1967 novemberében különös jelenség söpört végig Szingapúron. Férfiak ezrei kezdtek attól rettegni, hogy a péniszük zsugorodik, visszahúzódik a hasukba, ami végül a halálukat fogja okozni. A tömeghisztéria gyorsan eluralkodott, és a szingapúri férfiak kétségbeesetten próbálták szó szerint kézben tartani a problémát: gumiszalaggal, madzaggal vagy ruhacsipesszel rögzítették a nemi szervüket.
Az influenzaoltásra fogták
A tömeghisztériát az okozta, hogy elterjedt a hír: egy sertésinfluenza ellen beoltott állat haláláért a testébe visszahúzódott nemi szerve a felelős. A férfiak meg voltak róla győződve, hogy ők is ettek a beoltott állat(ok) húsából, így a koro megtámadta őket. A sertéshús értékesítése gyorsan visszaesett, s noha a közegészségügyi tisztviselők igyekeztek megfékezni a hisztériát, mondván, hogy pusztán „pszichológiai félelem”-ről van szó, nem jártak sikerrel. Néhány gátlástalan helyi orvos, kihasználva a tetőfokára hágott rettegést, különféle injekciókat és hagyományos gyógymódokat ajánlgatott, és tetemes bevételre tett szert. Végül több mint 500 ember került kórházba a rajta elhatalmasodó rettegés miatt.
Több ezer éves mentális betegség
A koro, ez a bizarr félelem leginkább Délkelet-Ázsiában fordul elő. A maláj eredetű szó a teknősbéka fejét jelenti, és arra a mozdulatra utal, amikor a teknős a fejét visszahúzza a páncéljába. Ritkábban ugyan, de nőket is érinthet ez a mentális probléma: náluk az attól való félelem jelentkezik, hogy mellbimbóik visszahúzódnak a mellkasukba. A koroszerű tünetek első leírásai az ősi kínai orvosi feljegyzésekben találhatók, amelyek több mint kétezer évesek. Kínában azóta is létezik a jelenségtől való félelem, ott „suo yang”-nak (suo: zsugorodó, yang: pénisz) nevezik. 1948-ban, 1955-ben, 1966-ban és 1974-ben „járványos” megbetegedések sora történt. Az ebben szenvedők többsége 24 év alatti, alacsonyan iskolázott, egyedülálló, szegény han nemzetiségű férfi volt, aki félt a természetfeletti jelenségektől, és akinek közösségben betöltött értékét leginkább a reproduktív képessége adta.
A bizsergéstől a halálfélelemig
A beteg először bizsergő érzést tapasztal a nemi szervében, majd gyorsan fellépő, a pánikrohamhoz hasonló szorongást él át, amely pillanatok alatt átfordul a nemi szerv eltűnésétől való félelembe. Ezt követi a halálfélelem, valamint a szexuális teljesítőképesség elvesztésétől való félelem. A roham többnyire néhány óra alatt elmúlik, de extrém esetben évekig is elhúzódhat. Az illető sokszor arra kéri barátait vagy rokonait, hogy segítsenek megakadályozni a nemi szerv visszahúzódását, ami gyakran sérüléshez vezet.
Bizarr gyógymódok
A szorongás gyorsan alábbhagy, ha egy kulturálisan elfogadható kezelést alkalmaznak. A kínaiak hite szerint egy nőstény róka szelleme felelős a jelenségért. Gyógymódja az istenekhez való ima, a gong megszólaltatása, és
egy gyógynövényekből, állati hímtagból, porított agancsdarabból és őzfarokból készült gyógyital elfogyasztása,
amitől a férfierő visszaállítását remélik. Ha különösen súlyos a helyzet, és a szellem a hanghatásokra sem reagál, a fizikai erőszaktól sem riadnak vissza: a beteget megkötözik, és addig ütik, amíg el nem ájul – ekkor a hiedelem szerint a szellem is távozik. Másutt a vélt megoldás a pénisz rögzítése, nők esetében a mellbimbó megnyújtása kötél segítségével, ami a néphit szerint garantálja, hogy a gonosz szellemek nem férhetnek többé hozzá a keblekhez.
Péniszlopás, okkult célból
A betegség, amely 1994 óta szerepel a DSM-ben, a mentális zavarok nemzetközi kézikönyvében, időnként Afrikában is felüti a fejét: 1997 és 2003 között hat nyugat-afrikai országban alakult ki tömeghisztéria a járványosnak hitt péniszzsugorodás miatt. Ott azt hitték, hogy nemi szervüket okkult célból lopták el, mert az elkövető meg akarta kaparintani személyiségüket, és impotenciát okozni nekik. A feldühödött férfiak végül több embert is megvádoltak fekete mágiával, és Beninben például a helyzet olyannyira elharapódzott, hogy a biztonsági erők fékezték meg az erőszakot. A legutóbbi tömeges eset 2015-ben történt Indiában, ekkor 57 ember, köztük nyolc nő küzdött a koro téveszméjével.
Bűntudat vagy szégyenérzet okozhatja
Ma a nyugati társadalmakban a nemi szervek eltűnésének elképzelése meglehetősen bizarrnak tűnik, de nem volt ez mindig így: azt hitték, hogy a boszorkányok mágiával megfosztják a férfiakat a membrum virilétől. A Journal of German Psychology 2008-as tanulmánya szerint a jelenség oka leginkább pszichológiai. Több, korótól szenvedő egyén számolt be házasságon kívüli viszonyról, ami miatt félelem, bűntudat vagy szégyenérzet alakult ki bennük. Mások híján voltak a szexuális önbizalomnak, esetleg egyéb mentális zavarral is küszködtek, vagy kábítószert használtak.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés