Ebből egyél mindennap, hogy többé ne kelljen félned a demenciától

GettyImages-1136899670

Ha jobban odafigyelsz, hogy milyen ételeket eszel, kevésbé kell tartanod a demenciától.

Bár a kognitív hanyatlást és a demenciát számos tényező, így a genetika is befolyásolja, egyre több kutatás utal arra, hogy bizonyos hétköznapi szokások is komoly kihatással lehetnek az agy egészségre. Még az olyan egyszerű dolgok is, mint a séta vagy a mentális stimuláció, nagy változásokat hozhatnak, de nem szabad lebecsülni az egészséges táplálkozás szerepét sem. A tudományos eredményekből kiderül, hogy azok, akik magas flavonoidtartalmú étrendet követnek, lelassíthatják a kognitív hanyatlást ütemét.

Mik azok a flavonoidok?

Flavonoidoknak a növényi alapú élelmiszerekben található antioxidáns vegyületek egyik csoportját nevezzük. Ezek az antioxidánsok (és ezeken belül is elsősorban a flavanolok és a flavonolok) arról ismertek, hogy hatékonyan fékezik meg a gyulladásokat, továbbá az oxidatív stresszt is csökkentik, megelőzve, hogy további károkat okozzanak a szervezetben.

„Az életmódbeli döntések és a környezeti hatások miatt az oxidatív stressz negatívan befolyásolhatja az agyműködést. Az antioxidáns tulajdonságokkal rendelkező flavonoidok azonban segíthetnek ennek leküzdésében, így támogatják az agy egészségét” – állítják a téma kutatói.

A friss kutatásokból egyre többet tudunk meg a demenciáról
A friss kutatásokból egyre többet tudunk meg a demenciárólTek Image/science Photo Library / Getty Images Hungary

Hogyan védik meg az agyat a demenciától?

Marc Milstein biokémikus szerint a gyulladások és az oxidatív stressz károsíthatja az agysejteket, ami agyműködési zavarokhoz, majd végül memóriavesztéshez vezethet. A flavonoidok gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságai mindkettő ellen segíthetnek, mivel védik az agyat és az idegsejteket.

A flavonoidok és a kognitív hanyatlás mérséklődése közötti összefüggést már több kutatás is megerősítette. Egy 2020-as tanulmány például úgy találta, hogy a flavonoidokat tartalmazó élelmiszerek hosszú távú fogyasztása az Alzheimer-kór kockázatát is csökkenti. Hasonló eredményre jutott egy korábbi, 2009-es tudományos áttekintés is, mely szerint ilyen módon megállítható vagy visszafordítható lehet a mentális képességek csökkenése.

A flavonoidok további előnye, hogy fokozzák az agy vérellátását, vagyis olyan jeleket küldenek a szervezetnek, amelyek arra utasítják, hogy több oxigéndús vért küldjenek az agysejteknek.

Az oxigén az agysejtek üzemanyaga.

Van más hatásuk is?

A flavonoidok nemcsak az agy egészségét támogatják, hanem egy sor egyéb jótékony hatást tulajdonítanak nekik, amelyek a szív egészségére, a vérnyomásra és a koleszterinszintre is kiterjednek.

„A szív egészsége kritikus fontosságú az agyműködés szempontjából, hiszen a szív felelős az agy oxigénellátásáért. Így a szív egészségét elősegítő élelmiszerek elengedhetetlenek az agy számára” – mutatott rá az összefüggésre a szakember.

A flavonoidokat tartalmazó ételek jótékonyan hatnak az agyműködésre
A flavonoidokat tartalmazó ételek jótékonyan hatnak az agyműködésreMike Kemp / Getty Images Hungary

Dr. Milstein szerint a flavonoidok bevitele kedvezően hat a bélrendszer egészségére is, ami szintén kapcsolatban áll az aggyal. A gyulladások ugyanis a belekből indulnak is, és onnan terjedhetnek át az agyba. „A flavonoidok csökkenthetik a bélgyulladást, így védik az agyat.”

Egyes kutatások mindezt azzal egészítik ki, hogy a flavonoidok – különösen azok, amelyek a kakaóból származnak – pozitívan befolyásolják a bőr rugalmasságát, és segítenek megelőzni a ráncok kialakulását.

Milyen ételek tartalmaznak flavonoidokat?

Ahhoz, hogy a flavonoidok jótékony hatásai érvényesüljenek, napi 15 milligrammot kell bevinni belőlük. Kb. 250 gramm sötét leveles zöldség, ami lehet kelkáposzta vagy rukkola is, pontosan ekkora mennyiséget tartalmaz.

A flavonoidok legerősebb forrásai között említhető a fekete és a zöld tea (100 mg/csésze), illetve a kakaó (100-2000 mg egy tábla csokiban).

Általánosságban elmondható, hogy a flavonoidokban gazdag étrend sok zöldséget és gyümölcsöt tartalmaz, így az alma, a káposzta, a paradicsom, a hagyma, a spenót, a spárga, a 100 százalékos narancslé és a bogyós gyümölcsök fogyasztása mind hozzájárulhat a kívánt 15 mg-os határ eléréséhez.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Mustra