Bizarr kísérlet során jöttek rá, hogy a nyálunk miként befolyásolja az ízérzékelést

GettyImages-89798242
Olvasási idő kb. 7 perc

Étkezésünk során az érzés, ahogy egy íz szétáramlik a szánkban, nagy szerephez jut, befolyásolja ételeink kiválasztását is. De hogy lehet, hogy míg mi odavagyunk néhány ételért, mások ki nem állhatják az ízét? Miért olyan eltérő az ízérzékelés?

Lehet, hogy első hallásra a nyálról csak az jut eszünkbe, hogy gusztustalan, és jobb, ha a szánkon belül marad, mégis jó tudni, hogy sokkal fontosabb a szerepe, mint gondolnánk. Egyrészt nedvesen tartja a szánk nyálkahártyáját, és a benne található egyes enzimek és antitestek védelmi funkciót látnak el, másrészt az étkezésben is nagy szerepe van. 

Kezdjük ott, hogy le sem tudnánk nyelni egy falatot, ha a rágás során az étellel elkeveredve nem nedvesítené és puhítaná meg azt,

de emellett az emésztés folyamata is a nyál enzimjeivel indul, arról nem beszélve, hogy az ételek ízét sem éreznénk, ha az ízmolekulák nem oldódnának fel a nyálunkban, hogy érzékelhessék őket a megfelelő receptorok. 

Az íz a nyálunktól is függ

Nyálunk hatással lehet azokra az aromákra is, amelyek az ételek ízéért főként felelősek. Rágás közben egyes ízmolekulák az ételből feloldódnak a nyálban, míg mások felszállhatnak az orrüregbe, hogy az ott található számtalan receptor érzékelje őket. Ennek eredményeként a különböző nyáláramlási sebességű vagy eltérő nyálösszetételű emberek nagyon eltérő ízélményt kaphatnak ugyanattól az ételtől vagy italtól. Ez különösen igaz, ha a nyálmirigyek által termelt mucin nevű fehérjék esetében van eltérés.

Spanyol kutatók 10 önkéntesen mérték meg a nyáláramlást, akik olyan bort értékeltek, amelyhez gyümölcsízű észtereket adtak. A tudósok megállapították, hogy azok az önkéntesek, akik több nyálat termeltek, az ízeket intenzívebbnek ítélték meg, valószínűleg azért, mert gyakrabban nyeltek, és így több aroma került az orrjáratukba.

Ugyanaz a bor, mégis mindenkinél más az íz
Ugyanaz a bor, mégis mindenkinél más az ízgilaxia / Getty Images Hungary

A nyál a textúraérzékelésünkben is fontos szerepet játszik. Vegyük a fanyarságot, azt a száraz érzést, amely akkor jelentkezik a szájban, amikor vörösbort iszunk vagy éretlen gyümölcsöt eszünk. A bor valójában nem szárítja ki a szánkat, de a borban lévő tanninoknak, vagy más néven csersavnak nevezett molekulák hatására fehérjék kicsapódnak a nyálból, így az már nem működik olyan hatékonyan.

Ezért más érzés a zsírszegény joghurt

A nyál abban is segít, hogy érzékeljük a különbséget a magas és az alacsony zsírtartalmú ételek között. Két joghurt közül alacsony zsírtartalmú változat

szárazabbnak tűnik a szájban akkor is, ha ugyanúgy néz ki, és sűrűsége sem eltérő.

A tejzsír a nyállal keveredve cseppréteget hoz létre a száj felszínén, amely elfedheti a fanyarságot, és gazdagabbá teheti a joghurt ízét.

Kutatók mesterséges nyálban fürdetett mechanikus nyelvet használnak annak szimulálására, hogy mi történik, amikor az étel a szánkban mozog, és ez hogyan befolyásolja az evés érzékszervi élményét. Egy alacsonyabb zsírtartalmú turmix első pillantásra krémesnek tűnhet, de hiányzik belőle az a textúra, amelyet a zsír nyújt a nyállal keverve.

Ha megértjük a nyál, az élelmiszer és a száj közötti kölcsönhatásokat, és azt, miként jut el az információ agyba, az egészségesebb élelmiszerek kidolgozásához vezethet.

Anwesha Sarkar, a brit Leedsi Egyetem élelmiszer-kutatója olyan élelmiszer kifejlesztését képzeli el, amely elegendő cukrot tartalmazhat az étel külsején ahhoz, hogy a nyálban feloldódjon, így édességérzetet keltsen, de alacsony koncentrációban lenne jelen az egész ételben, így annak kalóriaértéke is alacsonyabb lenne. Véleménye szerint egy hasonló elvi megközelítés segíthet csökkenteni az élelmiszerekben található zsír mennyiségét is.

Más érzés egy zsírszegény joghurt, még akkor is, ha egyformának tűnnek
Más érzés egy zsírszegény joghurt, még akkor is, ha egyformának tűnnekWestend61 / Getty Images Hungary

Folyamatosan változik nyálunk összetétele

Ezeknek a kölcsönhatásoknak a megértése nem lesz könnyű, mivel a nyál és az észlelés a nap folyamán és az egyének között is változik. Általában a nyál sűrűbb, lassan folyik reggel, és a hígabb kora délután, valamint 

nyálunk összetevői – például bizonyos fehérjék mennyisége – a nap során az ingerek, illatok hatására módosulnak.

Egy kísérletben ezt úgy vizsgálták, hogy önkéntesek bekötötték a szemüket, és körülbelül négy percig egy darab kenyeret szagolgattak, miközben figyelték a nyáluk változásait. A kenyér illatának hatására kétféle fehérje mennyisége növekedett, a keményítőt emésztő amilázoké, és az úgynevezett cisztatinoké, amelyek az ízérzékenységhez és az érzékeléshez kapcsolódnak. Hasonló kísérleteket végeztek vaníliával és citrommal, és minden esetben változást találtak a nyálfehérjék szintjében, bár a konkrét változások a bemutatott ételtől függtek. 

Az étrendünk is befolyásolja

Ann-Marie Torregrossa, a Buffalo Egyetem viselkedési idegkutatója szerint a nyál összetétele személyenként változik – és ez részben az egyén múltbeli ételválasztásától függ. Amikor keserű ízű adalékanyagokat tartalmazó étrenddel etette a patkányokat, észrevehető növekedést észlelt a nyálfehérjék több kategóriájában. Ahogy ezek a változások megtörténtek, a patkányok nagyobb valószínűséggel fogadták el az ételük keserűségét.

Egy másik kísérletben katéterekkel juttatta a keserű étrendhez szokott patkányoktól gyűjtött nyálat olyan patkányok szájába, amelyek nem kaptak korábban ilyen ételeket.

Ennek hatására az állatok toleránsabbá váltak a keserű táplálékkal szemben, annak ellenére, hogy korábban nem etették ilyen ételekkel őket. De a kontrollállatok, amelyek nem kaptak bepumpált, idegen nyálfehérjéket, még mindig elutasították a keserű táplálékot.

Nem mindegy, mihez vagyunk hozzászokva
Nem mindegy, mihez vagyunk hozzászokvaKelvin Murray / Getty Images Hungary

Még nem tudják, hogy pontosan mely fehérjék felelősek ezért a toleranciáért, de van néhány jelöltjük, köztük prolinban gazdag fehérjék és proteázgátlók. Ha rájönnek, hogy mely fehérjékről van szó, felmérhetik, hogyan változnak a keserű ízekre adott válaszok a szájban és az agyban.

Segíthet az egészségesebb táplálkozás kialakításában

Természetesen a patkányok nem emberek, de a kutatók úgy vélik, hogy a nyál hasonlóképp működik az emberek ízérzékelésében, és ha ezeket a mintákat meg lehet fejteni és megérteni, abban nagy a lehetőség rejlik. Ha a gyerekek ételeit valamilyen adalékkal láthatnánk el, amely megváltoztatja a nyálukat, és ezáltal pozitívvá teszi a keserű zöldséggel kapcsolatos tapasztalataikat, az egészségesebb táplálkozásra ösztönözhet. Ha egy új étellel kapcsolatos első tapasztalatukat nem kíséri negatív érzés az erős keserű íz miatt, valószínűleg jó élményt fognak társítani ehhez a zöldséghez.

Tágabb értelemben, ha jobban megértjük, hogy a nyál hogyan befolyásolja az ízlelést – és az étrend hogyan befolyásolja a nyál összetételét –, számos új módot nyithat meg a táplálkozási preferenciák alakítására és az egészséges ételek felé terelésére, amelyeket sokan nem szívesen fogyasztanak.

10 egészséges alapanyag, aminek kötelezőnek kellene lennie a kamrádban10 egészséges alapanyag, aminek kötelezőnek kellene lennie a kamrádban

Lássuk, mik azok az alapanyagok, amiknek a szakember szerint folyamatosan lennie kellene a konyhánkban.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • világom
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja

Sztálin elsőszülött fiának soha nem volt jó kapcsolata az apjával: amikor német hadifogságba esett, Sztálin visszautasította a fogolycserét.

március 29., 19:30

  • Testem
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested

Egy kutatás szerint a tested is befolyásolja az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét.

március 30., 06:30

  • Offline
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században

"Minden tisztátalan tapogatásra elmentünk mindketten" - írta egyik kalandjáról Bethlen Miklós, a 17. századi emlékiratíró.

március 29., 19:00

  • életem
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet

Nyakunkon a tavaszi óraátállítás, ami súlyos tüneteket okozhat. Mutatunk pár tippet, hogyan könnyítheted meg az alkalmazkodást.

március 29., 18:30

  • Testem
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek

Egy új kutatás bebizonyította, hogy a gyerekkori memória teljesen másképp működik, mint ahogy feltételeztük.

március 29., 16:46

  • Offline
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg

Éveken keresztül gyűjtötték a tervezett múzeumba az alkotásokat.

március 29., 15:10

  • világom
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek

Afrika Velencéje is sok kíváncsi látogatót vonz, és ugyancsak kitörölhetetlen élmény, csak épp nagyon máshogy.

március 29., 16:00

  • Édes otthon
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra

A természetkárosító gyakorlat miatt nem volt más megoldás, mint a szervezett kitelepítés.

március 29., 17:30

  • világom
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek

A szúnyogok megkeserítik az emberek életét, 18 ezer aláírás már összegyűlt ellenük.

március 30., 06:00

  • világom
Nem dolgozhatnak a magánellátásban az állami kórházak orvosai a jövőben Szlovéniában
Nem dolgozhatnak a magánellátásban az állami kórházak orvosai a jövőben Szlovéniában

Új törvénnyel választják szét az állami és a magánegészségügyi szolgáltatásokat, szigorú tilalom vonatkozik az orvosokra.

14 perce

  • Offline
Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt
Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt

Az iskolák próbáltak kapcsolatokat építeni a magyar és szovjet kisdiákok között.

március 29., 13:35

  • világom
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter

Az alvilág kapujaként emlegetett képződménytől nem véletlenül tartanak a helyiek – terjeszkedése egyre vészjóslóbb.

március 29., 14:00

  • Offline
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották

1903-ban, a régi Erzsébet híd átadásakor József főherceg megnyitó beszédében azt kívánta, „boldogul éljenek mindazok, akik rajta járni fognak”.

március 30., 08:06

  • Szülőség
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek

Európa egyes országaiban kemény korlátozások vannak érvényben.

március 30., 07:46

  • Offline
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?

Hoztuk egy új optikai illúziós feladatot. Megtalálod a képen a baglyot?

március 30., 07:25

  • Offline
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?

Most megmutathatod, mennyire ismered a magyar történelmet és híres királyainkat.

március 29., 06:45

  • Offline
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés

Rengeteg ember élete egyszerűsödhet le egy új kártyának köszönhetően, amelynek a bevezetését az EU tervezi.

március 29., 07:26

  • világom
A magyarok kedvenc gyümölcsét itt teljesen másmilyennek ismerik: 10-szer drágább is
  • Önidő
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül

Pazar környezetben, elképzelhetetlen mélységben költhetik el az ebédjüket a vendégek ebben az étteremben.

március 29., 14:36

  • Offline
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz

Ha nagy világutazó vagy, akkor is kifoghat rajtad a tengerekről szóló kvízünk.

március 30., 06:46

  • életem
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak

2025. nyarán már az újfajta forintokkal fizethetünk.

március 29., 07:45

  • Édes otthon
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat

Környezettudatos szokás vonzhatja a patkányokat a kertedbe, talán nem is sejted, hogy nálad is megjelenhetnek.

március 29., 09:06

  • VIP
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”

Péterfy Bori elismeri, több általa írt dalszöveget is korábbi szerelmei ihlettek.

március 29., 11:40

  • világom
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket

Ha legközelebb Budapest utcáin sétálsz, ne felejtsd el megkeresni ezeket a szobrokat.

március 29., 08:50

  • Offline
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató

A tragikus sorsoknak emléket állító szobor szívfacsaró látvány.

március 29., 12:10

  • Offline
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos

Te is ugyanolyannak látod Lucélia Santost, mint negyven éve? Megmutatjuk, mennyit változott a sanyarú sorsú Isaurát alakító színésznő.

március 29., 08:20

  • életem
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon

Ezek a vallomások nekünk is szólnak, nem érdemes megvárni életünk utolsó pillanatait ahhoz, hogy rájöjjünk, változtatni kellene.

március 29., 08:06

  • Offline
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt

Nem is akármilyen budapesti sziget volt: rengeteg termálforrás eredt rajta.

március 29., 10:06

  • Offline
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed

Ma már elképzelni sem tudnánk rizs nélkül ezt az ételt.

március 29., 12:40

  • lájfhekk
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet

Új TikTok-trükk terjed, de csak óvatosan, a mosógépedben is kárt tehet.

március 29., 11:10

Érdekességek