A csirkehús világszerte népszerű, aminek jó oka van: hihetetlenül tápláló, és az egyik legjobb fehérjeforrásnak számít. A kiegyensúlyozott étrendbe beépítve a csirke fogyasztása hozzájárulhat az izomtömeg növeléséhez és a testsúly megtartásához, illetve számos egyéb egészségügyi előnyöket is nyújthat. Itt vannak a legfontosabbak.
A csirkehús teljes értékű fehérjeforrás
Ez azt jelenti, hogy magába foglalja mind a 9 esszenciális aminosavat, amelyeket a szervezet önmagában nem tud előállítani. A fehérjékkel együtt az aminosavak
az élet fontos építőkövei.
A fehérjék szerepét talán nem kell bemutatni. Ez a makrotápanyag nélkülözhetetlen számos testi funkcióhoz, mint a véralvadás, a látás, az immunválasz, a folyadékegyensúly, a testi fejlődés, vagy a hormonok, antitestek és enzimek termelése.
A csirke különböző részei eltérő fehérjetartalommal bírnak. Miközben 100 gramm csirkemellben 22,5 gramm fehérje található, addig ugyanennyi csirkecombnál 19,5 grammról beszélhetünk.
Bár vannak más állati eredetű táplálékok is, amelyek teljes értékű fehérjeforrások, nem szabad elfelejteni, hogy az olyan fehér húsok, mint a csirkehús, egészségesebb alternatívái lehetnek a vörös húsnak és a feldolgozott hústermékeknek. Kutatások szerint az utóbbiak növelhetik a szívbetegség, a demencia és a rák kockázatát, míg az előbbiek potenciálisan védelmet nyújthatnak velük szemben.
Támogatja az izomnövekedést
Az étrendi fehérje látja el a szervezetet az izomszövet helyreállításához és építéséhez szükséges aminosavakkal. Sőt, kimutatták, hogy erőnléti edzéssel párosítva a fehérjebevitel növeli az izomtömeget és az erőt, illetve segíthet annak megtartásában is.
A fehérje nem csak azok számára előnyös, akik szeretnének izmokat építeni, fontos szerephez jut az öregedés során is, hiszen elégtelen bevitele izomvesztéshez és funkcionális hanyatláshoz vezethet.
Elősegítheti a fogyást
A csirke – különösen a bőr nélküli csirkemell – magas fehérjetartalommal rendelkezik, ugyanakkor alacsony kalóriatartalmú. Megfigyelési vizsgálatok megállapították, hogy a zöldségekben gazdag étrend részeként fogyasztva
a csirke csökkentheti az elhízás kockázatát.
Ez annak köszönhető, hogy a fehérjéknek nagyobb a termikus hatása, mint a szénhidrátoknak vagy a zsíroknak, vagyis a szervezet több kalóriát éget el emésztésük és metabolizmusuk során.
Számos tanulmány is megerősítette, hogy a magas fehérjetartalmú étrend elősegítheti a fogyást és megakadályozhatja a súlygyarapodást (de hosszú távú vizsgálatokra van szükség annak megállapítására, hogy ezek a hatások 12 hónapon túl is fennállnak-e).
Javíthatja az agyműködést
A csirke gazdag kolinforrás, és meglehetősen magas a B12-vitamin-tartalma is, ami azért lényeges, mert mindkét tápanyag alapvető szerepet játszik az agy fejlődésében és működésében.
Becslések szerint a terhes kismamák 90-95 százaléka nem jut elegendő kolinhoz, ami összefüggésbe hozható a neurális cső (ez az idegcső alkotja a korai agyat és a gerincet) rendellenességeivel. Ezzel szemben a terhesség alatti magasabb kolinbevitel kognitív előnyöket kínálhat a csecsemőknek.
A magasabb kolinszint lelassíthatja az idősebb felnőttek kognitív hanyatlását is, hiszen a B12-vitamin bevitele hozzájárulhat az agy egészségéhez, emellett a csecsemők pszichomotoros funkcióinak megfelelő működéséhez és agyi fejlődéséhez is szükséges.
Javíthatja a bőr és az ízületek egészségét
A csirke kiváló étrendi kollagénforrás. Valójában sok kollagénkiegészítőt úgy állítanak elő, hogy kollagént vonnak ki a csirkék csontjaiból, bőréből és lábából.
A kollagén a csontokban, a bőrben és az inakban található fő szerkezeti fehérje.
A kor előrehaladtával azonban szervezetünk kevesebb kollagént termel, ami ízületi fájdalmat, izomgyengeséget és ráncosodást okozhat. Kutatások kimutatták, hogy kollagéntartalma révén a csirke fogyasztása javíthat az ízületi fájdalmakon, illetve állatkísérletek szerint segíthet megelőzni a bőr öregedését is.
Ha szeretnéd kihasználni a kollagén nyújtotta előnyöket, fontos, hogy a csirkének olyan részét fogyaszd, amelyen bőr található. Kiváló választás lehet például a bőrt tartalmazó csontleves is.
Hozzájárulhat az immunrendszer működéséhez
A csirkehús tele van jótékony tápanyagokkal, például számos B-vitaminnal és szelénnel. Mint ismert, a B-vitaminok segítenek energiává alakítani az elfogyasztott ételt, illetve közreműködnek a vörösvértestek termelésében.
A szelén antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, és megvédheti a sejteket a szabad gyökök által okozott károsodástól, továbbá elengedhetetlen az egészséges immunrendszerhez és a pajzsmirigy működéséhez.
A csirkehús fogyasztásának kockázatai
Ha több fehérjét fogyasztasz, mint amennyire a szervezetednek szüksége van, az megterhelheti a vesét, ami így gyorsabban elhasználódik. Éppen ezért előfordulhat, hogy a vesebetegségben szenvedőknek korlátozniuk kell csirkefogyasztásukat.
A másik ismert veszélyforrás, hogy a nyers csirke gyakran káros baktériumokkal szennyezett, amelyek ételmérgezést okozhatnak. Ennek elkerüléséhez úgy kell elkészíteni, hogy belső hőmérséklete elérje a 75 Celsius-fokot.
Ritkább esetben előfordulhat csirkeallergia is, ami hányingerrel, hányással, csalánkiütések megjelenésével és légzési nehézségekkel járhat.
Így érdemes fogyasztani
A csirke elkészítési módja jelentősen befolyásolhatja tápértékét és potenciális egészségügyi előnyeit. A szakemberek azt ajánlják, hogy ne bő zsiradékban kisütve, rántva fogyaszd, hanem lehetőleg a sütőben, grillezve, vagy a serpenyőben, olívaolajon készítsd el.
Ha a grillezett vagy sült csirkét kevert zöldségekkel, olívaolajjal és balzsamecettel meglocsolva tálalod, további jótékony hatásokban lehet részed.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés