Gyermekkorom húsleveseinek egyik legkevésbé kedvelt összetevője volt a karalábé és a zeller: mindkét zöldség meglehetősen karakteres ízvilággal és illattal rendelkezik, így nem könnyű megszerettetni azokat olyan emberrel, aki nem elég nyitott a kóstolgatásra, próbálkozásra.
Felnőttként a zellergumó aztán végül nagy kedvencemmé vált: konyhámban nemcsak levesek kedvelt összetevője, hanem még a sült krumplit is gyakran váltjuk ki köretként hasábokra vágva megsütött zellergumóval.
Az én gyerekeim persze ugyanúgy nem akarják megenni a zöldséget, ahogy annak idején én sem – reméljük, ez később változik.
Így válassz friss zöldséget
Érdekes, hogy már azelőtt örömmel ettem ugyanakkor a szárzellert, hogy a gumóval különbékét kötöttem volna. A frissen különösen illatos, hersenős állagú zöldséget nyugodtan fogyaszthatod nyersen, mártogatósokkal párosítva, de zöldségköretben lepirítva, ragus ételhez hozzáadva vagy épp salátát izgalmasabbá téve is nagyon ízletes. Ma már szinte minden szupermarketben is megtalálhatók a zellerszár-csomagok, így könnyen hozzá lehet jutni ehhez a zöldséghez – egykor valóban kevesen ismerték, de mára szerencsére ennek vége.
Mielőtt az egészségügyi előnyöket felsorolnánk, íme, egy rövid útmutató ahhoz, hogyan válassz lehetőleg friss csokorral szárzellerből: ahogyan a spárga megvizsgálása is kötelező azelőtt, hogy a kasszához vinnéd, alaposan nézegesd meg a zellercsokrot is. A következőkre figyelj:
- a friss zeller szára nem hajlik, hanem törik,
- a szárak egyenesek,
- a levelek zöldek: a legkülönbözőbb árnyalatban pompáznak, de nem sárgák sosem.
A boltból hazavitt zellert lehetőleg 5-7 napon belül fogyaszd el, követlenül étkezés előtt darabold csak, és lehetőleg párolással készítsd el, hogy a legtöbb értékes tápanyag a szervezetedbe juthasson. Nem kell meghagyni a leveleket sem, sőt: kevesen tudják, de a zöldség ezen részében van a legtöbb hasznos tápanyag.
Kevesen kedvelik, pedig rengeteg az előnye
Most, hogy szinte el is készítettük a zöldséget, lássuk, milyen pozitív hatásokra számíthatunk, ha fogyasztjuk!
A zellerszár – vagy, ahogyan sokan ismerik, a halványító vagy angol zeller – antioxidánsokban és fitonutriensekben gazdag, valamint C-vitamin és béta-karotin forrása is.
Ezek által csökkenti a gyulladást az emésztőrendszerben, a sejtekben, az erekben és a szervekben.
A gyulladáscsökkentő hatást azért is fontos kiemelni, mert a krónikus gyulladásokat számos krónikus betegség kialakulásával tudták már összefüggésbe hozni. A zellernek nem kevesebb mint 25 olyan összetevője van, amely képes ennek a testünkben zajló folyamatnak a csökkentésére.
Vízben és rostban is gazdag zöldség
Az ereid mellett a zellerszár a beleid barátja is. Egyrészt 95 százaléka víz, ami nagyon hasznos szervezetednek, másrészt pektin alapú poliszacharidokat is nagy mennyiségben tartalmaz, ezek pedig mintegy kibélelik a beleidet. Oldható és oldhatatlan rosttartalma tovább támogatják emésztésedet.
Már ennyi előny is jelentős, de nem értünk a lista végére – méltatlan, hogy kevesen szeretik a zellerszárat, miközben
nagyon sok vitamin forrása is, valamint alacsony glikémiás indexe révén segít szinten tartani a vércukrodat is.
Mindezen felül még magnéziumban, vasban és nátriumban is bővelkedik.
Így használd fel
Hogy mire használd fel? A zellergumóhoz hasonlóan a szárzellerből is nagyszerű krémleves készülhet, de így azért a benne levő hasznos tápanyagok egy részét elveszíted. Érdemesebb inkább feldarabolva salátába keverned, vagy egyszerűen csak különböző mártogatásokkal, krémekkel és humusszal fogyasztanod. Ha nem azon kevesek közé tartozol, akik már szeretik az angol zellert, akkor is érdemes lehet adni egy esélyt a zöldségnek.
Ha a magyarok egyik legnagyobb kedvencéről is szívesen olvasnál, ezt a cikkünket ajánljuk!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés