úgy faraghatsz le, ha egészségesebb elkészítési módokra váltasz, például a krumplit forró levegős sütőben sütöd ki.

Sütés közben alaposan megszívhatja magát olajjal
Sütés közben alaposan megszívhatja magát olajjalahirao_photo / Getty Images Hungary

3. Megemelheti a vérnyomást

Egy tudományos áttekintés szerint heti négy vagy több adag főtt, tört vagy sült burgonya fogyasztása fokozhatja a magas vérnyomás kockázatát. Ez valószínűleg magas szénhidráttartalmára, illetve a vércukorszintre gyakorolt hatására vezethető vissza, de szerepet játszhat benne hozzáadott só- és zsírtartalma is.

4. Emésztési problémákat okozhat

Más ételekhez hasonlóan a burgonya túlzott fogyasztása emésztési problémákat, így hasi diszkomfortérzést, puffadást és gázképződést okozhat, ami még inkább érvényesülhet, ha tele van zsírral, például mert sok vaj vagy tejszín felhasználásával készül.

Így lehet belőle egészségesebb köret 

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy az elkészítési módon milyen sok múlik: az olajban, zsiradékban való kisütésnél szinte bármi jobb. Ha nincs forró levegős sütőd, jó megoldás lehet a sütőben való sütés, a grillezés vagy a párolás is.

Megfontolhatod azt is, hogy a krumplit édesburgonyával váltsd ki, amelynek magasabb a rosttartalma, és egyúttal kiváló forrása az A-vitaminnak, ami nélkülözhetetlen a látáshoz, az immunrendszer működéséhez, illetve a sejtnövekedéshez.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek