A közösségi média álságos, manipulatív világa az egyik fő oka annak, hogy az utóbbi években egyre többen küzdenek mentális problémákkal, különösen a fiatalok körében – hangoztatják régóta a szakemberek. A tökéletes testeket, hibátlan szelfiket és pazar nyaralásokat nézve könnyen nyomorúságosnak érezheti az ember a saját életét, az önbecsülése pedig romokban.
Még ha ismerjük is a működését, a közösségi média illúziója mellett jóval nagyobb kihívás értékelni a mindennapi dolgainkat, örömöt érezni – vagy ha nagyobb szavakat szeretnénk használni –, boldognak lenni. Elindult viszont egy trend – hol máshol, mint a közösségi médiában –, amely mélyreható szemléletváltásra ösztönöz.
Egyetlen mondat, a „Micsoda kiváltság!” (What a privilege!) megtanít hálásnak lenni, és arra, hogy az apró, gyakran figyelmen kívül hagyott dolgokat is értékeljük az életünkben.
Egy mondat, és másképp látod az életedet
Hogyan működik ez a varázsmondat? Az emberek teljesen hétköznapi pillanatokban veszik elő, legyen szó a házimunkáról, bevásárlásról, főzésről, a gyerek körüli teendőkről, és a segítségével felismerik ezekben a dolgokban a pozitívumot. Például valaki megoszt egy fotót a konyhapulton sorakozó mosatlan edényekről, és hozzáteszi:
Micsoda kiváltság, hogy van mit főzni, és van mit takarítani.
Egyszerűnek tűnik, de emlékeztet arra, hogy ezek a pillanatok részei az életünkkel járó bőségnek, még ha gyakran stresszesek is. Persze nem arról van szó, hogy nem tűzünk ki célokat, vagy nincsenek vágyaink, csupán arról, hogy értékeljük azokat a dolgokat, amelyeket természetesnek veszünk.

A módszer szépsége abban rejlik, hogy képes megváltoztatni a szemléletünket. A mondat előhívásával átformáljuk a mindennapi feladatokkal, stresszes teendőkkel kapcsolatos látásmódot, így panasz és elégedetlenkedés helyett a hála fog dolgozni bennünk. Ahelyett, hogy kevesebb munkát, elintéznivalót vagy felelősséget kívánnánk, elkezdhetjük a dolgainkat a lehetőségek és kiváltságok jeleként látni. Mark Travers pszichológus kifejtette, miért nagyon hatékony a „Micsoda kiváltság!” mondat, és hogyan lehet beépíteni az életünkbe.
Hálával egy boldogabb élet felé
Kutatások bizonyították, hogy a hála tudatos gyakorlása hosszú távon javíthatja az életminőséget. Az egyik vizsgálatban három csoportra osztották a résztvevőket: az egyikben olyan dolgokról írtak minden héten, amelyekért hálásak voltak; a másodikban a bosszúságokat, számukra nem tetsző dolgokat jegyezték fel; a harmadikban pedig az őket érintő eseményekről írtak attól függetlenül, hogy ezek pozitívak vagy negatívak voltak. Tíz hét elteltével azok, akik a háláról írtak rendszeresen, optimistábbak voltak, jobban érezték magukat a bőrükben. Sőt, többet mozogtak, és kevesebbet jártak orvoshoz, mint akik a problémákra összpontosítottak.
A hála a kapcsolatokra is pozitív hatással van. Azok a párok, akik rendszeresen kifejezik a hálájukat a másik iránt, nemcsak elégedettebbek, hanem könnyebben meg tudják beszélni a nehézségeket.
Bár a hála befelé és kifelé is erőteljes hatásra képes, nem mindenkiből jön elő természetes módon, meg kell tanulni és rendszeresen gyakorolni. Ehhez remek alkalom a „Micsoda kiváltság!” trend, szerencsére nem kell nyomban online posztolni ahhoz, hogy részt vegyél benne, és beépítsd a mindennapi életedbe. Íme néhány módszer hozzá:
- Hálanapló. Mindennap szánj néhány percet arra, hogy leírj három dolgot, amiért hálás vagy, nem számít milyen apróságok. Próbáld meg hozzátenni a „Micsoda kiváltság!” mondatot, hogy átértékeld a dolgot.
- Hálával kapcsolatos beszélgetések. Az új személet mentén beszélgess a családtagjaiddal, barátaiddal. Kezdd azzal, hogy mennyire hálás vagy nekik és az élet dolgaiért. Például: „Micsoda kiváltság, hogy van egy otthonunk, ahová munka után hazajöhetek!”
- Emlékeztetők. Tegyél ki cetliket vagy egy táblát otthon, amelyek segítenek abban, hogy ne hagyd abba a hála gyakorlását. Ezek emlékeztetőül szolgálnak arra, hogy még az olyan nemszeretem dolgok is, mint a takarítás, alkalmat adnak arra, hogy értékeld az életedet.
Ha ezek szokássá válnak, teljesen megváltozik a hozzáállásod, belülről kifelé átalakítja az életedet, és hosszabb távon elégedettebb leszel, ami az egyik legfontosabb építőköve a boldogságnak.
Segít, hogy ne a hiányra koncentrálj
Könnyű úgy érezni manapság, hogy semmi sem elég, akár pénzről, időről vagy lehetőségekről beszélünk.
A módszer abban is segíthet, hogy a hiány helyett a bőség oldaláról tekintsünk az életünkre. Ez a mentális váltás ahhoz is hozzájárulhat, hogy felismerjük, gyakran több van, mint elég.
Sokunknak ismerős lehet az érzés, hogy egy csomó olyan dologgal vesszük körül magunkat, amelyekről azt hisszük, szükségünk van rá. Mégis azt érezzük, hogy valami hiányzik.
Szóval ha zsonglőrködsz a napi feladataiddal, tarts néha egy pillanatnyi szünetet, és kérdezd meg magadtól: mi az az apró kiváltság, amit ma értékelni tudok? Vagy a stresszes helyzetekben gondolkodj el azon, hogy milyen módon jelent ez a kihívás valójában kiváltságot. Ha ezt megtanulod, másképp fogod látni az életedet, és minél többet gyakorolsz, annál könnyebb lesz a hétköznapokban felismerni a bőséget.
Ha tetszett a cikk, olvasd el azt is, hogyan hat a hála testre és lélekre.

Kezdj el hálanaplót írni, de legalább egy jegyzetet nyiss a legfontosabbaknak a telefonodban.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés