A kert végében nyíló napsárga virágok épp úgy tűnnek, mintha megannyi mininapraforgó nőtt volna egy csokorba. Nem véletlen, hisz a csicsóka (Helianthus tuberosus) valóban a napraforgó (Helianthus annuus) rokona, csakhogy nem a magját gyűjtjük össze, hogy a tévé előtt elszotyizgathassunk, és nem is a szépségéért ültetjük, bár az sem elhanyagolható. A csicsókát tarackoló gyökerein képződő szárgumói miatt termesztik, és mivel elég igénytelen, otthon a kiskertben is jól boldogulhatunk vele.
Akár 4-5 kilónyit is gyűjthetünk egy tő alól
Arra viszont érdemes figyelni, hogy elég agresszívan terjed, ha nem foglalkozunk vele, és lombozata is viszonylag nagy helyet foglal. Ha jól érzi magát, egy tő alól 4-5 kg gumót is összegyűjthetünk. De ha nincs lehetőségünk vagy kedvünk foglalkozni vele, akkor már sok helyen megtalálható a zöldségespultokon. Gyakran a krumplihoz hasonlítják, engem inkább a gyömbérre emlékeztet a megjelenése, de íze a gyömbérével ellentétben inkább semleges, kicsit édeskés. Fogyaszthatjuk akár nyersen salátaként is, de főzve vagy akár csipszként is nagyon finom. Ha gyakran szerepel a menüben, az segít vércukorszintünk és súlyunk kordában tartásában, és még számos jó hatása van az egészségünkre.
A csicsóka nem csak a cukorbetegeknek jó
Csicsókát rendkívül változatos formában fogyaszthatunk. Főzve a cukorbetegek számára is nagyszerű alternatívája lehet a burgonyának, mivel glikémiás indexe jóval alacsonyabb, tehát nem emeli meg hirtelen a vércukorszintet. Ez annak köszönhető, hogy míg a burgonya szénhidráttartalmát a keményítő adja, addig a csicsókában a szénhidrát forrása az inulin. Az inulin a szénhidrátok egy csoportjába, a fruktánok közé tartozik, amelyek felépítésük miatt a vékonybélben nem képesek felszívódni. Amellett, hogy nem szívódnak fel a bélrendszerben, sok vizet megkötnek, és így lassítják az emésztést, és a többi szénhidrát felszívódását is elnyújtják. Az alacsony glikémiás indexű ételek fogyasztása nemcsak a kialakult cukorbetegség esetén javasolt, de annak megelőzésében is nagy szerepük van, mert csökkentik a vércukorszint ingadozását.
Segíti a szívünk egészségét
A vércukorszint kordában tartása a szív- és érrendszeri problémák megelőzésében is nagy szerepet játszik, mert az emelkedett vércukorszint károsíthatja az érfalakat. Ezenkívül a csicsóka káliumtartalma is támogatja a szív munkáját, hiszen alacsony káliumszint esetén fokozottabb lehet a hajlam a ritmuszavarokra. Magas rosttartalma segít csökkenteni a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, mert a kutatások szerint csökkenti a vérnyomást, és a koleszterinszint optimalizálásában is szerepe lehet. Rendszeres fogyasztása mérsékli a vér húgysavszintjét, ami nemcsak a köszvény, de az érbetegségek megelőzéséhez is hozzájárul.
Támogatja az emésztést és a bélflórát
Az előbb emlegetett inulin bizonyítottan prebiotikus hatású, ami annyit jelent, hogy a bélrendszerben támogatja a kedvező bélflóra kialakulását. Egészségünk és immunrendszerünk számára rendkívül fontos, hogy bélrendszerünkben a „jó baktériumok” legyenek túlsúlyban, mert segítik bizonyos tápanyagok felszívódását, és vitaminokat termelnek. Betegségek vagy antibiotikumkúrák ezt a flórát negatívan befolyásolhatják, ezért kiemelkedően fontos, hogy elegendő prebiotikus hatású élelmiszert fogyasszunk, melyek táplálják a számunkra kedvező baktériumokat. Emellett az inulin antimikrobiális és gyulladásgátló hatású, ami szintén jót tesz az emésztésünknek, és megkötve a vizet, állaga segíti a megfelelő bélmozgást is.
Segít megtartani a súlyunkat
Viszonylag alacsony kalóriatartalma és alacsony glikémiás indexe a súlyunk megtartásában, esetleg csökkentésében is a segítségünkre lehet. A magas rosttartalom miatt sokáig biztosít teltségérzetet, ami jól jöhet, ha szeretnénk csökkenteni a napi kalóriabevitelünket, hiszen a fogyás, illetve a súlymegtartás elsősorban attól függ, hogy az elfogyasztott és az elhasznált kalória mennyisége mennyire van egyensúlyban.
Jó káliumforrás
A csicsókában jelentős mennyiségű káliumot találunk, ami fontos az izmok és a szív megfelelő működéséhez. Meghatározó szerepet játszik az agyműködés normál szinten tartásában, valamint az idegi reflexek hatékonyságának növelésében. A sejtek egészséges működésének biztosításában és a szervezet sav-bázis egyensúlyának megtartásában is nagy szerepet tölt be, mivel képes a pH változásait a szervezet számára kedvező irányba befolyásolni. A káliumra szükség van a vércukorszint, illetve a szervezet vízháztartásának szabályozásához, a gyomorsav termelődéséhez és számos enzim normál működéséhez is.
Vastartalma segít a vérképzésben
A csicsókában található vas a szervezetünk számára létfontosságú mikroelem. A vérképzésben van nagy szerepe, mert az egyik fő alkotóeleme a vörösvértestekben található hemoglobinnak, ami az oxigén- és szén-dioxid-szállítást biztosító óriásmolekula. Vas hiányában az oxigén nem lenne képes eljutni a sejtekhez, szervekhez. Vashiányos állapotban vérszegénység alakulhat ki, aminek tünete a folyamatos indokolatlan szellemi és fizikai fáradtság.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés