Az ananász egy Dél-Amerikából származó, a broméliafélék családjába tartozó egzotikus gyümölcs, amellyel sokan csak a hawaii pizzán találkoznak, pedig azon túl, hogy milyen ízletes, számos egészségvédő hatással is rendelkezik. Cikkünkből megismerheted a 7 legfontosabbat.
Ezért olyan egészséges gyümölcs az ananász
A hazai boltokban frissen, fagyasztva és konzerv formájában is elérhető ananász igazán gazdag táplálkozási profillal rendelkezik. Tápanyagai között megtalálhatók a vitaminok és az ásványi anyagok – köztük a C-vitamin, a mangán, a B6-vitamin, a réz és a tiamin –, illetve az erőteljes antioxidások is, amelyek gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal ruházzák fel. Mindehhez ráadásul alacsony kalóriatartalom párosul.
Most lássuk, hogy fogyasztásától milyen konkrét egészségügyi előnyöket várhatsz.
1. Antioxidánsokban gazdag
Az ananászban lévő különféle antioxidánsok, mint például a flavonoidok, semlegesítik a szabad gyököket, csökkentik a gyulladást, és ezáltal megelőzhetik a számos krónikus betegség, köztük a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség és egyes rákos megbetegedések kialakulásáért felelős oxidatív stresszt.
Kutatások kimutatták, hogy az ananász szignifikánsan több antioxidáns vegyületet tartalmaz, mint más gyümölcsök, beleértve az avokádót vagy a pitaját.
2. Támogathatja a belek egészségét
Az ananász egy bromelain néven ismert emésztőenzimet rejt, amely képes lebontani a szerkezeti fehérjéket, így elősegíti azok felszívódását a vékonybélben. Ez különösen hasznos lehet azok számára, akik hasnyálmirigy-elégtelenségük miatt hiányt szenvednek ebben az enzimben.
A bromelain másik előnye, hogy le tudja bontani a húsokban lévő fehéréket. Sok kultúra ezért ananásszal puhítja a húsokat, amelyek így puhább állagot nyernek, illetve könnyebben emészthetőek.
Hazánkban is megterem
Az ananász a 19. századra Magyarországon is elterjedt. Emlékezetes, hogy termesztésével már az Esterházy család is megpróbálkozott. A főnemesi család Kismartonban lévő kastélyánál üvegházakban nevelte az ananászt, amelyből 1830-ban 400 darabot szüreteltek.
3. Hatásos a vírusok ellen
Az ananászt évszázadok óta alkalmazzák a hagyományos népi gyógyászatban, vitamin- és ásványianyag-tartalma révén ugyanis javítja az immunitást – ahogy ezt egy 2014-es tanulmány eredménye is bizonyítja.
Fogyasztóinál alacsonyabb volt a vírusos és a bakteriális eredetű betegségekkel való megfertőződés kockázata.
A legtöbb ananászt fogyasztó résztvevők pedig magasabb fehérvérsejtszámmal bírtak. Ez azért is lényeges, mert a fehérvérsejtek védik meg testünket a fertőző betegségektől és az idegen anyagoktól.
4. Hozzájárul a regenerációhoz
Az ananász csökkentheti az edzések és műtétek utáni felépülés idejét: szénhidrátjai feltöltenek energiával, a már említett bromelin pedig csökkentheti a gyulladást, a bőrduzzanatokat, a zúzódásokat és a fájdalmat. Az utóbbi mechanizmusok megerősítéséhez ugyanakkor további kutatások szükségesek.
5. Védheti a szívet
A hiperkoleszterinémia, vagyis a vérben lévő koleszterin túlzott mennyisége a szív- és érrendszeri betegségek egyik ismert kockázati tényezője. Itt jön képbe az ananász, amelynek antioxidáns tulajdonságai a szív egészségére is jótékonyan hatnak.
Azt, hogy az ananász napi fogyasztása védi a szívet, állatkísérletek is alátámasztják, de annak megerősítésére, hogy ez a hatás emberekre is érvényes-e, humán klinikai vizsgálatokat kell végezni.
6. Segíthet megőrizni a bőr egészségét
Egy adag ananász (225 g) 78,9 milligramm C-vitamint tartalmaz, ami megközelíti a 90 milligramm beviteli referenciaértéket. A C-vitaminról tudni kell, hogy antioxidánsként működve fontos szerepet játszik a bőr egészségében és a kollagénszintézisben, ráadásul segíthet a napsugárzás és a környezetszennyezés okozta bőrkárosodások leküzdésében.
7. Erősítheti a csontokat
Az ananász kiváló rézforrás, ilyen módon fogyasztása szerepet játszhat a csontritkulás megelőzésében és a csontozat egészségének fenntartásában. Az ananász emellett mangánt is tartalmaz, amely nélkülözhetetlen a csontképződéshez, és hozzájárulhat a csontok ásványianyag-tartalmának növeléséhez, illetve sűrűségük javításához.
A mangánban gazdag élelmiszerek bevitele kiemelten előnyös lehet a menopauzán átesett nők számára, mivel kutatások szerint náluk nagyobb a csontvesztés kockázata.
Az ananászfogyasztás kockázatai
Az ananász egy átlagos, egészséges felnőtt számára biztonságosan fogyasztható. Savassága miatt azonban nagyobb mennyiségben szájfájdalmat és nyelőcső-irritációt okozhat, megviselheti a gyomrot, sőt a fogzománcot is károsíthatja.
Azok pedig, akik allergiásak az ananászra, fogyasztása után súlyos reakciókat tapasztalhatnak.
Számolni kell azzal is, hogy az ananász adagonként 22 gramm szénhidrátot tartalmaz, ami megemelheti a vércukorszintet, és rendszeres fogyasztása esetén a cukorbetegség kialakulásának kedvezhet.
És azt tudtad, hogy a banán is hasonlóképpen egészséges? Erről alábbi cikkünkben olvashatsz bővebben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés