A világon több millió ember él krónikus fájdalommal, jelentős részük orvos által felírt vagy vény nélkül kapható fájdalomcsillapító szerekkel igyekszik csökkenteni a kellemetlen érzést. Amerikai orvosok arra voltak kíváncsiak, hogyan befolyásolja az alvászavar a fájdalomérzékenységet.
Az agyunk értelmezi a fájdalmat
A fájdalom egy kellemetlen érzés, amelyet akkor tapasztalunk, amikor az idegreceptorok jelet küldenek az agynak, jelezve, hogy valami nincs rendben. Az, hogy agyunk hogyan értelmezi a fájdalmat, számos tényezőtől függ, beleértve a testi egészségünket, hangulatunkat és a fájdalom okát is. Ha éjszaka jelentkezik a fájdalom, az zavarhatja az alvást. A krónikus fájdalommal küzdő emberek éppen ezért akár hosszú távú alváshiányban is szenvedhetnek.
Ezért az alvás a legjobb fájdalomcsillapító
Ismert, hogy az alváshiány számos hatással van az agyra, a kognitív károsodás részegséghez hasonló állapotának kiváltásától egészen a tanulási nehézségeken át az új emlékek kialakításának akadályozásáig. Egy új kutatás rávilágít az elégtelen alvás egy másik neurológiai hatására, a fokozott fájdalomérzékenységre.
Egy kutatás szerint az alvásmegvonás növeli a fájdalomérzetet, miután csökkenti az agy természetes fájdalomcsillapító reakcióját.
Mindezt amerikai kutatók 24 egészséges fiatal bevonásával végzett vizsgálattal is igazolták. A vizsgálat kezdetén a résztvevőknek nem volt sem alvászavaruk, sem bármilyen fájdalommal összefüggő panaszuk. A tudósok elsőként feljegyezték a bevont egyének fájdalomküszöbét egy pihentető éjszakai alvás után úgy, hogy egy működőképes MRI-készülékkel átvizsgálták az agyukat, miközben egyre nagyobb hőhatással terhelték a résztvevők bőrét. Mindezt megismételték egy alvás nélküli éjszaka után is, és a kutatók azt tapasztalták, hogy a csoport minden résztvevője kényelmetlenül érezte magát, amikor csökkentették a hőmérsékletet.
Ez pedig egyértelműen azt igazolja, hogy megnőtt a fájdalomérzékenységük azután, hogy nem volt megfelelő és pihentető az alvásuk.
A kutatók azt találták, hogy az agy egyik legfontosabb része, a fájdalomérzékenységgel összefüggő régió, a szomatoszenzoros kéreg hiperaktív volt, amikor a résztvevők nem aludtak eleget. Ez megerősítette azt a feltételezést, hogy az alvásmegvonás megzavarja a fájdalomfeldolgozó idegi áramköröket.
Meglepő eredmény volt továbbá, hogy már egyetlen álmatlan éjszaka után csökkent az agy azon részének aktivitása, amely kapcsolódik a pszichológiai jutalmazási rendszerekhez és a motivációhoz, így a szervezetben kevesebb dopamin szabadult fel, ami az élvezet növeléséért és a fájdalom enyhítéséért felelős.
A kutatók végül arra a megállapításra jutottak, hogy az alváshiány nemcsak felerősíti az agy fájdalomérzékelő területeit, hanem blokkolja is a természetes fájdalomcsillapító központokat.
Ennek pedig az az oka, hogy az agy azon része, amely felméri a fájdalomjeleket és előkészíti a szervezet fájdalomra adott reakcióját, szintén alulműködött, ezért az alvásmegvonás miatt nem indult be a test saját természetes fájdalomcsillapító reakciója.
Az alvás természetes fájdalomcsillapító
A fenti vizsgálatot a kutatók több mint 230 önként jelentkező részvételével megismételték, akik több napon át beszámoltak alvási szokásaikról és fájdalomérzékenységi szintjükről. A tudósok azt találták, hogy a résztvevők alvási szokásainak legkisebb változásai a fájdalomérzékenység változásaival korrelálnak, vagyis az éjszakai alvás nagyon finom változásai is – még olyan csekély módosulások is, melyekre nem is gondolnánk – egyértelműen hatással vannak a következő napi fájdalomterhelésre.
A kutatók megállapították, hogy az alvás természetes fájdalomcsillapító, amely segíthet a fájdalom kezelésében és csökkentésében.
A szakemberek egyértelműen kijelentették, hogy a zajos kórházi osztály az egyik olyan hely, ahol az emberek a legjobban szenvednek a fájdalomtól, mert ez a legrosszabb hely az alvásra. Eredményeik azt sugallják, hogy a betegek ellátása jelentősen javulna, és a kórházi ágyak hamarabb kiürülnének, ha az egészségügyi ellátás során biztosított lenne a zavartalan pihenés és alvás.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés