A kaliforniai egyetem kutatói szerint a turmixok bizonyos összetevőinek keverése befolyásolhatja, hogy a szervezeted kap-e tápanyaglöketet.
Enzimek hatásait vizsgálták
A Royal Society of Chemistry Food and Function című folyóiratban közzétett, friss tanulmányban turmixok segítségével vizsgálták, hogy a sok gyümölcsben és zöldségben található enzim, a polifenol-oxidáz (PPO) különböző szintjei hogyan befolyásolják az élelmiszerekben lévő flavanolok szervezet által felszívódó mennyiségét. De ahhoz, hogy megértsük a kutatás részleteit, fontos tisztáznunk, hogy mik is azok a flavanolok, és mi fán terem az a bizonyos PPO.
Egy enzim, amitől bebarnul a felszeletelt alma
A flavanolokat elsősorban a szívre és a kognitív egészségre gyakorolt jótékony hatásairól ismerjük. Emellett gyakori turmixösszetevők, és természetes módon megtalálhatóak az almában, a körtében, az áfonyában, a szederben, a szőlőben és a kakaóban.
A PPO-ról azt a legkönnyebb megjegyezni, hogy ez az az enzim, ami miatt megbarnul a felszeletelt alma és a meghámozott banán, ezekben a gyümölcsökben tehát természetesen is fordul elő.
A barnulás egyébként akkor következik be, amikor a PPO-t tartalmazó élelmiszert levegő éri, feldaraboljuk vagy összezúzzuk.
Banán kontra bogyós gyümölcsök
A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a különböző PPO-tartalmú gyümölcsökből készült, frissen készített turmixok fogyasztása befolyásolja-e a szervezet számára elérhető flavanolok mennyiségét. Ehhez a kutatás résztvevőinek egy magas PPO-aktivitással rendelkező banánból, valamint egy jóval alacsonyabb PPO-tartalmú bogyós gyümölcsökből készült turmixot kellett meginniuk. Az italfogyasztók ezek mellé egy flavanolkapszulát is bevettek.
Meglepő eredmény
A kutatók a vizsgálat előtt vér- és vizeletmintákat is elemeztek, hogy megmérjék, mennyi flavanol volt jelen a turmix- és tablettafogyasztók szervezetében, így láthatták, esetlegesen hogyan változnak a mért értékek.
A tanulmány készítői megállapították, hogy a banános turmixot ivók szervezetében 84 százalékkal volt alacsonyabb a flavanolok szintje, mint azokéban, akik bogyós gyümölcsös nedűt kortyoltak.
„Nagyon meglepődtünk azon, hogy már egyetlen banán is milyen gyorsan csökkentette a turmixban található, valamint a szervezetben felszívódó flavanolok szintjét” – mondta Javier Ottaviani táplálkozástudományi szakértő, hozzátéve: a kapott eredmények azt mutatják, hogy az ételkészítés és az ételkombinációk igenis befolyásolhatják az élelmiszerekben lévő étrendi vegyületek felszívódását.
Mit mivel érdemes kombinálni?
A Táplálkozási és Dietetikai Akadémia tavaly kiadott étrendi ajánlása szerint tanácsos napi 400–600 milligramm flavanolt fogyasztanunk. Ottaviani szerint a banán továbbra is nagyszerű gyümölcs, de az eredmények ismeretében úgy véli, hogy érdemes a turmixokat ezentúl úgy elkészíteni, hogy a flavanolokban gazdag gyümölcsöket lehetőleg alacsony PPO-aktivitású összetevőkkel – például ananásszal, naranccsal, mangóval vagy joghurttal – kombináljuk. Azoknak, akik banános vagy más, magas PPO-aktivitású gyümölcsökkel és zöldségekkel szeretnék elfogyasztani a turmixukat, azt javasolja, hogy
ne vegyítsék flavanolban gazdag gyümölcsökkel, például bogyós gyümölcsökkel, szőlővel vagy épp kakaóval.
Segíthet a jövőbeni kutatásokban
A tanulmány friss eredményei megannyi jövőbeni kutatás alapjául szolgálhatnak, akár a teafogyasztással kapcsolatos vizsgálatokban is segíthetnek. A tea ugyanis a flavanolok egyik fő étrendi forrása, és attól függően változnak azok felszívódási tulajdonságai, hogy hogyan készítjük el.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés