Enyhe panaszokat okoz a chlamydia, ez a nemi úton terjedő, baktérium okozta megbetegedés: azok a nők, akik nem veszik észre, hogy érintettek, akár meddővé is válhatnak még azelőtt, hogy orvos diagnosztizálná betegségüket.
Chlamydia, a néma betegség
„A chlamydia trachomatis nemi úton terjedő kórokozó (STI). A legveszélyeztetettebbek a 18–25 év közti fiatalok: világviszonylatban is igaz, hogy a leggyakrabban ők fertőződnek” – mondta a Díványnak a megbetegedésről dr. Melczer Zsolt, a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika egyetemi docense. A chlamydiát idősebb korban is el lehet kapni, de a fiatalabbaknál főleg promiszkuitás, illetve a biztonság mellőzése hajlamosít, mivel a méhnyak hámjának éretlensége is hozzájárul ahhoz, hogy könnyebben kapják el a betegséget.
A nőgyógyász szerint méltatlanul kevés szó esik hazánkban a megbetegedésről: az angol szóhasználattal élve néma betegségre érdemes lenne jobban felhívni a figyelmet.
„A fiatal férfiak előbb mennek orvoshoz chlamydiás fertőzéssel, mint a nők: náluk hamar kialakul a mellékhere- vagy prosztatagyulladás, ami kellemetlen tünetekkel jár.
A lányok elkapják, enyhe alhasi diszkomfortot éreznek, itt-ott szúr, de nincs komoly problémájuk.
A gyulladásos folyamat zajlik, de tünetszegényen, elfedetten, sokszor a szakorvos sem gondol erre esetükben” – magyarázza, hozzátéve, az ő rendeléseire is a legtöbbször úgy érkeznek a női betegek, hogy párjuk pozitív leletét hozzák.
Meddőség is kialakulhat szövődményeként
Hogy miért siklanak el a nők ennyire az enyhe, de azért észrevehető tünetek fölött, annak több oka lehet. Egyrészt a menstruáció kapcsán jelentkező diszkomfortot megszokják, és bár a chlamydia tünetei nem a menzesz ideje alatt jelentkeznek, mégsem tulajdonítanak azoknak jelentőséget. Eltérő lehet dr. Melczer Zsolt szerint a fájdalomküszöb is, de
ha valaki igazán tudatosan figyel testére, meg fogja tudni különböztetni a ciklushoz köthető testérzeteket a chlamydia tüneteitől.
A felszálló jellegű fertőzés nem a hüvelyben okoz gyulladást, hanem a méhnyakban, a méhben és a petevezetékeken. Amikor eléri a petevezetéket, elhegesítheti annak falát, aminek hatására az beszűkül, akár teljesen el is zárul. Emiatt aztán valaki nem tud teherbe esni, vagy méhen kívüli terhesség alakul ki nála.
Hogy hogyan fedezhető fel a betegség? Egyrészt érdemes a fentieknek megfelelően tudatosan figyelni tested jelzéseit.
„Az éves méhnyakrákszűrésen lehet kérni chlamydiaszűrést is, a másik lehetőség pedig a patikában kapható teszt. Ebből létezik olyan, ami vizeletből is kimutatja a fertőzést. Jó, hogy ezek elérhetők, ám a szakember által levett minta pontosabb eredményt ad: az otthon elvégezhető teszt pozitivitása esetén mindenképp meg kell erősíttetni az eredményt orvossal is” – tudtuk meg dr. Melczer Zsolttól.
A károsodás visszafordíthatatlan
Ha valakinél már kialakult a petevezeték-károsodás, sajnos az visszafordíthatatlan: eddig az állapotig a megfertőződéstől számítva akár néhány hét alatt el is lehet jutni. A korai diagnózis utáni antibiotikumkezelés ugyanakkor megállíthatja a fertőzés romboló hatását.
„A legtöbb esetben az egészre akkor derül fény, amikor harmincas páciensek érkeznek meddőségi kivizsgálásra, melynek része a petevezeték-átjárhatósági vizsgálat. Ezt ma már öt perc alatt, ambuláns, fájdalommentes módszerrel tudjuk elvégezni. Sokszor itt jövünk rá, mi történt” – mondta el a nőgyógyász.
Ha valakinél mindkét petevezeték elzáródott, csak lombikprogram jöhet szóba már gyermekvállaláshoz – hasonló végeredménnyel a gonorrhea járhat még.
Dr. Melczer Zsolt szerint a meddőségek akár hatodáért is felelős lehet a chlamydia: a rendszeres és promiszkuis nemi életet élő nőknek ezért már az enyhe, de szokatlan fájdalomra is érdemes odafigyelniük. A fertőződést legjobban azzal tudjuk megelőzni, ha óvszert használunk együttlétekkor.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés