Összeállítottunk egy gyógynövénykisokost arról, hogy mikor milyen panaszok esetén milyen gyógynövények segíthetnek a gyógyulásban, a kellemetlen tünetek enyhítésében, illetve hogy milyen formában fogyasszuk ezeket annak érdekében, hogy valóban hatásosak legyenek.
Így lesz hatásos a gyógytea
A panaszok enyhítésére leggyakrabban a gyógynövények főzetét használjuk, ám ahhoz, hogy valóban kifejthessék hatásukat, van néhány szabály, amit érdemes betartani. Ilyen például, hogy gyógytea készítésekor ne használjunk fémből készült eszközöket, például szűrőt vagy kiskanalat, mert a fém semlegesítheti egyes anyagok gyógyhatását. Lehetőleg ízesítés nélkül fogyasszuk a gyógyteát, de ha mégis szükségét érezzük az édesítésnek, akkor cukor helyett használjunk mézet, ha a főzet legalább 60 Celsius-fokra hűlt.
Miután a gyógyteák éhgyomorra szívódnak fel a leggyorsabban, érdemes reggeli előtt, illetve a főétkezések után három órával fogyasztani. Ha több gyógynövényből készítünk gyógyteát, akkor a keverékből is csak egy evőkanálnyit használjunk fel egy-egy adag főzethez.
Gyömbér
A gyömbér leginkább az emésztési zavarok és a gyomorpanaszok csillapításáról ismert, enyhíti a hányingert, serkenti és segíti az emésztést. Mindazonáltal helyileg is alkalmazható irritáció elleni szerként, ismert, hogy fokozza a keringést, valamint enyhíti a megfázás és az influenza tüneteit azáltal, hogy megtisztítja az orrmelléküregeket, és láz esetén kiválóan izzaszt.
A gyömbért megfázás vagy egyéb légúti fertőzés esetén érdemes teaként főzve fogyasztani. De a fokhagymához hasonlóan frissen is használható pirítós kenyérhez adva vagy salátába reszelve.
Borsmenta
A borsmentát igen gyakran szintén különféle emésztőrendszeri betegségek kezelésére használják. Enyhíti a gáz- és gyomorgörcsöt, serkenti az epetermelést, ezáltal segíti az emésztést, csökkenti a hányingert és a hányást.
A borsmenta hatásos torokfájás, megfázás esetén is, hiszen fokozza a nyákképződést, illetve csökkenti az orr váladéktermelését. Emellett a borsmenta antiszeptikus tulajdonságokkal is rendelkezik, vagyis elpusztítja a kórokozó baktériumokat a szervezetben.
Előnyös tulajdonságait élvezhetjük teaként, vagy használhatjuk olaját, ám ez utóbbi hatéves kor alatt nem ajánlott, mert belélegezve ingerelheti a légutakat, és akár fulladást is okozhat.
Kakukkfű
A kakukkfüvet számos betegség kezelésére használják, beleértve a kólikát, a melankóliát, a torokfájást, az álmatlanságot, a másnaposságot és az alkoholfüggőséget is. De a leggyakrabban köhögés, megfázás, torokfájás és orrdugulás enyhítésére alkalmazzák. Mindemellett antimikrobiális, görcsoldó, köptető, relaxáló, összehúzó és fertőtlenítő tulajdonságokkal is rendelkezik. A megfázásos tünetek enyhítésére főzzünk kakukkfüves teát, és ízesítsük mézzel.
Csipkebogyó
A csipkebogyó kiváló C-vitamin-forrás, legyen szó megelőzésről vagy betegségből való gyógyulásról. A piros bogyók előnyét nem csupán teaként élvezhetjük, fogyaszthatjuk lekvárként vagy szörpként is. A megfázásos tünetek enyhítése mellett a csipkebogyó segíthet megelőzni a bőr öregedését, csökkenti az ízületi fájdalmakat, valamint elősegíti a fogyást, és támogatja a szív egészségét.
Citromfű
A citromfű is segíthet a megfázás és az influenza tüneteinek enyhítésében. Hagyományosan forró tea formájában fogyasztják, amely tele van antioxidánsokkal, melyek segítenek csökkenteni az influenzaszerű tüneteket, míg a benne lévő C-vitamin a köhögést mérsékli. Egy másik módja a citromfű fogyasztásának, ha fürdővízbe tesszük, és a meleg vízzel teli kádban pihenve belélegezzük a jótékony gyógynövényes gőzt.
Kamilla
A kamilla virágából készült tea közismerten gyulladáscsökkentő. Gyógyítja a gyulladt torkot és légutakat, megnyugtatja a gyógyszerektől felbolydult gyomrot, enyhíti a rekedtséget, és még fertőtlenítő hatása is van. Fogyaszthatjuk teaként, torokfájás esetén gargalizálhatunk is kamillafőzettel, de váladék oldására inhalálhatunk is vele.
Hársfavirág
A hársfavirág is közismerten egy meghűlés elleni gyógynövény. Jótékony hatásának köszönhetően segít kiizzadni a betegséget, és csillapítja a kínzó köhögést. Teaként fogyasztva naponta akár háromszor is elkortyolhatunk belőle egy-egy csészével, de enyhe ösztrogéntartalma miatt nem javasolt hosszabb ideig alkalmazni a kúrát.
Az egészséges immunrendszer hosszú távon megvéd minket a fertőző betegségektől. Ahhoz, hogy az immunrendszerünk erős legyen, elsősorban arra van szükség, hogy egészséges életmódot folytassunk. Ha kíváncsi vagy rá, hogyan lehetséges ez, olvasd el az erről szóló cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés