Ettől az ásványi anyagtól megfiatalodik az agyad

GettyImages-1436134598

A cink alapvető fontosságú szervezetünk számára, hiszen számos egészségügyi folyamatban vesz részt. Egyebek között hozzájárul az immunrendszer működéséhez, aktiválja az enzimeket, támogatja a sebgyógyulást és elengedhetetlen a sejtosztódás szempontjából is.

A cink egy nyomelem, ami azt jelenti, hogy szervezetünknek csak kis mennyiségben van szüksége rá, ennek ellenére hiányát azonnal megérezzük. Különösen igaz ez gyermekkorban, serdülőkorban és várandósság esetén. Nézzük, hogyan és miben segíti, illetve támogatja egészségünket a cink.

1. Dúsabbá teheti hajunkat

A cink egyszerre segíti a fehérjeképződést és a fehérje felszívódását. Ezeknek a folyamatoknak a zavartalan működése szükséges ahhoz, hogy dús hajkoronánk legyen. Ha hajunk feltűnően hullik, töredezik és fénytelenné válik, vélhetően pótolnunk kell a szervezetünkből kiürülő cinket, illetve javasolt növelni a fehérjebevitelt is.

A cinkhiány egyik jele a hajhullás
A cinkhiány egyik jele a hajhullásaquaArts studio / Getty Images Hungary

2. Támogathatja a női ciklus szabályozását

A cinknek kulcsfontosságú szerepe van a nők egészségének megőrzésében. Egyrészt csökkenti a gyulladást, másrészt segít az endometriózis kezelésében, gondoskodik a petefészektüszők egészségéről, és egyúttal a menstruációs ciklust is szabályozza. A cink nem csupán a kollagén és a szövetek egészségéért felel, hanem enyhíti a menopauza miatti hüvelyszárazságot.

A női ciklus szabályozásában is szerepet játszik a cink
A női ciklus szabályozásában is szerepet játszik a cinkRealPeopleGroup / Getty Images Hungary

3. Javíthatja az alvásminőséget

Azáltal, hogy a cink szabályozza a tesztoszteronszintet, egyúttal az alvást is javítja. Ez fordítva is igaz, vagyis a rossz alvásminőség összefüggésbe hozható a tesztoszteronszint csökkenésével.

4. Hatással lehet a vérnyomásra

A cink csökkenti a vérnyomást, mivel hozzájárul az endothel sejtek normális működéséhez, ezáltal javítva az érrendszer egészségét.

5. Elősegítheti a tanulást

A cink elengedhetetlen az agysejtek képződéséhez: hiányában memóriazavar léphet fel, romolhatnak az agyi funkciók, nehezebbé válhat a tanulás és csökkenhet a koncentrációs képesség.

6. Serkentheti az anyagcserét

A cink fontos szerepet játszik az inzulin termelésében, tárolásában és felhasználásában. Ez pedig azt jelenti, hogy közvetve hatással van arra, hogy vércukorszintünk a normál tartományon belül maradjon.

Az emésztőrendszer egészségét is támogatja
Az emésztőrendszer egészségét is támogatjalibre de droit / Getty Images Hungary

Cink nélkül szervezetünk nem tudja megemészteni az ételt, és nem tudja megfelelően felvenni a tápanyagokat.

A cink elősegíti a fehérje-, a szénhidrát- és a zsíranyagcserét is, így ha csökken a szervezetben a mennyisége, az anyagcserénk lelassul.

Így jelezi testünk a hiányát

A cinkhiány ritka, és leggyakrabban azoknál fordul elő, akiknek emésztési rendellenességeik, például gyulladásos bélbetegségük miatt a nyomelem rosszul szívódik fel. A krónikus máj- vagy vesebetegségben szenvedők szintén veszélyben vannak. Emellett a túlzott vagy hosszan tartó hasmenés is cinkhiányhoz vezethet. A cink pótlására különösen ügyelniük kell a várandós nőknek, a vegetáriánusoknak és a vegánoknak.

A felszívódási zavar és a cinkvesztés jele lehet a íz- vagy szaglásvesztés, a rossz étvágy, a depressziós hangulat, a csökkent immunitás, a lassú sebgyógyulás, a hasmenés és a hajhullás.

A cinkpótlás csirkehús fogyasztásával is megtörténhet
A cinkpótlás csirkehús fogyasztásával is megtörténhetEyeWolf / Getty Images Hungary

Ezek a legértékesebb cinkforrások

A cinkhez étrend-kiegészítők formájában, illetve egyes élelmiszerek fogyasztásával is hozzájuthatunk. Ilyenek a szárnyasok, a tenger gyümölcsei, a hüvelyesek és a teljes kiőrlésű gabonák.

A krumpli és az édesburgonya amellett, hogy cinket tartalmaz, számos egészségvédő hatással rendelkezik. Ha kíváncsi vagy rá, hogy melyek ezek, olvasd el erről szóló cikkünket is.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek