Veszélyesen felerősíthetik a gyógyszered hatását ezek az ételek

GettyImages-1175476815
Olvasási idő kb. 6 perc

Grépfrút, tej, csoki, édesgyökér – ki gondolta volna, hogy a többi között ezek az ételek, alapanyagok befolyásolhatják, hogyan hatnak szervezetünkre egyes gyógyszerek?

Azzal valószínűleg nem sok embernek mondunk újdonságot, hogy vannak gyógyszerek, amelyek mellett szigorúan tilos alkoholt inni. Ám ki gondolta volna, hogy asztmások például jól teszik, ha kerülik a grillezett húsok túlzott fogyasztását. És ez még csak egy a gyógyszerek hatását módosító ételek közül.

Grépfrút, áfonya, gránátalma

A grépfrútban található egyik anyag, a furanokumarin hatással van arra, ahogyan a bélrendszerben található egyik enzim működik. Ennek eredményeként

bizonyos gyógyszerek hatóanyagából kétszer vagy akár háromszor több is felszívódhat.

Érdemes kerülni ennek a citrusfajtának a fogyasztását annak, aki ritmusszabályozó gyógyszert, antidepresszánsokat, antihisztaminokat, antiepileptikumokat, magas vérnyomást vagy koleszterinszintet szabályozó szereket szed. Más készítmények, például egyes fexofenadin-tartalmú allergiagyógyszerek hatását csökkentheti a grépfrút. Az áfonya és a gránátalma bizonyos vérhígítók és antidepresszánsok hatékonyságát mérséklik.

Tejivás után érdemes várni két órát a gyógyszer bevételével
Tejivás után érdemes várni két órát a gyógyszer bevételévelSam Edwards / Getty Images Hungary

Tej

Sajnos a téli időszakban nem mindenki kerülheti el az antibiotikumok szedését. Érdemes tudni, hogy a tejben található egyes ásványok, a kalcium és a magnézium, illetve a kazein nevű fehérjecsalád megnehezíti, hogy a szervezet feldolgozza ezeket a gyógyszereket. A kalcium ugyanis kapcsolódik a tetraciklinhez és a minociklinhez, és a kettő kombinációjából nem felszívódó massza jön létre a belekben. Egyetlen pohár tej 80 százalékkal csökkenti ezeknek az antibiotikumoknak a hatását. Két óra elteltével a tej ilyen hatása már elmúlik, így ennyi ideig érdemes várni a gyógyszer beszedése után a tejivással.

Csokoládé és sajt

Sajnos nem ajánlott minden esetben csokit enni. Különösen igaz ez az étcsokira, amely mérsékli a hatékonyságát bizonyos altatóknak és nyugtatóknak, ám

fokozza egyes, a központi idegrendszerre ható serkentőszerek hatását.

Ráadásul azért is érdemes vigyázni ezzel az édességgel, mert egyik összetevője, a tiramin a MAO-gátló nevezetű antidepresszánsokkal együtt nagyon magas vérnyomást eredményezhet. Ugyancsak található tiramin az érlelt sajtokban, a sertéshúsban, a banánban, az élesztőkivonatban és a szójában is.

A szén és az asztma nem jó párosítás
A szén és az asztma nem jó párosításMorsa Images / Getty Images Hungary

Hús

Sajnos az asztma tipikus civilizációs betegség, amely a fejlett országokban sokkal többeket érint, mint a fejlődőkben. Így rossz hír a városokban élőknek, hogy az asztmásoknak érdemes kerülniük a grillezett húsok túlzott fogyasztását. A kicsit is jobban megsült finomságokban található szénrészecskék ugyanis gátolják az asztmagyógyszerek egyik hatóanyagának, a teofillinnek a működését. Sőt, a szén önmagában is képes asztmás rohamot kiváltani.

Veszélyes diéták

Nemcsak arra kell odafigyelni, hogy milyen ételeket eszünk egyes gyógyszerek szedése közben, hanem arra is, hogyan diétázunk, ha meg szeretnénk szabadulni néhány kilótól. Összeszedtünk néhány egészen extrém diétát, amelyet senki se próbáljon ki!

Bélféreggel: nagyon bizarr és hihetetlen, ám igaz! Kínában vannak, akik arra vetemednek, hogy élősködők petéit nyeljék le, amelyek a bélben kikelnek, és a galandférgek „eleszik előlük” az ételt, így segítve a fogyást. Ez a módszer nemcsak szörnyű, de kifejezetten veszélyes is!

Vattával: ez sem kevésbé furcsa, de valóban vannak, akik szárazon vagy nedvesen vattát nyelnek, így próbálnak lefogyni. Ez sem kevésbé veszélyes a férges módszernél.

Agyaggal: egy kis agyagot dobtak egy pohár vízbe, azt remélve, hogy ez majd csökkenti az étvágyat és tisztítja a szervezetet. Ám fogyás helyett szív- és veseelégtelenséget okozott a módszer.

Csipkerózsika-diéta: ez talán egy picit jobb, ám ennek a módszernek is vannak veszélyei. A diéta hívei próbálnak minél többet aludni, napi legalább 10, akár 20 órát is. Azért veszélyes, mert a diétázók altatókkal is rásegítenek az alvásra, ennek pedig már vannak egészségügyi kockázatai.

Tiltott szerek: régen igen veszélyes szereket is igénybe vettek fogyókúrázáshoz, ám ezek jelentős részét mára betiltották. Ilyen volt például a DNP nevű vegyipari molekula, amelyet a hadászatban robbanóanyag-, máshol festék- vagy gyomirtó-alapanyagként használtak. Magas testhőmérsékletet, szívritmuszavart, egyes esetekben halált okozott. A szubitramin-tartalmú szerek a zsírégetést segítik, ám cserébe szív- és érrendszeri mellékhatásokat okoznak.

Édesgyökér

Van, aki emésztésserkentő gyógynövényként, van, aki fűszerként használja, ám a benne található glicirrizin rossz hatással van a ciklosporin nevű gyógyszerre, amelyet főként transzplantációnál a beültetett szerv kilökődésének megakadályozására alkalmaznak.

Nem minden ital és étel megy minden gyógyszerhez
Nem minden ital és étel megy minden gyógyszerhezd3sign / Getty Images Hungary

Kávé

Ez a serkentő ital bizonyos antipszichotikumok hatását csökkentheti, ám fokozhatja az aszpirin, a súlyos allergiás reakciók esetén használt epinefrin és bizonyos légzéskönnyítő szerek hatását. Ráadásul megnehezíti a vas felszívódását is. Azoknak, akik vasat szednek, vigyázniuk kell a spenótos ételekkel is, mert az ebben a zöldségben található oxálsav szervezetünk számára használhatatlan formában köti meg a vasat. Pár óra szünet a spenótevés és a vastabletta bevétele között elegendő.

Zöld ételek

Sok zöld színű alapanyag, amelyek K-vitaminban gazdagok, a kumarin típusú véralvadásgátlók nagy ellensége. Ilyen étel például a brokkoli, a spenót, a fejes saláta, a zöldborsó és a zöldbab is. Ez persze nem jelenti azt, hogy teljesen fel kell hagyni ezekkel az ételekkel, ám oda kell figyelni, hogy ezekből az zöldségekből, és így a bennük található K-vitaminból nagyjából egyenletes mennyiség kerüljön a szervezetünkbe.

Ha kíváncsi vagy, hogy a spenót és egyéb leveles zöldségek milyen jó hatással vannak az egészségedre, olvasd el ezt a cikkünket is:

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek