Ez a 10 másodperces teszt megmutathatja, meddig fogsz élni

GettyImages-1206476769

Egy tanulmány szerint azok az emberek, akik 10 másodpercig nem tudnak egy lábon állni, nagyobb valószínűséggel halnak meg a következő évtizedben, mint társaik.

A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az egyensúlyérzék romlása az izomvesztés jele lehet, ami különösen az idősek egészségi állapotát veszélyezteti, hiszen megnöveli az elesés kockázatát. Becslések szerint évente világszerte ezrek halálát okozza esés közben elszenvedett baleset, és nagyon sokan küszködnek az ilyenfajta balesetből származó szövődményekkel, amelyek végül akár halállal is végződhetnek.

Az izomvesztés súlyos kockázatokkal jár

A kutatók mintegy 1700 51–75 év közötti férfit és nőt vizsgáltak meg, akik közül csaknem 350-en nem tudták sikeresen teljesíteni a tíz másodpercig tartó egy lábon állást. Ez különösképpen igaz volt a 70 év felettiekre, a túlsúlyosakra vagy cukorbetegekre. 

Az egyensúlyérzék elvesztése súlyos következményekkel járhat
Az egyensúlyérzék elvesztése súlyos következményekkel járhatSDI Productions / Getty Images Hungary

A kutatók átlagosan hét évig követték nyomon a résztvevők egészségi állapotát 2008 és 2020 között. Ez idő alatt a vizsgálatba bevont személyek közül 123-an meghaltak. Az elhalálozottak 4,6 százaléka korábban sikerrel teljesítette a tíz másodperces kihívást, míg 17,5 százalékuk nem tudta elvégezni a feladatot, függetlenül attól, hogy hány éves volt és milyen nemű, túlsúlyos volt vagy sem, illetve hogy milyen volt az egészségi állapota. 

Az elhunytak körében a szívbetegség és a rák voltak a leggyakoribb halálok, ezt követték a légúti problémák és a Covid.

A kutatás eredménye újként rögzítette, hogy az öregedéssel nem csupán a fizikai erőnlét hanyatlik, nemcsak az izomerő, a testösszetétel és a rugalmasság, hanem az egyensúlyérzék is megváltozik. Továbbá beigazolódott az is, hogy az izomerő- és izomtömeg-csökkenéssel járó elhízás, valamint a rugalmasság és az egyensúly elvesztése együttesen káros az általános egészségre, és időskorban növeli az esések, illetve az ebből adódó súlyos egészségi következmények kockázatát. Ez az oka annak, hogy világszerte az esések jelentik a második vezető okot abban az esetben, amikor nem szándékos cselekvés okoz sérülést.

Az egyensúlyérzék fejleszthető

Általában az izomerő és a test rugalmassága hatvanéves korig megmarad, majd a tapasztalatok szerint ezt követően gyorsan csökkenni kezd. Ennek ellenére az egyensúly-értékelést nem építik be rutinszerűen a középkorú és idősebb egyének klinikai vizsgálatába. A kutatást végző szerzők azt remélik, hogy eredményük változtat majd ezen a szokáson, már csak azért is, mert a jó egyensúlyérzék nemcsak a mindennapi tevékenységek elvégzéséhez szükséges, hanem az egyensúlyvesztés az egészségre is káros lehet.

Az egyensúlyvesztés szövődményei és következményei megnehezítik az életet
Az egyensúlyvesztés szövődményei és következményei megnehezítik az életetanandaBGD / Getty Images Hungary

Fontos továbbá, hogy az egyensúlyérzék bizonyos mozgásokkal javítható. Ilyen például a séta, a jóga, ha csukott szemmel legalább 10 másodpercig nyugodtan állunk, vagy ha 15-ször hátralépünk mindkét lábbal.

Ez a tíz másodperces teszt döntő lehet

A kutatás során a résztvevőknek az alábbi 10 másodperces tesztet kellett elvégezniük annak érdekében, hogy egyensúly-érzékelésükre fény derüljön.

Mindössze tíz másodpercig kell egyensúlyban maradni
Mindössze tíz másodpercig kell egyensúlyban maradniPictureNet Corporation / Getty Images Hungary

A vizsgálatban bevont személyeket arra kérték, hogy álljanak egy sík felületre, majd ezután fel kellett emelniük a jobb lábfejüket a talajról, és meg kellett érinteni vele a másik lábuk vádliizmát. Mindeközben a karokat egyenesen kellett tartaniuk oldalt, maguk mellett, miközben maguk elé néztek. A siker érdekében ebben a pozícióban kellett maradniuk legalább 10 másodpercig. Mindenkinek legfeljebb három kísérletet engedélyeztek. Ha valaki bármelyik lábán egyensúlyozva el tudta végezni a feladatot, sikeresen teljesítette a tesztet.

Kutatások bizonyítják, hogy nem csupán a jó fizikai erőnlét, hanem a különféle emberi kapcsolataink, de legfőképpen a barátság, nemcsak az életminőségünket változtatja meg, hanem az életünket is meghosszabbíthatja. Az erről szóló cikkünket itt találod. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek