Az Ázsiában őshonos gránátalma nagy múltra tekint vissza. A gyümölcsöt, amelynek elnevezése a latin granum (mag), illetve az abból képzett granatus (magvas) szóból ered, a Biblia és a Korán is említi, az ókorban pedig a termékenység szimbólumaként ismerték. Úgy tartják, hogy az első gránátalmabokrokat Aphrodité ültette el, így a növény az istennő szent gyümölcseként vonult be a történelembe. A gránátalmát ugyanakkor nem csak a története teszi különlegessé: magjai tele vannak értékes tápanyagokkal.
Mitől olyan egészségesek a gránátalma magjai?
A gránátalma édes és lédús magburkában jellemzően mintegy 600 kemény, rostos mag sorakozik, amelyek széles körű egészségügyi előnyöket kínálnak. Tanulmányok szerint a magok vitaminokban és ásványi anyagokban – különösen E-vitaminban és magnéziumban – gazdagok, és magas rosttartalommal rendelkeznek. Két fő rosttípusuk a cellulóz és a lignin, amelyek oldhatatlan rostok, ami azt jelenti, hogy változatlan formában haladnak át az emésztőrendszeren.
Sok más gyümölcshöz hasonlóan a gránátalmában is találhatók antioxidánsok, nevezetesen fenolsavak és polifenolok, azon belül is flavonoidok, tanninok és lignánok, amelyek a szabad gyököket semlegesítve csökkentik a gyulladást, és megelőzhetik az olyan krónikus betegségek kialakulását, mint a rák.
A kutatásokból azt is tudjuk, hogy a gránátalma magjai körülbelül 12-20 százalékos arányban magolajat tartalmaznak. Ez az olaj főleg punicsavból, egy többszörösen telítetlen zsírból áll.
Állatkísérletek arra utalnak, hogy a punicsav csökkentheti a gyulladást és javítja az inzulinérzékenységet.
A gránátalmamag-olaj vércukorszintre gyakorolt hatását humán vizsgálatok is igazolták, csakúgy, mint azt, hogy a punicsav csökkentheti az agy gyulladásos szintjét. Az utóbbi különösen hasznos tulajdonság lehet bizonyos neurodegeneratív betegségek, például az Alzheimer-kór kezelésében. Ezeknek a következtetéseknek a megerősítéséhez azonban további kutatásokra van szükség.
Az egészségre gyakorolt jótékony hatásokon túl a gránátalma magjának fogyasztása bizonyos szépségápolási előnyökkel is járhat. Kutatások szerint serkenti a hajnövekedést, hidratálja a bőrt, és gyulladáscsökkentő tulajdonságai révén hatásos lehet a pattanásokkal szemben is.
Fontos megjegyezni, hogy bár a gránátalma magvainak fogyasztása alapvetően biztonságos, nagyobb mennyiségben gyomor-bél rendszeri problémákat okozhat, és szélsőséges esetben akár bélelzáródást is eredményezhet. Ez a ritka mellékhatás nagyobb kockázatot jelent a krónikus székrekedésben szenvedőkre nézve.
Hogyan érdemes fogyasztani?
A gránátalma felnyitása némi fejtörést okozhat, de nem kell megijedni tőle. Az alábbi videóban látható módszerrel könnyedén kinyerheted belőle a magokat.
Ha nem akarod magukban fogyasztani őket, a magokat rászórhatod a zabpelyhedre, a salátádra, a joghurtodra vagy a turmixodra, illetve felhasználhatod különféle desszertek készítéséhez is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés