Javult a jelentési hajlandóság, de továbbra is sok a pontatlanul rögzített adat az élelmiszertermelő állatoknál végzett antibiotikumos kezelésekkel kapcsolatban. A készítmények felhasználásban összességében nincs változás: 2023-ban is az „óvatosan” alkalmazható, D kategóriás szereket adták leggyakrabban az állatorvosok, de nagy mennyiségben használnak még B kategóriás, valamint csoportos kezelésre szolgáló készítményeket is – adta hírül a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).
Ilyen antibiotikumokat használnak
Az idei évtől uniós szinten kötelező az adatszolgáltatás az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) felé. Az antibiotikum tartalmú állatgyógyászati készítmények nagykereskedelméről június 30-ig kellett, míg azok haszonállatoknál (szarvasmarha, sertés, házityúk és pulyka) történt felhasználásáról szeptember végéig szükséges adatot szolgáltatni az ASU (Antimicrobial Sales and Use) rendszerben.
Hazánkban már 2022 januárja óta él az előírás, hogy minden élelmiszertermelő állat antibiotikumos gyógykezeléséről jelentenie kell az ellátó állatorvosnak, idén év elejétől pedig szigorodtak a vényírás szabályai.
A Nébih tapasztalatai szerint az adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése folyamatosan javul, idén is növekedett a jelentést benyújtó állatorvosok száma. Ugyanakkor továbbra is magas a pontatlanul rögzített adatok aránya.
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) antimikrobiális tanácsadó szakértői csoportja 4 kategóriába sorolja az érintett antibiotikum tartalmú készítményeket:
- A – kerülendő (humán használatra fenntartott, élelmiszertermelő állatoknál nem alkalmazható),
- B – korlátozott (kritikusan fontos hatóanyagok a humán gyógyászatban, nincs alternatíva a C és D kategóriás szerek közt),
- C – körültekintően használható (ha nincs alternatíva a D kategóriás szerek közt),
- D – óvatosan használható (első vonalbeli kezelés indokolt esetben élelmiszertermelő állatnál)
Így kezelik a húst adó állatokat is
Alapvetően tehát a D kategóriás szerek használatára kellene törekedni, azonban még mindig nagy mennyiségben vannak jelen a B kategóriás, valamint a csoportos kezelésre használt készítmények. Kedvező eredmény azonban, hogy valamelyest csökkent ezen szerek használata, és 2022-höz hasonlóan 2023-ban ismét a D kategóriába tartozó készítmények alkalmazása volt túlsúlyban.
Továbbra is kiemelt állategészségügyi cél a humángyógyászat szempontjából kritikusan fontos hatóanyagot tartalmazó, úgynevezett B kategóriás szerek használatának visszaszorítása, valamint a csoportos kezelések túlsúlyának eltolása az egyedi, célzott terápia felé.
Az alkalmazott gyógyszerformák tekintetében sem történt nagy változás: a legtöbb esetben tavaly is belsőleges oldat vagy por gyógyszerformákat, valamint gyógypremixeket alkalmaztak. A B kategóriás szerek használatának csökkentése mellett kiemelt cél, hogy a csoportos kezelésekre is kizárólag indokolt esetben kerüljön sor, mérsékelve ezzel a környezetbe kerülő antimikrobiális szerek mennyiségét. Az élelmiszertermelő állatoknál leggyakrabban alkalmazott antibiotikum hatóanyagok pontos listája itt tekinthető meg.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés