Ahány ház, annyi halászlé. Nemcsak azért, mert a készítési módok különbözhetnek, hanem mert a hozzávalók is egészen eltérők lehetnek. A halfogyasztásnak ezen formája azonban kifejezetten szívbarát lehet, ha kicsit odafigyelünk.
A halászlé nemcsak finom, hanem egészséges is
Vízben kiemelkedően gazdag országunkban nagy tradíciója van mind a halászatnak, mind pedig a horgászatnak. S bár manapság egyre kevesebb halat eszünk, a karácsonyi időszakban a hagyományok miatt mégis megnő a halfogyasztás, talán alig van háztartás, ahol ne kerülne az asztalra halászlé az ünnepek alatt.
Zsír nélkül egészségesebb
A halászlé megfelelően elkészítve nagy mennyiségű és egészséges beltartalmának köszönhetően kifejezetten értékes fogás lehet, a halak húsa ugyanis tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal és a testünk működéséhez elengedhetetlen tápanyagokkal. A dietetikusok szerint heti háromszor kellene halat fogyasztanunk, azonban még akkor sem jön ki az éves átlag, ha karácsonykor jól belakomázunk az uszonyosokból.
A halak legnagyobb előnye amellett, hogy könnyen emészthető a húsuk, az, hogy esszenciális zsírsavakban kifejezetten bővelkednek.
Az esszenciális zsírsavak olyan anyagok, melyeket szervezetünk nem tud előállítani, ellenben az egészséges működéshez szüksége van rá. S ugyan a tengeri halak sokkal inkább bővelkednek bennük, az őshonos magyar fajták húsában is találunk ómega-3 zsírsavat.
Érdemes éppen emiatt változatos fajtákból előállítani az alaplevet, a ponty mellett a sügér is kifejezetten szívbarát húsú halunk, ami ráadásul nagy mennyiségű A-, D- és B-12 vitamint, jódot, vasat és szelént is tartalmaz, ami rendszeresen, a megfelelő mennyiségben fogyasztva hormonháztartásunkra is jó hatással van.
Bár a piacokon és a karácsonyi halvásárokon talán nehezebben juthatunk hozzá, a kifejezetten halat árusító üzleteben nyúzva és filézve is megvehetjük, ha nem készültünk fel a horgászszezonban előre a majdani alaplé hozzávalóival. A sügérfilé ráadásul húsként is kifejezetten jól áll a halászlének.
Van élet a pontypatkón túl
A ponty és a harcsa a két leginkább levesbe főzött halfajtánk, s míg utóbbi húsa ízletesebb, előbbi arányaiban jóval több ómega-3-at tartalmaz, ezért akkor sem érdemes kihagyni a karácsonyi menüből, ha ízlésünk és pénztárcánk változatosabb halakat is megenged nekünk. Az ómega-3 zsírsav gyulladáscsökkentő hatású, a legtöbb krónikus gyulladás ellen kifejezetten jót tesz, ha megfelelő mennyiségben fogyasztjuk, még a szívkoszorúér-gyulladást is megelőzhetjük vele. Az idegrendszer védelméért is felelős esszenciális zsírsav ráadásul a memóriánknak is jót tesz, a kutatások szerint az emlékezést érintő zavarok esetén is előnyös, ha beépítjük étkezésünkbe.
Agyunk ugyanis ezekből az esszenciális zsírsavakból építkezik.
Érdemes ugyanakkor arra is figyelni, amikor a halászlé hozzávalóit előkészítjük, hogy ez a magyaros fogás a legtöbbhöz hasonlóan nagy mennyiségű zsiradékkal készül általában – amit azonban szinte teljesen ki is hagyhatunk. Ha megfelelő mennyiségű halfejet és farkat passzírozunk le az alaplébe, nem fog hiányozni a zsír sem.
Az egyes vidékeken hagyományos tészta felhasználásakor pedig figyeljünk annak szénhidráttartalmára.
Ebben a cikkünkben a tésztafőzés és fogyasztás egyik egészséges verziójáról olvashatsz, amit akár idén karácsonykor is kipróbálhatsz. Tested hálás lesz érte!
Lesz nálatok hal az ünnepi asztalon?
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés