A szakemberek által kapott végeredmény azért is különös figyelmet érdemel, mert a meghatározott időintervallumban megtett gyaloglás még akkor is csökkenti a csontritkulás (osteoporosis) kockázatát, ha valakinek genetikailag hajlama van a betegségre.
Kalcium, torna, séta – a csontok védelme érdekében
A kutatók három éven keresztül kísérték figyelemmel, hogy a gyaloglás milyen egészségügyi hatással van azokra, akik rendszeresen sétálnak, és azokra, akik nem sétálnak. A vizsgálat bebizonyította, hogy a mindennapi séta felére csökkenti a csontritkulás kockázatát egy adott csoportban.
Bár erős csontokra minden életkorban szükség van, különösen igaz ez idősebb korban, miután az ilyenkor bekövetkező csonttörések akár elhalálozáshoz is vezethetnek. A csontok megerősítésének egyik legjobb módja a csontritkulás megelőzése lehet. Ezt szolgálja a belsőleg alkalmazható csonterősítő ásványi anyagokat, például kalciumot tartalmazó étrend-kiegészítők szedése, de sokat segíthet, ha hetente néhányszor erősítő edzést végzünk.
Egy új kutatás szerint pedig napi rendszerességgel végzett, meghatározott ideig a szabadban megtett sétával szintén megelőzhető a hátfájás, a rossz testtartás és a csonttörés.
Ennyit kell sétálni naponta, hogy erős legyen a csontunk
A tanulmány készítői mintegy 25 ezer ember szabadtéri sétálási szokásairól gyűjtöttek adatokat, négy csoportba osztva őket. Az első csoportba azokat sorolták, akik egyáltalán nem sétáltak, a második csoportba kerültek, akik naponta 30 percet vagy kevesebbet sétáltak a szabadban. A harmadik csoportba azok kerültek, akik mindennap 30-60 percet gyalogoltak, míg voltak olyanok, akik naponta több mint egy órát sétáltak a szabad levegőn.
A résztvevők 37 hónapig tartó nyomon követése után a kutatók megállapították, hogy a hosszan tartó napi szabadtéri séta és a csontritkulás kockázata között jelentős kapcsolat van, vagyis minél tovább sétáltak a résztvevők mindennap, annál kevésbé volt valószínű, hogy csontritkulást diagnosztizálnak náluk.
Genetikától függetlenül javasolt a séta
Beigazolódott továbbá, hogy a napi legalább egy óra hosszáig tartó séta akkor is csökkenti a csontritkulás kockázatát, ha valakinek igen erős genetikai hajlama van a betegségre. Tehát függetlenül attól, hogy előfordult-e csontritkulás a családban, vagy sem, a napi séta segíthet a csontok megerősítésében. Ha pedig valakinek genetikai hajlama van a betegségre, mert a családjában előfordult csontritkulás, akkor különösen hasznos lehet, ha mindennap egy órát sétál. A kutatók azt találták, hogy a nagy genetikai hajlammal rendelkező résztvevők közül azoknál a legnagyobb a kockázatcsökkenés, akik több mint 60 percet sétáltak a szabadban.
Ha szeretnéd tudni, melyik az a vitamin, amelyik nem csupán a csontok erősségét szolgálja, hanem az öregedést is lelassíthatja, olvasd el az erről szóló cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés