Kiderült, miért csuklasz: mutatjuk a módszert, ami tényleg elmulasztja

Vermes Nikolett
GettyImages-1411844684
Olvasási idő kb. 4 perc

Általában váratlan helyzetben jelentkezik, bizonytalan, hogy mikor lesz vége, és gyakran kellemetlenséget okoz. Hogy rövid időn belül, hatékonyan megszüntessük a csuklást, ismerni kell az okozóját.

Számos tévhit kering a csuklás körül, legyen szó annak eredéséről vagy csillapításáról. A legelterjedtebb, hogy egy ijesztéssel elmúlik. Pedig ennél sokkal humánusabb megoldások is léteznek. Mint minden fiziológiai tünetet, a csuklást is a gyökerénél kell elfojtani.

A csuklás rekeszizomgörcs 

A közismert „csuklás” kifejezés arra a furcsa hangra utal, amit a biológiai folyamat közben hallunk. Miért ad ki ilyen zajt a testünk? A rekeszizom görcsös összehúzódása gyors légzést idéz elő, az ezt kísérő fura hangot pedig az okozza, hogy a levegő a reflexesen záródó hangrésen átpréselődik. Tehát a csuklás mögött mindig a rekeszizomgörcs áll. Hasonló ahhoz, amikor begörcsöl a vádli vagy a talp, azzal a különbséggel, hogy erős fájdalom helyett egy hang kíséri. Éppen ezért az izom-összehúzódás ellen ismert módszer a legjobb! Vagyis a nyugodt állapot. De hogyan lazítsuk el a rekeszizmot? Hiszen nem tudjuk megfogni és finoman átmozgatni, mint a példaként említett vádlit vagy talpat.

A helyes levegővétel a mindennapokban is fontos
A helyes levegővétel a mindennapokban is fontos

Orron be, szájon ki

A lazítást szigorúan kell venni! Vagyis, üljünk le vagy feküdjünk a hátunkra, vegyünk fel egy kényelmes testhelyzetet, és engedjük, hogy a görcs a test nyugalmával együtt magától elmúljon. Természetesen vannak olyan helyzetek, amikor ez kizárt. Munkában, az utcán vagy egy tömegben nem tudunk mindig leülni vagy a hátunkra feküdni, és lazítani. Ilyenkor egy másik, nyugalmi állapotot eredményező módszert kell választani, a légzéstechnikát. Lassítsuk le a légzésünket, figyeljünk arra hogy orron át vegyünk levegőt, és szájon át fújjuk ki. Ez pillanatok alatt ellazítja a teljes testet, hiszen kedvezően stimulálja. A görcs pedig feloldódik a helyes légzésgyakorlat következtében.

Az étkezési szokás lehet a háttérben 

A megijesztés, a fél lábon ugrálás vagy a fejenállás is elmulasztja a csuklást, hiszen ez kisebb sokkhatást eredményez a szervezet számára, majd ennek hatására a test úgymond elfelejti, hogy a rekeszizom görcsben áll. Tehát a házi praktika is hatékony, viszont inkább tűzoltás, mint helyes megoldás. De mitől rándul össze a rekeszizom? Ennek számos oka van, nem véletlen, hogy minden életkorban, minden helyzetben megtapasztaljuk. Általában a rossz levegővétel okozza, mondjuk, amikor a túl gyors tempójú étkezés vagy ivás miatt kapkodva lélegzünk. Gondoljunk bele, hogy a „csak bekapok valamit” felkiáltások többnyire csuklással végződnek. A szervezetünk nem egy gép, hanem egy bonyolult és csodálatos biológiai rendszer, és ha helytelenül bánunk vele, akkor reagál. Ugyanez igaz a testtudatos cselekedetekre, mint a pontos légzés, a lassú étkezés vagy a megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés. Amennyiben ezekre figyelünk, csökkenthetjük a csuklás előfordulásának esélyét. 

Amikor szélsőséges a csuklás

Előfordul, hogy a gyakori csuklás egy betegségre figyelmeztet. Gyomorpanaszok esetében emésztőszervi kórra is utalhat. Ezenkívül a sűrűn jelentkező görcsök hátterében komolyabb egészségügyi probléma is állhat. „A csuklás lehet beidegzési zavar vagy hasi probléma miatt, ezért azt javaslom, hogy kérjék ki a gasztroenterológus véleménye mellett egy ideggyógyászét is” – mondja dr. Pászthory Erzsébet gasztroenterológus, háziorvos, belgyógyász szakorvos.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek