Az éjszakai lábgörcs igen makacs dolog. Olyannyira, hogy még lábra állni sem enged. Sőt, az izomgörcs nyomaként a fájdalom akár napokra befészkeli magát a vádliba. Ez a kellemetlen jelenség akkor fordul elő, amikor a láb egy vagy több izma önkéntelenül megfeszül. Ez megtörténhet napközben vagy akár álmunkban is.
A lábgörcsök leggyakrabban a gastrocnemius izmot, vagyis az úgynevezett kétfejű lábikraizmot érintik, amely a vádliban helyezkedik el, és a bokától a térdig húzódik, de a görcsök hatással lehetnek a comb elülső és hátsó izmaira is.
Az éjszakai lábgörcs okai
A legtöbb esetben az éjszakai lábgörcsök idiopátiás jellegűek, ami azt jelenti, hogy pontos okuk nem ismert. Vannak azonban olyan ismert tényezők, amelyek növelhetik a kialakulás esélyét. A szakemberek úgy vélik, hogy az éjszakai lábgörcsök összefügghetnek a láb helyzetével, miután gyakran úgy alszunk, hogy pihenés közben megfeszítjük a lábunkat és a lábujjainkat. Ez az úgynevezett plantáris, talphajlító pozíció érzékenyebbé teszi a lábat a görcsökre.
De vannak egyéb tényezők is, amelyek hozzájárulhatnak az éjszakai lábgörcsök kialakulásához. Ilyen például a mozgásszegény életmód, ami érzékenyebbé teheti a lábizmokat a görcsökre. De a testmozgással túlterhelt izmok is görcsöket okozhatnak. Továbbá a nem megfelelő ülőhelyzet is kiválthatja, főként akkor, ha hosszú ideig keresztbe tett lábbal vagy lábujjhegyen tartott lábfejekkel ülünk. Ugyanígy a hosszan tartó álldogálás is megviseli a vádli izmait. Mindemellett a kor előrehaladtával, ahogyan az izmokat és csontokat összekötő inak rövidülni kezdenek, ez a folyamat egyre gyakrabban szintén izomgörcsökhöz vezethet.
Betegség is állhat a háttérben
Kicsi a valószínűsége, de az éjszakai lábgörcsök akár súlyosabb egészségügyi problémára is utalhatnak. Ez abban az esetben állhat fenn, ha valaki terhes; ha gerincsérve van; ha neurológiai rendellenességekkel küzd; ha mozgásszervi betegségei vannak; ha nem megfelelő a máj-, a vese- és a pajzsmirigyműködése; anyagcserezavarok esetén, ilyen lehet például a cukorbetegség; szív- és érrendszeri betegségekkel összefüggésben.
Így kezeld a láb- és vádligörcsöt
Bár az éjszakai lábgörcsök erős fájdalommal járhatnak, általában nem súlyosak. Aki megtapasztalja, azok közül a többségnek nincs szüksége orvosi kezelésre. Az alábbi praktikákkal otthon enyhíthetünk a görcsökön.
A láb masszírozása – Az érintett izom dörzsölése, finom átmozgatása segíthet a görcs feloldásában, ellazításában.
Nyújtás – Ha a görcs a vádliban van, felváltva hajlítsd be, majd nyújtsd ki a lábadat, miközben a lábujjaidat magad felé húzod.
Sétálj a sarkadon – Ez aktiválja a vádlival szemben lévő izmokat, lehetővé téve az ellazulást.
Melegítsd az izmot – A meleg borogatás megnyugtathatja a feszes izmokat. Tekerd be a lábad egy jól átmelegített törülközőbe, vagy tegyél rá meleg vizes palackot, esetleg melegítőpárnát. Ugyanilyen hatásos lehet egy meleg fürdő vagy a zuhanyzás.
Savanyúságlé-ivás – Állítólag a kis mennyiségű, de rendszeres savanyúságlé-fogyasztás is segíthet az izomgörcsök elkerülésében és enyhítésében.
Az éjszakai lábgörcsök el is kerülhetők
Ha ügyelünk a megfelelő folyadékbevitelre, elősegítjük a normál izomműködést. A vádli és a combizom lefekvés előtti nyújtása csökkentheti az éjszakai lábgörcsök gyakoriságát és súlyosságát. Alvás során kerüljük az olyan testhelyzeteket, amikor a lábfejek lefelé néznek. Próbáljunk meg hanyatt fekve vagy párnával a térdünk között aludni. A nehéz ágyneműk helyett használjunk könnyű takarót, amely nem nehezedik a lábunkra alvás közben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés