Van néhány étel, ami sokáig valahogy kimaradt az életemből. Az egyik ilyen a csicseriborsó, amit maximum csak a gyerekdalból ismertem. A közte és a hummusz közti összefüggés is csak néhány éve tisztázódott számomra, amikor először kóstoltam ezt a finom krémet. Mondhatni azonnal rajongó lettem, és azóta rendszeresen előfordul a hűtőnkben. Rengeteg receptet találni hozzá, de a boltok polcain is nagyon sok variáció közül válogathatunk. Ha megtaláltuk a kedvenc változatunkat, fogyasszuk minél gyakrabban, mert elképesztően egészséges!
A csicseriborsó jó tápanyagforrás
A csicseriborsó kiváló növényi fehérjeforrás, mint a legtöbb hüvelyes. Tartalmaz B9 -vitamint, ami a DNS szintézisének és javításának kulcsa és elengedhetetlen a vérképzéshez. Nagyszerű forrása a vasnak, magnéziumnak, valamint a cinknek is, melyek közül ez utóbbi jótékony hatással van az immunrendszerre és az anyagcsere működésére. Sok hummuszrecept tartalmaz tahinit is, ami lényegében szezámmagpaszta. A szezámmagban található nagy mennyiségű E-vitamin, amely
antioxidánsként működik a szabad gyökök elleni küzdelemben, és előnyös a bőrünknek is.
A benne található kalcium létfontosságú az erős csontokhoz, az idegátvitelhez és a szívizom működésének szabályozásához.
Elősegíti a megfelelő rostbevitelt
A hummuszban található rostok támogatják a bélflórát, így segítik az immunrendszerünket is. A kutatások azt mutatják, hogy a rostok jótékony hatással vannak a szív egészségére, segítik az emésztést, és csökkentik a kettes típusú cukorbetegség kockázatát.
Egészséges zsírokat tartalmaz
A hummusz gazdag, krémes állagát az olívaolaj adja, amely a szív számára egészséges zsírok nagyszerű forrása. Tanulmányok kimutatták, hogy azok körében, akik nagyobb mennyiségben fogyasztanak egészséges olajokat, különösen az olívaolajat, kisebb a szívbetegségek és más betegségek miatti halálozás kockázata. Egy vizsgálat kimutatta, hogy napi 10 gramm (körülbelül 2 teáskanál) extraszűz olívaolaj elfogyasztásával további 10 százalékkal csökken a szívbetegség kockázata.
A hummusz segíthet a koleszterinszint csökkentésében
Amellett, hogy növeli a jó koleszterint, a kutatások kimutatták, hogy a csicseriborsó csökkenti a rossz, LDL-koleszterinszintet. Egy tanulmányban 47 egészséges felnőtt búzát vagy csicseriborsót tartalmazó étrendet követett.
Öt hét után azoknak, akik extra csicseriborsót ettek, 4,6 százalékkal alacsonyabb volt a „rossz” LDL-koleszterin szintje.
További tanulmányok arra a következtetésre jutottak, hogy a hüvelyesekben, például a csicseriborsóban gazdag étrend átlagosan 5 százalékkal csökkenti a „rossz” LDL-koleszterinszintet. A csicseriborsó nagyobb mennyiségű élelmirost- és fehérjetartalma, valamint a benne található tanninok is segíthetnek részben megmagyarázni ezeket az eredményeket.
Csökkenti a gyulladást
A hummuszban gyakran használt szezámmagról kimutatták, hogy csökkenti a szervezetben érgyulladás markereit, melyek olyan betegségekben lehetnek magasak, mint az ízületi gyulladás. A gyulladás testünk sérülésekre adott válaszreakciója, ami általában átmeneti, de néha krónikussá válik, és akkor súlyos egészségügyi problémákat okozhat.
Természetes módon szabályozza a vércukorszintet
A csicseriborsó glikémiás indexe alacsony, és a megfigyelések azt sugallják, hogy a hummusz részben tompíthatja a vele együtt fogyasztott magasabb glikémiás indexű élelmiszerek hatását. Hosszú távon a csicseriborsó fogyasztása szignifikánsan javította a glikémiás kontrollt is egy 20 hetes keresztezett vizsgálatban, melyben 45 fő vett részt, de más vizsgálatok is kimutatták, hogy csökkenti a glikémiás válaszokat. Ez magasabb olívaolaj-tartalmával magyarázható, mert az étkezési zsír késlelteti a gyomor kiürülését, és ezért lassítja a szénhidrát felszívódását. Javítja az inzulinrezisztenciát és hozzájárul a kettes típusú cukorbetegség kialakulásának megelőzéséhez.
Csökkentheti a daganatos megbetegedések kockázatát
A csicseriborsó-fogyasztás segíti azokat a bélbaktériumokat, amik a butirát (vajsav) nevű rövid szénláncú zsírsavat termelik a szervezetünkben.
A butiráttal kapcsolatban széles körben beszámoltak arról, hogy elnyomja sejtosztódást és apoptózist idéz elő, ami csökkentheti a vastag- és végbélrák kockázatát.
Számos más étrendi bioaktív vegyület, mint például a likopin, a biochanin A és a szaponinok, amelyekről kimutatták, hogy csökkentik bizonyos ráktípusok kockázatát, szintén jelen vannak a csicseriborsóban és a hummuszban. Állatkísérletekben a csicseriborsóliszt fogyasztása 64 százalékban elnyomta a daganatos gócok kialakulását.
Segít a súlyszabályozásban
Súlykontroll szempontjából ideális étel a magas rost- és fehérjetartalma miatt, és segít elkerülni a hirtelen inzulinemelkedést a vérben. Ennek ellenére fogyasztásakor nem szabad figyelmen kívül hagyni kalóriatartalmát sem. Egy megfigyelésben a csicseriborsót vagy hummuszt fogyasztók 53 százalékkal kisebb valószínűséggel voltak elhízottak, és 51 százalékkal kevésbé valószínű, hogy megemelkedett a glükózszintjük, emellett a derékkörfogat mérete és a testtömegindexük is kisebb volt. Ez nem kizárólag a hummusz fogyasztásával függ össze, részben más egészséges életmódbeli mintáknak tudható be, amelyeket azoknál várhatunk, akik nagyobb mennyiségben fogyasztanak hüvelyeseket, például csicseriborsót.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés