Végre kiderült, miért ilyen nagy az emberi agy: a válasz a hálószobádban van

GettyImages-1460230640
Olvasási idő kb. 6 perc

Az emberi agy méretével meglepően sokat foglalkozunk. Összehasonlítjuk más emlősökével, majd levonjuk a következtetést: akinek a legnagyobb a fejét kitöltő kocsonyás, szürke anyag, az a legfejlettebb. De tényleg így van?

A méretmániának ez esetben van némi tudományos alapja. Minél kisebb egy élőlény agya, annál kevesebb összetett tevékenységre, gondolkodásra képes. Amikor eleink elkezdtek nagyobb testű állatok helyett kisebbekre és fürgébbekre vadászni, agyuk térfogata a kutatók szerint 650 cm³-ről 1500 cm³-re nőtt. Így már képesek voltak bonyolultabb manőverekre, csapaton belüli hatékony kommunikációra (lehet, hogy ekkor fejlődött ki a beszéd), előre gondolkodásra, és ez végül a tápláléklánc csúcsára repítette őket. A kognitív képességek és az agy térfogata akkor álltak vissza a jelenlegi 1300–1400 cm³-re, amikor az emberek letelepedtek, földművelésbe és háziasításba fogtak: ehhez már nem kellett olyan összetett gondolkodás. 

Nagyobb agy, jobb problémamegoldás?

Az agy mérete és a problémamegoldó képességek között bizonyított a kapcsolat. Egyetlen élőlény sem tartana fenn egy nagy, kifejezetten energiaigényes szervet, hacsak az nem ad neki olyan pluszfunkciókat, amikkel a többi állat fölé tud kerekedni. Ugyanakkor az is tény, hogy nem csak az agysejtek száma, és így az agy mérete határozza meg az összetett gondolkodást. Ehhez a szürkeállomány barázdáltságára, a neuronok megfelelő kapcsolódására is elengedhetetlen szükség van. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy az agy és a test aránya az egerekben és emberekben majdnem azonos. Sőt számottevő agy nélkül is létezik élet, ezt bizonyítja az X. japonica, a blob vagy a különféle medúzák létezése.

Az emberi agy még ma is csupa rejtély
Az emberi agy még ma is csupa rejtélyKlaus Vedfelt / Getty Images Hungary

Így fejlődött az emberi agy

No de a hatékony vadászaton kívül mi az, ami befolyásolja az élőlények agyának méretét? Az embernél az agy ötször-hatszor nagyobb, mint azt a testének mérete indokolná. Azaz a hasonló súlycsoportban élő állatok, például a főemlősök agya is arányaiban kisebb, mint a mienk. Az egyik lehetséges választ Mauricio González-Forero, a St. Andrews Egyetem munkatársa kereste. Készített egy számítógépes modellt az emberi agy feltételezett fejlődéséről, és kereste az összefüggéseket a méretnövekedés és a viselkedés, a különböző szövettípusok növekedésével járó anyagcsereköltségek, illetve fejlődéstan között. Kiderült, hogy nemcsak az apróbb, fürgébb élelem megszerzése, vagy épp a stabillá váló klíma (egy ilyen energiaigényes szerv csak akkor tud fejlődni, ha a szervezet számára optimálisak a külső körülmények) okozhatott térfogat-növekedést. 

Érdekes összefüggés

Hét különböző hominidafaj (a főemlősök egy családja, másik elnevezése: emberfélék) agy- és testméretét sikerült pontosan rekonstruálnia. Az Australopithecus afarensistől kezdve – a faj, amelyhez a híres Lucy is tartozik – egészen a Homo sapiensig, González-Forero kimutatta, hogy az agy mérete minden esetben összefüggött az ivarérettség korával. Azaz minél később válik egy faj egyede ivaréretté, annál nagyobb agyat növeszt. Márpedig az ember majdnem kétszer annyi időt tölt gyermek- és serdülőkorban, mint a csimpánzok, a gibbonok vagy a makákók.

Az ember több időt tölt a gyermek- és serdülőkorban, mint állati rokonai, ezért nagyobb is testéhez képest az agya
Az ember több időt tölt a gyermek- és serdülőkorban, mint állati rokonai, ezért nagyobb is testéhez képest az agyastockinasia / Getty Images Hungary

További miértek

A modern ember nőstényénél a petefészektüszők viszonylag késői megjelenése lehetővé teszi az agyméret hatalmas növekedését gyermekkorban. A csecsemők 100 milliárd neuronnal születnek, de agyuk elképesztő iramban fejlődik minden egyes nap – a bevitt energia több mint fele erre megy el. Az egyéves gyerek már a felnőttkori agyméretének 70 százalékával rendelkezik, de nem csak a méret nő, a kapcsolódások száma is. A serdülőkori hormonlöket viszont jellemzően 10 éves kor felett érkezik, azaz a többi állathoz képest jóval több időnk marad agyunk és kognitív képességeink kifejlesztésére, hiszen a növekedésen, fejlődésen túl nem kell, hogy még a szaporodásra is energiát fordítsunk. González-Forero modellje azt mutatja, hogy hatalmas agyunk nem az okosabbá válásért folytatott evolúciós verseny eredménye, hanem egyszerűen késleltetett szexuális fejlődésünk mellékterméke.

Ugyanakkor arra a kérdésre nem válaszol, hogy ez a két folyamat pontosan hogyan hat egymásra: miért ilyen „későn” érünk?

A serdülés kitolódásának lehetséges okai

Az egyik széles körben elfogadott, de nehezen tesztelhető elmélet szerint a gyermekek agya annyi energiát fogyaszt, hogy a test többi részéből elvonja a glükózt, ami lassítja a növekedést és a nemi érést. Christopher Kuzawa, az Illinois állambeli Northwestern Egyetem antropológusa kiderítette, hogy abban a korban, amikor az agy sok energiát igényel, a test növekedése lelassul. Például az agy legnagyobb glükózfelvételének időszaka 4,5 és 5 éves kor között található, ami egybeesik a legkisebb súlygyarapodás időszakával. Ez határozottan arra utal, hogy az agy gyermekkori magas energiaszükségletét a lassabb növekedéssel kompenzálja.

Ám a nagy agynak pozitív hatása is van a szervezetre (a gondolkodás nyújtotta előnyökön túl): nem a nagyobb testű vagy lassabb anyagcserével rendelkező állatok élnek a legtovább, hanem azok, amelyeknek több idegsejtjük van az agykéregben, függetlenül a test méretétől. Az öregedés akkor kezdődik, amikor az ember és más fajok elérik a serdülőkort, és nincs mód arra, hogy visszanyerjék elvesztett idegsejtjeiket. Az oda-vissza hatásokat napestig folytathatnánk: minél több neuron van például az agykéregben, annál hosszabb időbe telik egy fajnak, hogy elérje azt a pontot, amikor nemcsak fiziológiailag, hanem mentálisan is képes önállóvá válni, azaz saját családot alapítani. Akárhogy is: az ember, eltérően a többi állattól, hosszabb ideig marad szaporodásra képtelen gyermek, ami előnyére válik az agyi fejlődése során, és ezáltal élete is meghosszabbodik, no meg persze ráérnek később is elkezdeni a randik ideje alatti aggódást a szülők.

Valóban nagyobb volt az emberi agy 3000 évvel ezelőtt?Valóban nagyobb volt az emberi agy 3000 évvel ezelőtt?

Az agy mérete nem feltétlenül befolyásolja az intelligencia mértékét.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Offline
Teljesen "elzárták" a Niagara-vízesést: döbbenetes látványt nyújtottak a csupasz sziklák 1969-ben
Teljesen "elzárták" a Niagara-vízesést: döbbenetes látványt nyújtottak a csupasz sziklák 1969-ben

Hihetetlenül hangzik, de megtörtént: 36 évvel ezelőtt hónapokra elzárták a Niagarát.

március 27., 14:00

  • Offline
Elsüllyedt egy turista-tengeralattjáró a magyarok kedvenc egyiptomi üdülőhelyén
Elsüllyedt egy turista-tengeralattjáró a magyarok kedvenc egyiptomi üdülőhelyén

Turistákkal a fedélzetén szenvedett balesetet egy egyiptomi tengeralattjáró.

március 27., 12:40

  • Offline
Múzeumból lopott festményt találtak egy nőnél, de nem hajlandó visszaadni
Múzeumból lopott festményt találtak egy nőnél, de nem hajlandó visszaadni

A 16. századi kép 128 ezer dollárt érhet.

március 27., 15:10

  • Édes otthon
Ezt kár lenne kihagyni: ingyenes kukákat ajánlanak a társasházaknak
Ezt kár lenne kihagyni: ingyenes kukákat ajánlanak a társasházaknak

A MOHU ingyenes okoskukái sokkal többet tudnak a jelenlegieknél.

március 27., 17:30

  • Testem
Így van most az egyik űrhajós, aki 9 hónap után tért haza
Így van most az egyik űrhajós, aki 9 hónap után tért haza

9 hónap súlytalanság után most a saját lábán is alig tud megállni az amerikai űrhajós.

március 27., 14:36

  • életem
Az ADHD jele lehet, ha ezt teszed a ruháiddal
Az ADHD jele lehet, ha ezt teszed a ruháiddal

Ha így kezeled a tiszta és szennyes ruhákat, annak nem biztos, hogy a lustaság az oka, akár az ADHD-re is utalhat.

március 27., 16:00

  • világom
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni

Az első bankautomata még egészen máshogy nézett ki, mint a mai ATM-ek.

március 27., 16:46

  • Édes otthon
A héten csak akkor ülj autóba, ha muszáj: nyolc kerületben lesznek lezárások
A héten csak akkor ülj autóba, ha muszáj: nyolc kerületben lesznek lezárások

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök látogatása miatt rengeteg lezárásra készülhetnek az autósok.

25 perce

  • Szülőség
Gyerekrablóktól tart a fél ország, a rendőrség is megszólalt a riasztó hírek kapcsán
Gyerekrablóktól tart a fél ország, a rendőrség is megszólalt a riasztó hírek kapcsán

A rendőrség hivatalos felületén tájékoztatott a gyerekrablókkal kapcsolatban.

március 27., 13:36

  • életem
Közel 40 ezer forint jut minden nyugdíjasnak: ekkor érkezik a pluszpénz
Közel 40 ezer forint jut minden nyugdíjasnak: ekkor érkezik a pluszpénz

Minden nyugdíjasnak jár a pluszpénz 2025-ben.

március 27., 12:10

  • Önidő
Ez a kép próbára teszi a szemed: te meglátod benne a számokat?
Ez a kép próbára teszi a szemed: te meglátod benne a számokat?

Sokan nem látják ezt a számot a képen, ami akár súlyos szembetegség jele is lehet.

március 27., 06:30

  • világom
Ez a 10 legdrágább étel a világon
Ez a 10 legdrágább étel a világon

Bizarr és gusztustalan alapanyagok éppúgy helyet kaptak a legdrágább ételek listáján, mint csilli-villik.

március 27., 18:30

  • Önidő
Most a tiéd lehet Alföldi Róbert koronája
Most a tiéd lehet Alföldi Róbert koronája

Új gazdát keres Alföldi Róbert koronája. A március végéig tartó online aukción lehet rá licitálni több más királyi kellékkel együtt.

március 27., 11:40

  • Offline
Kinek a slágerei voltak ezek a 90-es években?
Kinek a slágerei voltak ezek a 90-es években?

Most megmutathatod, mennyire ismered a rendszerváltást követő évtized könnyűzenéjét.

március 27., 06:46

  • Testem
5 perc alatt elalszol, miután átverted az agyad ezzel a trükkel
5 perc alatt elalszol, miután átverted az agyad ezzel a trükkel

A meleg vizes fürdő és a bárányszámolgatás mellett van egy igazán hatékony trükk, ami segítheti az elalvást.

március 27., 19:00

  • világom
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat

Eichmann, Mengele és egy sor más náci háborús bűnös kapott menedéket Argentínában, aktáik most napfényre kerülhetnek.

március 27., 10:36

  • Testem
4 alkalom, amikor soha nem szabad fogat mosni
4 alkalom, amikor soha nem szabad fogat mosni

Vannak helyzetek, amikor a fogmosás inkább káros a fogainkra nézve.

március 27., 06:00

  • Édes otthon
Ez az ezerforintos egy vagyont ér, százezreket kaszálhatsz, ha találsz otthon
Ez az ezerforintos egy vagyont ér, százezreket kaszálhatsz, ha találsz otthon

Az ezerforintosért több százszorosát is fizethetik.

március 27., 11:10

  • életem
Világcsúcs: harcművészetet oktat a 7 éves kislány, sokan aggódnak érte
Világcsúcs: harcművészetet oktat a 7 éves kislány, sokan aggódnak érte

Rengetegen inspirálónak tartják a történelmet író lány példáját, de a reakciók vegyesek.

március 27., 20:00

  • életem
Ezt gondolja a Z generáció a nyitott kapcsolatokról
Ezt gondolja a Z generáció a nyitott kapcsolatokról

A mai generáció képtelen az elköteleződésre, vagy csak új utakat keresnek a kapcsolatokban?

március 27., 19:30

  • életem
Nagy lezárások jöhetnek járvány miatt, a magyar közutakon is változás várható
Nagy lezárások jöhetnek járvány miatt, a magyar közutakon is változás várható

Lezárásokat vezetnének be a járvány terjedésének megelőzése miatt, a határátkelők egy része már nem használható.

március 27., 10:06

  • Offline
Megszületett a döntés: drágul a tömegközlekedés Budapesten
Megszületett a döntés: drágul a tömegközlekedés Budapesten

A Fővárosi Közgyűlés döntése értelmében júniustól emelkedik a BKK-jegyek ára. Mutatjuk, mennyivel drágul a tömegközlekedés Budapesten.

március 27., 07:46

  • életem
Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint
Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint

A mesterséges intelligencia szerint több olyan szó is van, amit a hazug emberek gyakran használnak.

március 27., 07:26

  • világom
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt

Még nincs rá szükség, de úgy tűnt, a légitársaság már kéri a beutazási engedélyt: tisztáztuk a helyzetet.

március 27., 09:05

  • világom
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek

Híresen barátságosak és pozitív szemléletűek itt az emberek: talán ehhez is köze van annak, hogy feléjük állítólag nincs rákos megbetegedés.

március 27., 07:00

  • világom
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved

Óriási kampány zajlik, hogy megtalálják a nem akármilyen nevet viselő utódot.

március 27., 08:50

  • életem
Az adómentesség újabb kiterjesztését tervezi a kormány: ezek a pénzek érintettek
Az adómentesség újabb kiterjesztését tervezi a kormány: ezek a pénzek érintettek

Bővülhet az adómentes pénzek köre hamarosan.

március 27., 08:06

  • életem
Ha így pletykálsz, sokkal szimpatikusabbnak fognak tartani
Ha így pletykálsz, sokkal szimpatikusabbnak fognak tartani

Így kell továbbadnod a pletykát, ha megbízhatóbbnak és vonzóbbnak akarsz tűnni.

március 27., 08:20

  • Testem
Botrány robbant ki a Pfizer Covid-vakcinája körül
Botrány robbant ki a Pfizer Covid-vakcinája körül

Brit multinacionális gyógyszeripari és biotechnológiai vállalat tett feljelentést a Pfizer-vakcina ügyében.

március 27., 08:36

  • világom
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség és a Greenpeace is aggódik a csernobili erőmű újabb sérülése miatt.

március 27., 09:36

Érdekességek