Némiképp a tisztaszobák téli illatát idézi a birs, melyet öreganyáink nemcsak a bútorok tetején puhítottak, de a sajtját is itt érlelték.
A mérsékelt éghajlatú Délnyugat-Ázsia kaukázusi területein őshonos növény régóta a hazai kertek ékessége. A birsalma elengedhetetlen része volt a téli táplálkozásnak. A vitamindús, pektinben gazdag gyümölcs ugyanis télire érik be. A fehéren virágzó fák különlegessége, hogy egyes fajtái évente felváltva a kerekded birsalmát és a nyúltabb alakú birskörtét termik. Az ősszel még fehér pihés, zöldes árnyalatú birs alakjától függetlenül almatermés, azonban a korán érő almákkal ellentétben kemény állagú, nyersen kevesek fogyasztják.
Enni és inni is jó
Készülhet viszont belőle almabor, pálinka, sütést követően pedig gyümölcslé, kompót, zselé is – és a méltán nevezetes birsalmasajt. Főtt gyümölcshúsa a sültek kiváló körete, sok helyen a savanyítani való káposzta mellé is tesznek belőle.
Minden része gyógyít
Természetes pektinforrás, nyákoldó hatását kihasználva a népi gyógyászatban köhögéscsillapítóként is alkalmazták. A pektin a magok környékén halmozódik fel az érett gyümölcsben, nem véletlen, hogy ezt a részét is felhasználták a régi korok emberei. Nyers magjaiból aranyérre való kenőcs készült, de a repedezett, száraz bőrt, a sebeket és a felfekvést is kezelték vele. Nyálka- és cserzőanyagokban gazdag leve a szájüreg és a garat enyhébb gyulladásos megbetegedéseire is gyógyír, egyes bélproblémáknak is kiváló ellenszere. Lassítja a cukor felszívódását, így még cukorbetegek számára is biztonságosan fogyasztható.
A birsalma A-, B- és C-vitaminban és rostokban gazdag, vasat, káliumot, magnéziumot és cinket is bőséggel tartalmaz.
A Varsói Élettudományi Egyetem vizsgálatai során kiderült, hogy nem csak a vitaminok és a pektintartalom miatt érdemes ennünk, ugyanis a friss birsalmagyümölcs és a feldolgozott birsalmatermékek nagyon jó forrásai lehetnek az étrendben olyan bioaktív összetevőknek, mint például a tanninok. A borkedvelők számára ismerős fogalom a cserzőanyagokat takarja, melyek képesek elpusztítani a baktériumokat, gombákat és egyéb fertőzéseket. Erős antioxidáns hatásának köszönhetően megakadályozza a sejtek károsodását, emellett pedig véd a szív- és érrendszeri megbetegedések ellen is.
Antioxidánsokban bővelkedő húsát leginkább birsalmasajtként, lekvárként vagy kompótként érdemes elsőre kipróbálni. A kemény külsőtől nem érdemes megijedni, az illatok és ízek nemcsak a régi időkbe repítenek vissza, de pótolják a hideg napok idején a megfelelő mennyiségű vitamint is.