A csontritkulás főként időskorban, és leggyakrabban a nők életét keseríti meg. Ha a csontok gyengék, akkor hajlamosak a törésre. Érdemes ezért akár gyógynövényekkel is tenni azért, hogy biztonsággal terhelhetőbbek legyenek. Ha tavasszal és nyáron begyűjtjük őket, később szárítva is fogyaszthatjuk a gyógynövényeket a csontok épségének megőrzése, erősítése érdekében.
A néma betegség a csontokat támadja
A kor előrehaladtával csökken a szervezetünkben a csontvédő hormonok szintje, és emiatt gyengébbek lesznek a csontjaink. Ennek eredményeként törékenyebb lesz a posztmenopauza időszakában lévő nők és az idősebb férfiak csontja.
A csontritkulás kockázatát növeli továbbá a testsúly, a testmagasság, az etnikai hovatartozás, a családi anamnézis, az étrend, az egészségügyi állapot, a szedett gyógyszerek, a mozgásszegény életmód, a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás.
Miután a csontritkulásnak gyakran nincsenek tünetei, „néma” betegségnek is nevezik. Sokszor csak a csonttörések hívják fel rá a figyelmet. A betegség késői diagnosztizálása és az azt követő sérülések hátfájást, magasságcsökkenést és görnyedt testtartást okozhat.
A betegség és a vele járó kellemetlenségek a gyógyszeres kezelés mellett csonterősítő gyógynövények fogyasztásával is megelőzhetőek.
Ezek a gyógynövények erősítik a csontokat
A csontritkulás ellen használható természetes alapanyagok étrend-kiegészítő formájában pirulaként, porként vagy teaként az év bármely szakában fogyaszthatók. Ám a gyógynövények előnyeit a leginkább akkor élvezhetjük, amikor frissen begyűjtjük. Ha pedig megszárítjuk a gyógyhatású virágokat, leveleket és gyökereket, a forrázatukat és a főzetüket akár az év második felében is fogyaszthatjuk.
Csalán
A csalán közismert immunerősítő hatásáról, és emellett elegendő mennyiségű kalciumot is tartalmaz, ami könnyen felszívódik.
Egy teáskanálnyi szárított csalánból készült csésze tea naponta háromszor fogyasztva segít a csontok épségének megőrzésében. A szárított csalánt hozzáadhatjuk levesekhez is, így akár táplálékkiegészítőként is használhatjuk.
Zsurló
A zsurló évelő növény, amely Európa, Ázsia, a Közel-Kelet és Észak-Amerika egyes részein található meg. Ezt a gyógynövényt az ókori Rómában és Görögországban sebek, tuberkulózis és veseproblémák kezelésére használták. Számos antioxidáns vegyület található benne, melyek javíthatják a kalciumszintet, és hozzájárulnak a csontok növekedéséhez.
A zsurló szilícium-dioxidot is tartalmaz, ami javítja a csontok ásványianyag-sűrűségét és szilárdságát.
A zsurló kapszulákban, tinktúrákban és szárított gyógynövényként kapható, amelyből tea készíthető. A zsurlót csak kúraszerűen szabad fogyasztani, hosszú távú használata nem javasolt, mert csökkentheti a tiamin (B1) szintjét, vitaminhiányt okozva. A zsurló káros lehet a terhes nőkre és a cukorbetegekre, a köszvényesekre, a szív- és veseproblémával küzdőkre.
Réti here
A lila virágairól ismert gyógynövény a benne található formononetin nevű vegyülettel képes megakadályozni a csontritkulást. A réti here szárított virágát leforrázva gyógyteát készíthetünk, amiből javasolt naponta 3 csészényit elfogyasztani a kívánt hatás elérése érdekében. Frissen szedve hozzáadhatjuk salátákhoz, szendvicshez is.
Vörös zsálya
Klinikai vizsgálatok igazolják, hogy a csontritkulásban szenvedő betegek több mint 80 százalékánál jelentős javulást eredményezett a vörös zsályával kiegészített gyógykezelés.
A vörös zsályában lévő szalvianolsav antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, ami megakadályozza a gyulladást és a csontok lebomlásával kapcsolatos szabad gyökök képződését. Ez a vegyület a csontok növekedését is elősegítheti.
Emellett a vörös zsálya jó K-vitamin-forrás is, amely szintén szükséges az egészséges csontokhoz.
Ez a gyógynövény kapszula vagy tinktúra formájában kapható, de teát is lehet belőle készíteni. A vörös zsályát csak rövid ideig szabad használni, illetve fontos tudni, hogy ez a gyógynövény mellékhatásokat és gyógyszer-kölcsönhatásokat is okozhat. Terhesség alatt és vérhígítók szedése esetén mindenképpen ellenjavallt.
Kakukkfű
A kakukkfű elsősorban fűszerként ismert és népszerű. A kakukkfüvet mint gyógynövényt az immunrendszer működésének fokozására, valamint a légúti, ideg- és szívbetegségek kezelésére használták.
Egy vizsgálat szerint a kakukkfű rendszeres fogyasztása jobban javítja a csontok ásványianyag-sűrűségét, mint a kalcium és a D3-vitamin pótlása.
A kakukkfű akkor lehet a leghatékonyabb, ha zsályával és rozmaringgal együtt használják, mert ezzel a kombinációval magasabb lesz a csontsűrűség, mint önmagával a kakukkfűvel.
A kakukkfű továbbá jó kalcium-, K-vitamin-, magnézium-, mangán- és cinkforrás is. Mindezek szintén hozzájárulhatnak a csontok egészségéhez.
A kakukkfű friss és szárított fűszernövényként is megtalálható. Kis mennyiségben használva biztonságosnak tekinthető, ám nagy adagban mellékhatásokkal járhat. A kakukkfű ártalmas lehet a vérzési zavarokkal, valamint hormonproblémával küzdő betegségben szenvedőkre nézve. Emellett allergiát is okozhat azoknál, akik allergiásak például az oregánóra, a zsályára vagy a levendulára.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés