- A cseresznyét már az ókorban is termesztették és fogyasztották, és az istenek eledelének tartották. Az utazók, a katonák kedvelt szomjoltója volt, ami nem csoda, hiszen a cseresznye víztartalma a teljes gyümölcs kb. 70-80 százaléka.
- Japánban rengeteg díszcseresznyével találkozhatunk, amelyeknek tilos a fogyasztása, ugyanis a cseresznye a japán kultúrában a fiatalság és a megújulás jelképe. Nem véletlen, hogy a cseresznyevirágzás az egyik legnagyobb és legfontosabb ünnepük.
- A cseresznye, víztartalmának köszönhetően, rendkívül gyorsan felfrissít és energikusabbá tesz. Emellett természetes melatonintartalma révén fogyasztása elősegíti a cirkadián ritmusunk rendeződését, minek köszönhetően jól és pihentetően tudunk aludni, és kipihenten ébredünk.
- Energiatartalma csekély, csupán 65-70 kcal/100 gramm, fehérje (0,2 gramm) és zsír (0,3 g) alig van benne, ugyanakkor viszonylag magas a szénhidráttartalma (13 gramm/100 gramm), emiatt inzulinrezisztenciában és cukorbetegségben szenvedők számára ritkán és kis mennyiségben ajánlott a fogyasztása: például valamilyen lassú felszívódású szénhidrát mellé kiegészítőként, a szénhidráttartalmával számolva.
- Sok növényi rostot (1,3 g/100 g) tartalmaz, ezáltal hozzájárul a megfelelő napi rostbevitelhez. Magas rosttartalmának köszönhetően védelmet nyújt a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásával szemben, emellett csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet, és nem mellesleg nagy segítség például székrekedésben szenvedőknek is.
Japánban nagy kultusza van a cseresznyevirágzásnaktawatchaiprakobkit / Getty Images Hungary
- A cseresznye rengeteg vitamint (A-, a B1-, a B2-, a B6- és a C-vitamint) és ásványi anyagot (kálium, foszfor, kalcium, nátrium, kobalt), valamint úgynevezett antociánokat tartalmaz, amelyek csökkentik például a köszvény és ízületi gyulladás miatti fájdalmat. A cseresznyének érvédő, szívizom-erősítő hatása is van, továbbá fogyasztása megakadályozza a szájüregi fertőzéseket és semlegesíti a rossz leheletet is.
- Sokan gyógynövényként is hasznosítják. A cseresznyeszár többek között kiváló vízhajtó, vesekőhajtó, köptető, ízületi betegségek gyógyítója, tisztítja az ér- és nyirokrendszert.
- A többi sötét bogyós gyümölcshöz hasonlóan, a cseresznyében is sok a kedvező élettani hatású antioxidáns, karotinoid és flavonoid, amik segítenek megvédeni sejtjeinket az oxidatív stressz káros és megbetegítő hatásaitól.
Tele van vitaminnalSilvia Bianchini / Getty Images Hungary
- A teljesen vagy majdnem teljesen érett cseresznyét kora reggel érdemes leszedni, mivel ilyenkor keményebb a húsa. Hűtve két-három napig, optimális páratartalom mellett egy hétig is tárolható (a szárával együtt). Jól bírja a mélyhűtést, az értékes vitaminjait így is megőrzi.
- A cseresznyemagot nem érdemes kidobni, ugyanis szárítás után tökéletes cseresznyemagpárnát készíthetünk belőle, amely meglangyosítva rendkívül jól csökkenti a különböző fül-, fog-, hát- és nyakfájdalmakat, menstruációs görcsöket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés