Ez a csodás gyümölcs védi a szívedet, és ingyen hozzájuthatsz

GettyImages-1436759487
Olvasási idő kb. 4 perc

Az erdőben most termő „kincsek” nem csupán az őszi tájat teszik szebbé, szemet gyönyörködtetővé, hanem az olyan szezonális betegségek ellen is védenek, mint a megfázás, továbbá a gyógyulást is segítik. Nézzük, vajon melyik mire jó pontosan!

A csipkebogyó, a galagonya és a kökény tele vannak vitaminnal, és sokszor akár a krónikus betegségektől is megvédenek. Érdemes ezeket most begyűjteni. A házi gyógynövénypatika feltöltése egy jó családi program is lehet. 

Csipkebogyó: természetes C-vitamin-bomba

Elérkezett kincset érő vadnövényeink gyűjtésének ideje. Jól teszi, aki nyakába veszi az erdőt, és úgy dönt, hogy saját maga gyűjti be a télire szükséges C-vitamin-forrásként szolgáló csipkebogyót. Ugyanis, ha a növényt száraz, meleg helyen megszárítgatjuk, aztán vászonzacskóba töltjük, télen ízletes és egészségvédő teát készíthetünk belőle. De lefagyasztani is érdemes, hiszen így puhább lesz a csipkebogyó, aminek akkor marad meg a legnagyobb vitamintartalma, ha nem forrázzuk le, hanem inkább áztatjuk.

A csipkebogyótea gyógyít, és az egészségmegőrzésben is sokat segít
A csipkebogyótea gyógyít, és az egészségmegőrzésben is sokat segítperedniankina / Getty Images Hungary

De nem csupán teaként fogyaszthatjuk, készíthetünk belőle lekvárt vagy szörpöt is, és ha legalább heti egyszer elfogyasztjuk, azzal hozzájárulunk, hogy ne csappanjon meg a szervezetünk vitaminkészlete. 

Érdemes megfogadni az erdőjáróknak azt a hasznos tanácsát, miszerint az út menti csipkebogyó helyett inkább csak a mezőn és az erdő szélén termő növényt szedjük le, ha valóban fogyasztásra, és nem lakásdísznek szánjuk. 

A megfázásos tünetek enyhítése mellett a csipkebogyó segíthet megelőzni a bőr öregedését, csökkenti az ízületi fájdalmakat, valamint elősegíti a fogyást és a szív egészségét.

Kökény: feltölt energiával

De nem csupán a csipkebogyó, az emésztést segítő kökény is most terem az erdőkben. Ezt a tövisekkel teli bokron termő sötétkék bogyót gondos feldolgozás után szabad csak fogyasztani, hiszen számos egészségügyi előnye van. Tulajdonképpen a kökénybokor minden részének megvan a maga különleges feladata, funkciója.

A galagonya is az erdő őszi kincsei közé tartozik
A galagonya is az erdő őszi kincsei közé tartozikPitroviz / Getty Images Hungary

A virágokból teát lehet készíteni, amely gargalizálva enyhítheti a torokfájást, ha pedig elfogyasztjuk, segíthet a vértisztításban. A kökény nagyon hasznos szív- és érrendszeri megbetegedések esetén, illetve vízhajtó és vesetisztító hatásokkal is rendelkezik. A kökénykéregből főzött tea vitalizál, enyhíti a fáradtságot, és segít megnyugtatni az idegeket. A kökényből készült főzet rendszeres fogyasztása erősíti az immunrendszert.

A bogyók pépjéből pedig igazán hatékony arcmaszk készíthető, amely rugalmassá és fiatalossá teszi a bőrt. 

Galagonya: a szív kenyere

A szemfüles erdőjárók még gyűjthetnek a szív kenyerének is nevezett galagonyából, amely nem véletlenül kapta ezt az elnevezést. Ez a növény ugyanis igazi megmentője a szívnek. Bár ez a gyógyhatása régóta ismert, sokáig mégis köszvény ellen használták, és csak a 17. századtól alkalmazták vérnyomáscsökkentőként.

A galagonya gyógyhatása főként a szívünket segíti
A galagonya gyógyhatása főként a szívünket segítimauribo / Getty Images Hungary

Jótékony hatással van a fáradt, túlterhelt, stresszes szívre, javítja a szívizomsejtek aktivitását, serkenti a szívizom vérellátását. Teakeveréke értágító és vérnyomáscsökkentő hatású, fogyasztása javasolt akkor is, ha valaki koszorúér-betegségben szenved. Segít a vérkeringési problémák enyhítésében, visszaszorítja az érelmeszesedés kialakulását.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek