A fruktóz a gyümölcsökben, zöldségekben megtalálható természetes cukor, amelyet édesítőszerként is felhasználnak. Az elmúlt években megfigyelhető volt, hogy jelentősen megnőtt az emberek által fogyasztott fruktóz mennyisége, és mint kiderült, ez gyakran gyomorproblémákhoz vezet.
Ha gyümölcsöt eszel, fruktózt fogyasztasz
A fruktóz a természetben előforduló cukrok egyike. Megtalálható a gyümölcsökben, néhány zöldségben és a mézben. A fruktóz egy egyszerű cukor, akárcsak a glükóz, vagyis a szőlőcukor. De a glükózzal ellentétben a fruktózt szervezetünk nem közvetlenül használja fel. A vékonybél és a máj a fruktózt előbb glükózzá alakítja, majd testünk így tárolja és hasznosítja.
A legtöbb ember szerezete könnyedén, probléma nélkül át tudja alakítani a fruktózt glükózzá. Vannak azonban olyanok, akiknél fruktózintolerancia alakulhat ki, ami megnehezíti a szervezet számára az anyag megfelelő lebontását.
A gyümölcscukor feldolgozásának zavarai
A fruktózintoleranciának két típusa van. Az egyiket, az örökletes fruktóztoleranciát egy genetikai probléma okozza, ami miatt a szervezet nem tudja átalakítani a fruktózt glükózzá. A másik akkor alakul ki, ha túl sok fruktózt tartalmaz az étrend.
Az örökletes fruktózintoleranciát az úgynevezett aldoláz B gén mutációja okozza. Ez egy ritka állapot, amely becslések szerint 30 ezer emberből egyet érint. Általában akkor diagnosztizálják, amikor az anyatej vagy a tápszer helyett a fruktóztartalmú szilárd élelmiszerekre, például a gyümölcspürére vált a táplálkozás. Mivel azonban egyes anyatej-helyettesítő tápszerek fruktózt tartalmaznak, a tünetek korábban is jelentkezhetnek.
Egyes esetekben csak idősebb korban diagnosztizálják ezt az állapotot, mivel tünetei a fruktóztartalmú élelmiszerek elkerülésével kontrollálhatók maradnak.
Ha egy érintett fruktózt fogyaszt, az felhalmozódik a szervezetben, és egészségügyi problémákat, például vércukorszint-kilengést és májkárosodást okoz.
Az étrendi fruktózintolerancia ezzel szemben nem genetikai eredetű. Oka lehet felszívódási zavar, ami miatt a vékonybél sejtjei nem tudják teljesen lebontani és felszívni a fruktózt, de következménye lehet annak is, hogy hatással van az emésztőrendszerben élő mikrobákra.
A fruktózintoleranciát befolyásolja az étrendben lévő fruktóz mennyisége és az olyan emésztési problémák, mint a gyulladásos bélbetegségek, például a Crohn-betegség vagy a fekélyes vastagbélgyulladás, az irritábilisbél-szindróma és a cöliákia.
A tapasztalatok szerint felnőttkorban nagyobb valószínűséggel alakul ki étrendi fruktózintolerancia, miután a tolerálható fruktózmennyiség személyenként változó lehet.
Vizsgálatok és diagnosztika
A fruktózintolerancia diagnosztizálása kihívást jelent, mert a tünetek hasonlóak más állapotokéhoz. Az örökletes intolerancia valamivel könnyebben diagnosztizálható, különösen csecsemőknél, mivel az új ételeket általában lassan vezetik be. Ha a csecsemő idegenkedik a fruktóztartalmú ételektől, az intoleranciát is jelezhet.
Az örökletes fruktózintolerancia megerősítésére az aldoláz B gén rendellenességeinek genetikai vizsgálata a legjobb teszt. Ha valakinél felnőttként diagnosztizálják, az abból adódhat, ha az illető korábban kerülte az édességeket, gyümölcsöket és más fruktóztartalmú ételeket.
Mivel az étrendi fruktózintolerancia tünetei hasonlóak ahhoz, amelyek különféle ételintoleranciák nyomán jelentkeznek, az orvosoknak gyakran több vizsgálatot kell végezniük az állapot azonosítása érdekében.
Az élelnapló hozzájárulhat a diagnózis felállításához, mert segít megérteni, hogy van-e kapcsolat az egyes élelmiszerek között, és mikor alakulnak ki a tünetek.
A legjobb teszt a fruktóz felszívódási zavar diagnosztizálására a légzőszervi teszt.
Ennek során a leheletben lévő metán és hidrogén mennyiségét mérik fruktóztartalmú ital fogyasztása előtt és után. Az értékekből meghatározható, hogy a szervezet mennyire képes megemészteni a fruktózt.
Ezek a tünetek lehetnek árulkodó jelek
Az örökletes fruktózintolerancia tünete és lehetséges szövődménye lehet a hányinger, a hányás, a puffadás, a hasfájás, az édes ételektől való idegenkedés, a bőr és a szem besárgulása, vagy akár a májkárosodás, a vesekárosodás, a rohamok jelentkezése, a kóma és a szervleállás.
Az étrendi fruktózintolerancia gyakori tünete a puffadás, a gázképződés, a hasmenés, a hasfájás és a hányinger.
Magas fruktóztartalmú élelmiszerek
Az örökletes fruktózintoleranciában szenvedőknek kerülniük kell a fruktóztartalmú élelmiszerek fogyasztását. Az étrendi fruktózintoleranciában szenvedőknek pedig ajánlott alacsony fruktóztartalmú diétát követniük. A fruktóz pontos mennyisége, amely tünetek kialakulása nélkül fogyasztható, változó lehet.
A legjobb, ha az arra érzékenyek megpróbálják elkerülni a magas fruktóztartalmú ételeket. Ezek közé tartozik a legtöbb gyümölcs, például az alma, a görögdinnye, a szőlő, a mangó, a gyümölcslevek, a szárított gyümölcsök, például az aszalt szilva, a mazsola, a datolya, továbbá a gyümölcspürék, gyümölcslekvárok.
A zöldségek közül az articsóka, a brokkoli, a póréhagyma, a gomba, a hagyma, a borsó, a pirospaprika, a mogyoróhagyma és a paradicsom sorolható ide.
Magas fruktóztartalmúak továbbá a kukoricasziruppal édesített ételek és italok, a pácolt és fruktózos ételekkel fűszerezett húsok, a cukorok, mint a szacharóz, a méz, az agavé, a melasz, a szirup.
Alacsony fruktóztartalmú élelmiszerek
Van néhány alacsony fruktóztartalmú gyümölcs és zöldség, melyeket az étrendi fruktóz intoleranciában szenvedők is megehetnek.
A gyümölcsök közül ilyen a banán, az áfonya, a kivi, a mandarin, a narancs, az ananász és az eper.
A zöldségek közül pedig a sárgarépa, a zeller, a metélőhagyma, a zöldpaprika, a fehér burgonya és a téli tök.
Arról, hogy a cukortartalom szempontjából melyek a legkárosabb nyári édességek, ebben a cikkünkben olvashatsz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés