A népiesen bagolyborsónak is nevezett csicseriborsó nemcsak megfizethetősége és hosszú eltarthatósági ideje miatt jó választás, hanem azért is, mert értékes mikro- és makrotápanyagok egész sorát tartalmazza. Cikkünkből megtudhatod, hogy az emésztés javítása és a szív védelme mellett milyen további jótékony hatásokat kínál.
Mitől olyan egészséges ez a hüvelyes?
„A csicseriborsó igazán csodálatos. Kitűnő forrása a növényi fehérjéknek, rostoknak, valamint a különféle vitaminoknak és ásványi anyagoknak” – mondja Mascha Davis dietetikus, a Nomadista Nutrition tulajdonosa. Annak érdekében, hogy minél inkább kiaknázhasd a csicseriborsó egészségvédő hatásait, Davis azt javasolja, hogy lehetőség szerint nyersen használd fel. Hogy pontosan mit nyerhetsz fogyasztásával, az a következő 6 pontból kiderül.
1. Kiváló fehérjeforrás
A fehérje egy alapvető makrotápanyag, amely az izomregenerációtól kezdve a hormonfunkciókig számos testi folyamat ellátásához szükséges. Ha növényi alapú étrendet folytatsz, vagy csak némi változatosságra vágysz, bevitelére a csicseriborsó remek megoldást kínál, hiszen már 30 grammos mennyisége is 3 gramm fehérjét tartalmaz. További előnye, hogy a metionin kivételével megtalálható benne szinte az összes esszenciális aminosav, ami jobb minőségű fehérjeforrássá teszi sok más hüvelyesnél is.
2. Magas a rosttartalma
A csicseriborsó magas fehérjetartalmához bőséges mennyiségű rost párosul (30 grammonként 2 gramm), ami elsőrangú tápanyag-kombinációt alkot, hiszen lassítja az emésztést, és segít tartósan fenntartani a jóllakottságot érzését.
3. Szabályozza a vércukorszintet
A csicseriborsónak alacsony a glikémiás indexe, ami azt jelenti, hogy fogyasztása után kevésbé emeli meg a vércukorszintet. Ezzel összefüggésben egy korábbi, 2008-as tanulmány kimutatta, hogy azoknak, akik hetente 728 gramm csicseriborsót fogyasztottak, jelentősen csökkent az éhgyomori inzulinszintjük, ami fontos tényező a vércukorszint szabályozásában. Egy másik tanulmány pedig úgy találta, hogy a csicseriborsóból készített hummusz képes lehet ellensúlyozni a magasabb glikémiás ételek hatását.
4. Segít elkerülni a vashiányt
Egy csésze csicseriborsó körülbelül 4,7 milligramm vasat tartalmaz (plusz 2,1 mg C-vitamint, ami elősegíti a vas felszívódását). Ha nem fogyasztasz elegendő vörös húst és halat, akkor ez segíthet elérni a 18 milligrammos ajánlott napi beviteli értéket. Így elkerülheted a vashiányt, ami olyan kellemetlen tünetekkel jár, mint az általános gyengeség és fáradtság.
5. Védi a szívet
A csicseriborsó rengeteg értékes vitamint és ásványi anyagot, köztük magnéziumot, káliumot és szelént tartalmaz. Ezek szerepet játszanak a gyulladások csökkentésében is, ami összefüggésben áll a szívbetegségek kockázatával. Egy idevágó tipp: ha a csicseriborsót konzerv formájában szerzed be, a vásárlásnál ellenőrizd nátriumtartalmát, fogyasztása előtt pedig alaposan öblítsd le.
6. Megelőzheti a rákot
A csicseriborsóban lévő antioxidánsok – a B-vitamin és a szelén – hozzájárulhatnak bizonyos daganatos megbetegedések megelőzéséhez. Amikor ráadásul csicseriborsót eszel, a szervezeted egy rövid szénláncú, butirát nevű zsírsavat termel, amelyről kimutatták, hogy segít megszabadulni a beteg, elhaló sejtektől. Mindemellett több bioaktív étrendi vegyületet, így likopint, biochanin A-t és szaponinokat is tartalmaz, amelyek szintén csökkentik egyes rákfajták kockázatát.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés