Az őszi időszakban, ahogy csökken a hőmérséklet, és gyakoriak a ködös, párás, esős napok, egyre gyakoribbak a légúti betegségek, a megfázás. Sokan ilyenkor vagy akár már a nyár végén elkezdenek felkészülni a kórokozók támadásaira. Az egészségügyi szakemberek minden évben felhívják a figyelmünket arra, hogy érdemes az influenza ellen védőoltással védekezni, különösen a kisgyermekek, várandósok és idősek körében. A vakcina sem véd meg minden esetben a betegségtől, de felkészíti szervezetünket a találkozásra a vírussal, így elkerülhetők a komolyabb szövődmények, és valószínűleg enyhébb tünetek jelentkeznek. Hazánkban évente 700-800 ezer ember dönt az oltás mellett. Ha közéjük tartozol, nem is kell feltétlenül személyesen felkeresned háziorvosod, hiszen az e-receptnek köszönhetően telefonon is felírathatod.
Akár oltással, akár oltás nélkül védekeznél, az immunrendszer támogatása mindenképp fontos az őszi, téli időszakban. Összegyűjtöttünk néhány módszert, ami segít, hogy szervezeted könnyebben birkózzon meg a kihívásokkal.
1. Légy elővigyázatos
A járványhelyzet alatt már szinte unásig ismételt mondatok sajnos nem vesztik el aktualitásukat. Fontos a rendszeres és alapos kézmosás, fertőtlenítés. Lehetőleg ne nyúljunk az arcunkhoz, szemünkhöz, szánkhoz, mert ha tisztának is gondoljuk a kezünket, akkor is lehet, hogy például ajtókilincsről, busz kapaszkodójáról kórokozó került rá. Tömegközlekedési eszközön vagy egyéb olyan helyeken, ahol zárt térben sokan gyűlnek össze, érdemes eltakarni az orrunkat, szánkat akár egy sállal vagy kendővel.
2. Egyél gojibogyót
Ennek a manapság felkapott gyümölcsnek a fogyasztása rendkívül jó hatással van az egészségünkre, többek között bizonyítottan javítja a látást. Mivel a hagyományos kínai orvoslásban használják, ezért kezdték vizsgálni laboratóriumi körülmények között a hatását. A bostoni Tufts Egyetem kutatói által 2012-ben végzett kísérletben, miután az influenzavírussal fertőzött egerek gojikészítményt kaptak, enyhültek a betegség tünetei és csökkentek a tüdőgyulladást okozó tényezők. A kutatók egy későbbi kísérletében idősebb egereket oltottak be influenza ellen, miután egy csoportjuk gojibogyót tartalmazó étrendet kapott 30 napig. Az ezután megfertőzöttek közül ezeknek az egereknek, akik gojit kaptak, magasabb volt az antitestszintjük, és enyhébbek voltak a tüneteik a kontrollcsoporthoz képest, valamint az immunrendszer részét képező dendritikus sejtek fokozott aktivitását figyelték meg náluk.
3. Fogyassz sok zöldséget
A vitaminok és ásványi anyagok fontosságáról már mindannyian hallhattunk. Immunrendszerünk szempontjából a legfontosabbakat például ilyen formában fogyaszthatod:
- A-vitamin és az A-vitaminná alakuló béta-karotin: répa, sütőtök, édesburgonya, paprika
- C-vitamin: paprika, petrezselyem, csipkebogyó, mandarin, brokkoli, kelbimbó
- E-vitamin: spenót, olajos magvak, halak, növényi olajok (olívaolaj, repceolaj), búzacsíra
- D-vitamin: zsíros halak, tojás, gombák, kemény sajtok
- szelén: brokkoli, káposzta, spenót, gombafélék, banán, narancs, diófélék
- cink: diófélék, magvak, tengeri herkentyűk, hüvelyesek
4. Erősítsd a bélflórád
Az egészséges bélflóra kiemelkedően fontos az immunrendszerünk szempontjából. Leginkább megfelelő mennyiségű rost fogyasztásával támogathatod, mint pl. az inulin, amithagymafélékben, így fokhagymában is, spárgában, csicsókában, valamint gabonafélékben, rozsban, árpában találhatunk. Jó hatással vannak a baktérium-összetételre a joghurt, kefir, banán és az erjesztett zöldségek, mint a savanyú káposzta.
5. Légy hidratált
A megfelelő folyadékbevitel nem csak nyáron fontos. Mivel hűvösebb időben talán kevésbé leszünk szomjasak, érdemes erre fokozottan figyelni. Megoldhatjuk akár úgy is, hogy többször kerül leves az asztalunkra. A húsleves kifejezetten jó választás, ha úgy érezzük, bujkál bennünk valami, mert már gyógyhatása is bizonyított. De jóleshet egy meleg tea is, ha hazaérünk egy hűvösebb napon.
6. Igyál immunrendszer-támogató gyógyteákat
Ha már a teánál tartunk, készülhet akár gyógynövényből is, így két pontot is kipipálhatunk egyszerre. Legjobbak erre a célra a kakukkfű, fürtös menta, gyömbér, édesgyökér, bíbor kasvirág (echinacea), valamint a ginszeng.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés