Soha ne hagyd magadon a vizes fürdőruhát, komoly problémát okozhat – szakértő mondja meg, miért

GettyImages-1148384636
Olvasási idő kb. 5 perc

Itt a nyár, a strandszezon, aki csak teheti, vízpartra vagy legalábbis vízközelbe megy. Ha azonban nem vagyunk kellően elővigyázatosak, könnyen tönkretehetjük a pihenésünket egy húgyúti fertőzéssel, rosszabb esetben pedig súlyosabb következményekkel is számolnunk kell.

Amikor a gyerekekkel strandolunk, a jóleső csobbanás után első dolgunk, hogy a vizes fürdőruhát lehámozzuk róluk, és jó alaposan szárazra töröljük a bőrüket, a hajlatokra is odafigyelve. Saját magunkkal azonban ritkán vagyunk ilyen elővigyázatosak, pedig kellemetlen tüneteket, sőt komoly betegséget okozhat, ha nem tartunk be néhány szabályt a saját egészségünk védelme érdekében.

Soha ne hagyjuk magunkon a vizes fürdőruhát

„Nem az számít, hogy mennyi időt töltöttünk a vízben, hanem hogy mennyit voltunk vizes ruhában a parton” – hívja fel a figyelmet  dr. Deli Balogh Ildikó szülész-nőgyógyász szakorvos, természetgyógyász.  A fürdőzés után ugyanis az átmenetileg lehűlt testrészt könnyebben megtámadhatják a környezetben élő különféle kórokozók: baktériumok, vírusok vagy gombák, amelyek egyébként a száraz bőrön ártalmatlanok. A doktornő egyáltalán nem javasolja, hogy a napon való száradást válasszuk: „ Így lehet könnyen húgyhólyaggyulladást, petefészek-gyulladást, esetleg tüdőgyulladást kapni. A lányok gyakori betegsége a felfázás, melynek tünetei néha ijesztőek lehetnek. A legjellemzőbb a gyakori vizelési inger és a csípő, égető érzés vizelés közben.”

Ő is száraz fürdőruhában napozik
Ő is száraz fürdőruhában napozikKristina Lindberg / Getty Images Hungary

Felfázásra: medveszőlő, cickafarkfű, aranyvesszőfű, nyírfalevél, tőzegáfonya

Ha megtörtént a baj, és felfáztunk, a tünetek súlyosságától függően próbálkozhatunk gyógynövényekkel, vagy fordulhatunk rögtön szakorvoshoz. Dr. Deli Balogh Ildikó a medveszőlőt, a cickafarkfüvet, az aranyvesszőfüvet, a nyírfalevelet vagy a tőzegáfonyát javasolja, leginkább gyógytea formájában. „Ha így sem múlnak a tünetek, keressünk fel egy szakorvost, aki adhat antibiotikumot, vizelettenyésztéssel pedig a mikrobiológus deríti ki, mely baktérium található a vizeletben” – tanácsolja a szakember. 

Tamponnal lehet, de nem árt az elővigyázatosság

Ha a nyaralás idejére esik a menstruációnk, akkor sem kell kétségbeesni: „ A tampont használók bátran fürödhetnek, mert a tampon a hüvely felső részéből gyűjti össze a vért, alul pedig véd a felszálló fertőzésektől. Fontos azonban, hogy a felhelyezéskor és a cserénél a kezünket, a gátat szappannal tisztára mossuk, kézbőrünkön ne legyen seb, fertőzés, ugyanis, ha a tamponnal fertőzést okozó baktériumokat viszünk be a hüvelybe, akkor azok ott kiváló táptalajt találnak a szaporodásra” – figyelmeztet a doktornő. A vízből kijövet pedig azonnal távolítsuk el a nedves tampont, zuhanyozzunk le, és töröljük szárazra a testünket, majd vegyünk fel száraz fürdőruhát.  Ha erős a vérzésünk, segítségül hívhatjuk a gyógynövényeket: „ A menstruáció mennyiségét csökkenthetjük vérzéscsillapító és méhösszehúzódást fokozó gyógynövényekből készült teákkal, például palástfűvel, pásztortáskával és apróbojtorjánnal” – tette hozzá a szakorvos.

Akár meddőséghez is vezethet

A hideg vizes ruhában történő napozás nemcsak fertőzésveszéllyel jár, hanem a családalapításra is veszélyes lehet. Tévhit, hogy a felfázás csak a nőket veszélyezteti, hiszen a férfiak a vizes fürdőnadrággal a prosztatagyulladást kockáztatják. 

Ha testünkön hagyjuk megszáradni a fürdőruhát, négy-öt órán át biztosítunk kiváló táptalajt a baktériumoknak és vírusoknak.

„Akár meddőség is lehet a rossz döntések vége: kihűl a has, a baktériumok, melyek a szervezetben vannak, például a Chlamydia vagy az Ureaplasma, összezárhatják a petevezetőkben a lemezeket, ami meddőséghez vezethet. A spermiumok pedig nem jutnak ki az ondóvezetékből, mert az elzáródik” – hangsúlyozza  dr. Deli Balogh Ildikó.

A kulcsszó: a megelőzés

Érdemes tehát odafigyelni a megelőzésre. Fürdőzés előtt és kijövetelkor alaposan tusoljunk le, nyílt sebbel ne menjünk közös használatú vízbe, valamint ügyeljünk arra, hogy ne vigyünk be homokot, piszkot, levágott füvet vagy falevelet sem a medencébe. Kerüljük a tűző napon való tartózkodást, használjunk bőrvédő naptejet, de a legfontosabb, hogy mindig két fürdőruhát tegyünk a strandtáskába – így sok kellemetlenségtől és veszélytől kímélhetjük meg magunkat.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

 

 

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek